אייקון פלסטיני או בלון תקשורתי?

עהד אלתמימי מאיימת בארגון מרד נגד הפלגים הפלסטינים אם לא יתאחדו למען "שחרור פלסטין".

גורמים בכירים בתנועת פת"ח אומרים כי מדובר ב"גולם שקם על יוצרו" ושהינו יצירה של התקשורת הישראלית.

לפני כשבועיים התירו שלטונות ישראל לנערה הפלסטינית עהד אלתמימי לצאת לחו"ל למסע במדינות העולם.

הייתה זו נסיעתה הראשונה של עהד אלתמימי לחו"ל מאז שוחררה מהכלא הישראלי.

הנערה הפלסטינית הפכה לאייקון בקרב הפלסטינים ומדינות ערב בעקבות מעצרה לאחר שתקפה את חיילי צה"ל בכפר נבי צאלח באזור רמאללה.

העיתון "אלקודס אלערבי" הכתיר אותה לקראת שחרורה מן הכלא  במילים "סמל המאבק הפלסטיני".

היא שוחררה מהכלא ב-29 ביולי לאחר שריצתה 8 חודשי מאסר בכלא הישראלי, היא הורשעה במסגרת עסקת טיעון לאחר שצולמה כשהיא סוטרת לחייל צה"ל ובועטת בו בעימותים בכפר נבי צאלח באזור רמאללה כשלצידה אמה וצעירות נוספות.

במסגרת עסקת הטיעון היא הודתה גם בשני אישומים של הפרעה לחייל והסתה.

עם שחרורה ערך לה יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס קבלת פנים בלשכתו במוקאטעה ברמאללה, יו"ר הרש"פ ניסה לנכס אותה לתנועת פת"ח למרות שהיא הצהירה בראיונות לתקשורת כי איננה משתייכת לשום פלג פלסטיני.

בקבלת הפנים הוא אמר כי "עהד אלתמימי היא המודל למאבק הפלסטיני לחופש ולעצמאות ולהקמת המדינה הפלסטינית".

עד ליציאתה לחו"ל המשיכה עהד אלתמימי לייצר כותרות, בסרטון שהופץ היא שיבחה את מנהיג חזבאללה השיח' חסן נצראללה על תמיכתו בפלסטינים והודתה לו על מאבקו בישראל ובראיון

לעיתון הבריטי "גארדיאן" ב-1 באוגוסט אמרה כי במהלך שהותה בכלא הישראלי למדה את החוק הבינלאומי וכי היא תפעל להילחם  בישראל באמצעות החוק הבינלאומי כדי לחשוף את ההפרות שלה בבתי הדין הפליליים.

לא כל הפלסטינים מתייחסים אליה כ"גיבורה" חדשה או "אייקון חדש" של המאבק הפלסטיני, יש הרואים בה "פרובוקטורית" המנסה לתפוס כותרות בסיועם של אמצעי התקשורת אשר מחפשים "גיבורים" חדשים של המאבק הפלסטיני מאז החל קמפיין "צעדת השיבה".

לכן, הדברים שאמרה ב-3 באוקטובר בתוניס, במהלך טקס קבלת פנים לכבודה, לאחר שנשיא תוניסיה אלקאיד באג'י אלסבסי אירח אותה בלשכתו, עוררו זעם רב בקרב גורמים בתנועת פת"ח הגדה.

עהד אלתמימי קראה לכל הפלגים הפלסטינים להתאחד אחרת "היא ובני דורה יתמרדו כנגדם".

"לא נחזור על מה שעשה הדור שלפנינו ולא נסכים לשום ויתור על אף שעל מאדמת פלסטין ההיסטורית" היא טענה, "אם הפלגים הפלסטינים לא יתאחדו למען המטרה הראשית של שחרור פלסטין נמצא להם תחליף ונמרוד נגדם".

גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי "השתן עלה לראשה של עהד אלתמימי", "מדובר בנערה שאין לה שום מושג מי הוביל את המהפכה הפלסטינית ואת המאבק בישראל, מדובר בגולם שקם על יוצרו".

גורמים אחרים בפת"ח אומרים כי עהד אלתמימי היא יצירה של התקשורת הישראלית אשר ניפחה אותה מעבר לכל פרופורציה, הם מאשימים את מערכת הביטחון הישראלית כי היא איפשרה לה לצאת למסע יחצ"נות בחו"ל כדי לנפח אותה עוד יותר.

הדברים שאמרה עהד אלתמימי נתפסים בקרב רבים מתושבי השטחים כדברי רהב בעוד כ-200 פלסטינים נהרגו עד כה ואלפים אחרים נפצעו בהפגנות נגד צה"ל על גדר הגבול ברצועת עזה.

"היא ישבה בכלא הישראלי בסך הכל 8 חודשים וכבר היא רוצה להנהיג את הפלסטינים ולהתמרד נגד ההנהגות הותיקות " אומר בלעג פעיל בכיר של פת"ח שבילה יותר מ-10 שנים בכלא הישראלי.

גם אנשי תקשורת בכירים בעולם הערבי מותחים ביקורת נוקבת על עהד אלתמימי, העיתונאי והפרשן הידוע ד"ר פייצל אלקאסם תיאר את הפסטיבל התקשורתי סביב שחרורה של עהד אלתמימי מהכלא הישראלי כ"הצגה".

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו ב- 30 ביולי השנה כתב פייצל אלקאסם כי "אלפי לוחמים פלסטינים עצורים שנים רבות בבתי הכלא של ישראל, חלק מהם אף מת בכלא ולא שומעים עליהם אף מילה והנה אמר מי שאמר כי היא(עהד אלתמימי) הינה האייקון של המאבק,כמה עלובים הם אלה שמאמינים להצגה הנחותה הזו שמשחקת במוחותינו לטובת ישראל".

גם הסופר הפלסטיני אחמד דעדוש כתב בחשבון הפייסבוק שלו ב-30 ביולי "מדוע מהיום הראשון למעצרה הפכה עהד אלתמימי לאייקון? מדוע הערבים חוגגים את שחרורה לאחר 8 חודשים בעוד 300 ילדים עדיין במאסר מבלי שאף אחד לא מוסר לנו את שמותיהם?"

עהד אלתמימי זכתה גם לפני כמה ימים לכבוד גדול כאשר התארחה בספרד אצל קבוצת הכדורגל "ריאל מדריד", בראיונות שהעניקה בספרד היא טענה כי התנאים בכלא הישראלי "קשים ביותר", בניגוד לדברים שסיפרה בעבר באמצעי התקשורת כיצד היא בילתה ונהנתה בחברת האסירות הביטחוניות שעימן ישבה בכלא.

ברשתות החברתיות בעולם הערבי יש המלגלגים עליה וטוענים כי היא עלתה במשקל בגלל "התנאים הקשים" בכלא הישראלי.

כך או כך, עהד אלתמימי עדיין לא אמרה את המילה האחרונה, אולם נוכח ההתבטאות האחרונה שלה אי אפשר להוציא מכל אפשרות כי גורמים פוליטיים פלסטינים בכירים יראו בה גורם שמאיים ומסכן את מעמדם ויפעלו כדי לגמד את מעמדה ולהכשיל אותה, ניתן להעריך כי עוד נשמע עליה רבות.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי