ניתוק מזרח ירושלים מהגדה

הרש"פ מאשימה את ישראל כי צעדיה נגד בכירי הרש"פ ואנשי הביטחון הפלסטינים במזרח ירושלים נועדו לנתק את מזרח העיר מהגדה ולייהד את כל ירושלים.

הדרג המדיני חייב לנקוט במדיניות נוקשה וקבועה נגד פעילות הרש"פ במזרח ירושלים ולא לאפשר את הפרת הסכם אוסלו.

כעס רב שורר ברש"פ בעקבות גל המעצרים שעושים גורמי הביטחון של ישראל במזרח ירושלים.

עדנאן ע'ית', מושל מחוז ירושלים מטעם הרש"פ נעצר כבר כמה פעמים ע"י משטרת ירושלים והשבוע נעצרו עוד 32 אנשי ביטחון פלסטינים הפועלים במזרח ירושלים לאחר פעילות סמויה של המשטרה.

מדובר באנשים המשתייכים למנגנוני הביטחון של הרש"פ, מנגנון המודיעין הכללי של הגנרל מאג'ד פרג' ומנגנון הביטחון המסכל בראשות הגנרל זיאד הב אל-ריח, הם נעצרו בגלל הפרה של הסכם אוסלו שעל פיו אסור לרש"פ לקיים פעילות שלטונית במזרח ירושלים.

גורמים בכירים ברש"פ מאשימים את ישראל כי במדיניות המעצרים החדשה הזו היא פועלת לנתק את מזרח ירושלים משטחי הגדה המערבית בדיוק כפי שניתקה את רצועת עזה ממנה באמצעות מדיניות המצור.

לטענתם, אנשי הביטחון הפלסטינים פועלים כבר כמה שנים במזרח ירושלים, הם מוכרים היטב לכוחות הביטחון של ישראל ואין כל צורך לעוצרם מכיוון שאינם עוסקים בטרור,המטרה של ישראל, אומרים הגורמים היא למנוע מהפעילים הפלסטינים במזרח ירושלים כל קשר עם הרש"פ ברמאללה במסגרת ניסיונותיה להחיל תהליך של "ישראליזציה" על מזרח ירושלים או במילים אחרות, "ייהוד" העיר ומחיקה הדרגתית של כל הסמלים המוסלמים והנוצרים במזרח העיר.

ברש"פ מתעלמים מפרשת חטיפתו של האזרח האמריקני עיצאם עקל שנלקח לרמאללה לחקירה בגלל שמכר בית ליהודים באזור שער הפרחים בעיר העתיקה, שהייתה הקטליזטור לכל הפעילות המואצת של כוחות הביטחון של ישראל נגד פעילות הרש"פ במזרח ירושלים.

ברש"פ טוענים כי המאבק בין ישראל לרש"פ על השליטה במזרח ירושלים הסלים מהיום שבו הודיע הנשיא טראמפ כי ירושלים היא בירת ישראל ואח"כ אף העביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.

פעילים של פת"ח הפגינו השבוע ברחוב צלאח א-דין, הרחוב המרכזי במזרח ירושלים, במחאה על מעצרו של עדנן עי'ת' מושל ירושלים מטעם הרש"פ והאיסור על עדנאן אלחוסייני, השר לענייני ירושלים ברש"פ, לצאת לחו"ל לתקופה של 3 חודשים, הייתה זו הפגנה קטנה שפוזרה בשקט ע"י המשטרה,דבר שמעיד על האדישות שרוב תושביה הערביים של ירושלים מגלים כלפי הנושא.

קשה מאוד לרש"פ לגייס את תושבי מזרח העיר למאבק כל עוד הדבר איננו נוגע לסוגיה הדתית הרגישה  ששמה מסגד אלאקצא.

המצב בהר הבית הוא נפיץ ביותר וכל התרחשות או חיכוך קטן בו בין יהודים למוסלמים יכולים להצית תבערה גדולה, אולם, הרש"פ ואנשיה שנואים על תושבי מזרח העיר שרואים בהם מושחתים, רוב התושבים אינם רוצים להיות תחת שלטונה של הרש"פ ואינם מוכנים לאבד את הזכויות שישראל העניקה להם בתחום הבריאות והביטוח הלאומי לאחר הסיפוח הרשמי לישראל אחרי 1967.

השאלה הנשאלת היא מדוע גורמי הביטחון של ישראל אינם נלחמים באופן עקבי נגד אנשי הביטחון הפלסטינים שפועלים במזרח ירושלים, מאיימים על תושבים ערבים ומזמנים אותם לחקירות במטה מחוז ירושלים של הרש"פ בדאחיית אלבריד או ברמאללה.

מדוע המתינו גורמי הביטחון עד להכרזת החרם  הפלסטיני על מכירת בתים וקרקעות ליהודים במזרח ירושלים ומעצרו של עיצאם עקל ולא פעלו לפני כן?

משבר המגנומטרים בשערי הר הבית בחודש יולי 2017 חשף את העובדה כי הרש"פ איבדה שליטה על האירועים במזרח ירושלים, מי שהוביל את ההפגנות היו פעילי הפת"ח המקומיים ביחד עם הווקף המוסלמי.

מי שבלט באירועים האלה היה עדנאן ע'ית', לכן ראש המודיעין הכללי הגנרל מאג'ד פרג' שם עליו עין והוא זה ששכנע את מחמוד עבאס למנותו לתפקיד מושל מחוז ירושלים כדי שלרש"פ תהייה דריסת רגל בהשפעה על ההתפתחויות בירושלים.

גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי גל המעצרים האחרון של פעילי הפת"ח במזרח העיר נועד להפעיל לחץ על הרש"פ לשחרר ממעצר את עיצאם עקל.

ישנן ידיעות שונות המגיעות מרמאללה על מצבו של עקל, אחת מהן אומרת כי מעצרו הוארך ע"י בית משפט פלסטיני לתקופה של 45 ימים וכי ישראל שללה את תעודת האח"מ (VIP) מאחמד בראכ התובע הכללי הפלסטיני כדי להפעיל עליו לחץ לשחרר את עיצאם עקל ממעצר.

עפ"י גורמים בפת"ח, הרש"פ דחתה בקשה של ארה"ב לשחרר את עיצאם עקל בעל אזרחות אמריקנית בטענה כי מדובר בעניין פלילי ולא בעניין פוליטי.

עקל טען בחקירתו כי רכש את הבית בשער הפרחים בעיר העתיקה בירושלים לשימושו הפרטי והכחיש כי התכוון למכור אותו ליהודים.

הלחץ ברחוב המזרח ירושלמי גובר על הרש"פ, הוא רוצה לראות מדיניות ברורה כלפי מוכרי בתים וקרקעות ליהודים במיוחד לאור העובדה שכמה בכירים ברש"פ עשו כסף רב מעסקאות כאלה.

לכן, מחמוד עבאס הורה למנגנוני הביטחון שלו לפעול נגד התופעה, לאחר ששמו נקשר בעסקה למכירת בית משפחת ג'ודה בשכונת סעדיה בעיר העתיקה ליהודים.

עיצאם עקל הוא רק "השעיר לעזאזל" בפרשה, שום צעד לא ננקט על ידי מחמוד עבאס נגד בכירים מהרש"פ המעורבים במכירת נכסי הנדל"ן ואנשיו של מחמאד עבאס מגלגלים את ההאשמה למכירת בתים בעיר העתיקה לעבר מוחמד דחלאן ואיחוד האמירויות.

גורמי הביטחון של ישראל ומקבלי ההחלטות חייבים לגלות עירנות רבה למתרחש במזרח ירושלים ולסכל מראש כל ניסיון של הרש"פ להציג את עצמה כבעלת הבית.

הפעילות הביטחונית הישראלית נגד פעילות הרש"פ בעיר צריכה להיות נוקשה וקבועה באופן שלא יאפשר לה להשתלט על מזרח ירושלים עד שיימצא הפיתרון המדיני המתאים.

מעתה ואילך, צריך הדרג המדיני להנחות בהתאם את גורמי הביטחון העוסקים במצב במזרח ירושלים שלא לאפשר שום פעילות שלטונית של הרש"פ במזרח העיר עד שהתושבים הפלסטינים יתרגלו למצב החדש שנוצר.

רק מדיניות ביטחונית נחרצת ואוכפת את החוק מביאה לתוצאות והפלסטינים חייבים להבין שאין חצייה של "הקווים האדומים" מבחינתה של ישראל.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי