סחטנות או סחבת?

ארגון חמאס מאשים את ישראל בסחבת בישום הבנות הרגיעה ומנסה לסחוט אותה באמצעות ירי רקטות ולהרגילה למו"מ תחת אש.

בחמאס גובר החשש כי ישראל תחדש את הסיכולים הממוקדים, מדובר באמצעי יעיל למלחמה בטרור שישראל חייבת לאמצו מחדש.

מי שיבדוק לאחור את הצהרות נציגי הפלגים הפלסטינים בחודש האחרון יגלה בנקל את האזהרות שלהם מפני פיצוץ בשטח בגלל הסחבת שנוקטת, לטענתם,ישראל ביישום הבנות הרגיעה.

מדובר במודיעין גלוי ולא היה צורך במקורות חשאיים כדי לגלות את כוונות חמאס והג'יהאד האסלאמי,ישראל פשוט לא קראה נכון את המפה, אילו עשתה זאת הייתה מתכוננת טוב יותר לסכל את כוונות ההסלמה של ארגוני הטרור.

רצועת עזה חוזרת למעגל האלימות,בחלוף חודש מהשגת הבנות הרגיעה האחרונות בתיווך מצרי, שוב מסתבר כי רמת האמון בין ישראל לחמאס שואפת לאפס, למרות שחמאס נמנע מהסלמה ביום הבחירות ב-9 באפריל.

ארגון חמאס מאשים את ישראל בסחבת מכוונת ביישום הבנות הרגיעה ואילו ישראל מאשימה אותו בסחטנות ובהתנהגות מאפיונרית.

גורמים בחמאס טוענים כי יחיא סינוואר מרגיש מרומה מכיוון שלהבנות הרגיעה שהושגו בתחילת חודש אפריל שעבר היו ערבויות של מצרים, קטאר ושליח האו"ם למזה"ת ניקולאי מלדאנוב.

לדבריהם, הסחבת העיקרית נוגעת ל "חומרים דו-שימושיים" שישראל אישרה להכניס לרצועת עזה אחרי עיכוב ומשא ומתן ממושך, מדובר בחומרים שישראל מנעה את הכנסתם בגלל שהם יכולים לשמש ליצור רקטות ואמצעי לחימה אחרים.

ישראל הסכימה עקרונית להכניס לרצועה כ-50 אחוזים מהחומרים שהופיעו ברשימה, אך בפועל לא קרה שום דבר.

בנוסף לכך, חמאס מאשים את ישראל בסחבת בנושא הרכבת טלפונים ציבוריים באגפים של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל ובעיכוב הכנסת הכסף הקטארי.

בארגון חמאס מאשימים את ראש הממשלה נתניהו בנקיטת סחבת בישום הבנות הרגיעה בגלל מניעים פוליטיים,הטענה היא כי הוא מנסה להביא לצירוף אביגדור ליברמן ואיחוד מפלגות הימין לקואליציה החדשה באמצעות הסלמה בדרום ובאותה ההזדמנות הוא מנסה להחליש את הכוח הצבאי של חמאס.

בארגון חמאס דוחים על הסף את הטענות שהגי'האד האסלאמי גורר את חמאס להקצנה ופועל מאחורי גבו נגד ישראל, לטענת חמאס, מדובר בשקרים ובלוחמה פסיכולוגית שמטרתה לסכסך בין שני הארגונים ולתקוט טריז בינהם.

החמ"ל המשותף של כל הפלגים הפלסטינים שעובד מצויין בשטח הוא ההוכחה לתיאום ההדוק בין חמאס לג'יהאד האסלאמי אומרים בכירים בחמאס.

המטרה של ארגון חמאס היא לשמור על התמיכה בו ברחוב העזתי ולהכות את ישראל מבלי שיגרמו נזקים ופגיעות באוכלוסיה האזרחית שעדיין חיה ונושמת את הטראמה של מבצע "צוק איתן" ב-2014.

בחמאס חוששים כי ישראל תפתיע ותעשה סיכולים ממוקדים של בכירים בארגון מחוץ לגדה ולרצועה, מוצטפא א-צוואף,פרשן בכיר של חמאס,טוען כי בראש הרשימה שישראל מבקשת לחסל עומדים זיאד נח'אלה ראש הג'יהאד האסלאמי וצאלח אלעארורי סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס.

השניים מתגוררים כעת במעוז חזבאללה בשכונת א-דאחיה בבירות, לטענת גורמים בחמאס, המוסד הישראלי מתכנן לחסלם ללא "טביעת אצבע" כדי שלא תהיה הסלמה בגבול הדרום.

בינתיים חודש הסיכול הממוקד של פעילי טרור זוטרים,חיל האוויר חיסל מהאוויר את חאמד אלחודארי, חלפן כספים ופעיל הזרוע הצבאית של חמאס שהעביר כספים מאיראן, הוא חוסל בעת שנסע במכוניתו במרכז הער עזה.

האתגר הנוסף-"יום הנכבה"

תחרות האירווויזיון איננה היום הרגיש ביותר החודש, מבחינת הפלסטינים היום הרגיש הינו "יום הנכבה" שחל ב-15 במאי.

מטה צעדות השיבה מתכנן שורה של אירועים על גבול הרצועה, בשנה שעברה היה "יום הנכבה" סוער במיוחד ונהרגו בו 61 פלסטינים ועוד מאות נפצעו לאחר שניסו לפרוץ את הגבול לתוך ישראל.

השנה מתכנן גם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס חגיגה משלו ביום הזה, הוא מכנס ברמאללה את המועצה המרכזית של אש"פ לדון בביטול ההכרה בישראל והקפאת הסכם אוסלו על כל מרכיביו.

יש להניח שעד ל"יום הנכבה" יושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס מכיוון ששני הצדדים אינם מעוניינים במלחמה כעת.

ווליד אלקטטי, חבר הלשכה המדינית של הג'יהאד האסלאמי אומר כי האזרח הפלסטיני ברצועת עזה איננו מרגיש את ישום הבנות הרגיעה עליהן סוכם עם מצרים והוא מצפה שהן ייושמו לפני תחילת חודש רמאדאן.

בקרוב יתחיל הקרב על התודעה, ברגע שתושג הפסקת אש בין ישראל לחמאס ינסה כל צד לטעון כי הוא ניצח בסבב הזה ולהשיג הרתעה.

חשוב מאוד שישראל תצא מנצחת בסבב הזה כדי שתוכל להפסיק את הסחטנות של חמאס ולהתחיל בשיקום ההרתעה שנשחקה לחלוטין מאז ה-30 במרץ בשנה שעברה שבו נפתחה מלחמת התשה נגד ישראל מרצועת עזה הנקראת "קמפיין צעדות השיבה".

הממשלה חייבת לקבוע אסטרטגיה כוללת כלפי רצועת עזה, עד שתעשה זאת היא חייבת לקבל החלטת ביניים לחדש את מדיניות הסיכולים הממוקדים נגד ראשי ארגוני הטרור, זהו אחד האמצעים היעילים שמרתיעים אותם.

בתחילת שנות ה-90 ראיינתי בכלא הישראלי את צלאח שחאדה שהיה ראש הזרוע הצבאית של חמאס והוא התוודה בפניי שהדבר שהכי מרתיע  את מנהיגי הטרור הוא החשש שישראל תחסלם.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי