המזימה נגד מלך ירדן

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

עבדאללה מלך ירדן מאשר בעקיפין כי נכשלה מזימה לזעזע את יציבות שלטונו לקראת “עסקת המאה” של טראמפ.

המלך זוכה לתמיכת הצבא והוא הדיח מנהל בכיר בשב”כ הירדני ויועצים בכירים בלשכתו על רקע המזימה שנחשפה.

פחות משבועיים ימים חלפו מאז חשף העיתון הכוויתי “אלקבס” את הקנוניה לערער את היציבות בירדן לקראת פרסום “עסקת המאה” של הנשיא טראמפ, החל המלך עבדאללה לפעול כדי לעשות סדר בארמון המלוכה ובמנגנון השב”כ (מוח’אבראת-בערבית) הירדני.

סוכנות הידיעות הירדנית “פטרה” דיווחה ב-1 במאי כי המלך עבדאללה הורה להוציא לגימלאות את הגנרל עדנאן אלג’ונדי, מנהל המחלקה בשב”כ הירדני ולמנות במקומו את הגנרל אחמד חוסני חסן.

כמה ימים לפני כן, הגישו כמה יועצים בכירים בארמון המלוכה את התפטרותם למלך עבדאללה על רקע הקנוניה שנחשפה והמלך מינה שני יועצים חדשים בלשכה המלכותית שהבולט בהם הוא בשר  אלח’סאוונה הנחשב לדיפלומט מבריק.

בדברים שפרסמה סוכנות הידיעות “פטרה” מפי המלך עבדאללה הוא אישר בעקיפין את דבר הניסיון שכשל לערער את יציבות שלטונו ואמר:

” יש מספר גורמים שאינם רוצים שיהיה לנו טוב ופועלים לפגוע בביטחונה של ירדן וביציבותה”.

הוא גם אישר כי היו בעיות במנגנון שב”כ הירדני ואמר כי “הייתה העדפת האינטרסים האישיים על פני האינטרס הכללי, דבר שחייב אותנו לטפל בכך באופן מיידי ולתקן את המצב”.

הקנוניה שנכשלה

עיתון “אלקבס ” הכוויתי דיווח ב-18 באפריל מפי מקורות ביטחוניים ומדיניים יודעי דבר בירדן כי נחשפה תוכנית מסוכנת לערער את היציבות בממלכה ההאשמית ולהתסיס את הרחוב הירדני.

על פי הדיווח, בפרשה מעורבים איש עסקים שהורשע בשחיתות, והנשוי לדודה של המלך עבדאללה ,ואחד מבכירי מנגנוני הביטחון ביחד עם אישים מהפרלמנט והתקשורת.

התוכנית הייתה להחליש את ראש הממשלה עומר אלרזאז ולהתסיס את דעת הקהל נגד החלטות שגויות בעניין מינויים בשירות הציבורי ועידוד מובטלים מבני השבטים להפגין מול ארמון המלוכה כדי לפגוע בפופולאריות של המשטר.

קושרי המזימה ניסו ליצור קשר עם תנועת “האחים המוסלמים” כדי שפעיליה יצטרפו להפגנות המחאה נגד המשטר אך היא סירבה, התוכנית הייתה לבצע את המהלכים האלה בזמן שהמלך עבדאללה שוהה בחו”ל.

המלך פועל לחזק את מעמדו

 הקנוניה שנחשפה בירדן ממחישה עד כמה שברירי המצב בירדן לקראת “עסקת המאה” של הנשיא טראמפ שמאיימת, עוד לפני שהיא פורסמה, על היציבות בממלכה ההאשמית וכי יש גורמים בכירים המנסים לנצל את המצב לרווחים אישיים.

המלך עבדאללה הדגיש בדבריו כי “מנגנוני הביטחון הצליחו להתעמת עם כל מי שניסה לשחק בעקרונות של החוקה הירדנית  ולהתמודד מול אלה שניצלו את התנאים הקשים שאנו עוברים”.

נראה כי המלך עבדאללה נאחז בחוקה הירדנית כדי לשמור על מעמד המלוכה נגד הביקורת הפנימית הקשה נגדו ונגד יורש העצר בחודשים האחרונים מקרב בני השבטים בממלכה.

“ההגנה על החוקה הירדנית” תהייה עכשיו  הסיסמא החדשה של השב”כ הירדני להגן על המלך עבדאללה מפני מבקריו והוא כבר מכין לכך את הרחוב הירדני.

הגנרל אחמד חוסני, מנהל השב”כ החדש, כתב באיגרת שפירסם לאחר מינויו לתפקיד כי הוא “ישמור על זכויות האדם אך יטפל בנחישות להגן על עקרונות החוקה הירדנית”.

רמטכ”ל הצבא הירדני, פילדמרשל מחמוד פריחאת, התייצב לצד המלך עבדאללה ופירסם ב-2 במאי הודעה כי הצבא הירדני ומנגנוני הביטחון ושאר המוסדות הלאומיים לא “יקבלו תכתיבים ואיומים” בקשר ל”עסקת המאה” של הנשיא טראמפ.

“מדובר בהצעות לא ברורות שפרטיהן, מטרותיהן והשלכותיהן איננו ידוע” הזהיר פריחאת.

ההודעה של הרמטכ”ל הירדני נועדה לשדר למתנגדיו של המלך עבדאללה והקושרים נגדו כי הוא זוכה לתמיכה מלאה של הצבא וכי כל אלה החולמים לזעזע את שלטונו ולהפילו בגלל “עסקת המאה” של טראמפ יתקלו בהתנגדות הצבא הירדני.

העיתון “אלערב” היוצא לאור בקטאר מסר ב-1 במאי מפי גורמים מדיניים בירדן כי המינויים החדשים בלשכה המלכותית נועדו להכניס דם צעיר למערכת ולהכין את ירדן לשלב הבא, הוא מסר עוד כי המלך ימנה בקרוב אישיות נוספת לתפקיד ראש הלשכה המלכותית.

המלך עבדאללה מחליף סוסים באורווה בסוסים חדשים שיהיו נאמנים לו לקראת פרסום “עסקת המאה” של טראמפ ונערך לשלב מדיני וביטחוני קשה שאמור להגיע לאזור המזה”ת עם פירסום תוכנית השלום האמריקנית החדשה, כל זאת קורה בעוד ירדן מקרטעת ולא מצליחה להתגבר על הקשיים הכלכליים.

המלך הירדני חושש כי לאחר חודש רמאדאן יתחדשו הפגנות המחאה הגדולות נגד המצב הכלכלי הקשה ועול המיסים, הממשלה בראשותו של עומר אלרזאז לא הצליחה להתגבר על הקשיים הכלכליים והמלך יצטרך לחפש “שעיר לעזאזל” חדש כדי שהזעם העממי לא יופנה כנגדו.

פלסטינים שחזרו בימים האחרונים מירדן לגדה מספרים כי המצב הכלכלי קשה מנשוא, יש שיתוק בשווקים, אווירת צנע ומחסור במזומנים,לדבריהם יש אווירה של מתח באוויר לקראת פיצוץ שמתעכב רק בגלל חודש הרמאדאן.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי