היכן אלמנט ההפתעה?

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה מעיד כי ישראל איבדה את היוזמה ואת ההפתעה שהיו במשך שנים רבות מעקרונות הפעולה החשובים של צה”ל.

צריך להכין היטב את סבב הלחימה הבא שנמצא בפתח, לגלות יצירתיות ומקוריות ולהכות בהפתעה את החמאס והגי’האד האסלאמי, אחרת לא תשוקם ההרתעה.

במהלך 14 החודשים האחרונים עברה ישראל 10 סבבי לחימה מול ארגוני הטרור ברצועת עזה, נראה כי גם הפעם אנו מתכוננים לקראת הסבב הבא, שוב דבר לא התחדש, ממשלת ישראל איננה מעוניינת בהפלת שלטון החמאס בגדה ובחיסול ההנהגה שלו וסבבי הלחימה האחרונים הינם ניסיון הדדי לכופף ידיים, ארגוני הטרור רוצים לכפות בכוח את הסרת המצור מעל הרצועה וישראל מתעקשת שלא לוותר על האינטרסים הביטחוניים הבסיסים שלה.

אולם, נראה כי הדרג הצבאי העליון ביחד עם קברניטי הדרג המדיני איבדו את היוזמה ואת היצירתיות והם נסחפים בכוח האנרציה לעוד סבבי לחימה מול ארגוני הטרור ברצועה מבלי לנסות להפתיע את האויב ולנסות ולהביא להכרעה או לפחות לשקם את כוח ההרתעה שנשחק לגמרי.

בסבב הלחימה האחרון החמיצה ישראל הזדמנות גדולה לשקם את יכולת ההרתעה שלה שנפגעה קשות בשנה האחרונה מאז החל קמפיין צעדת השיבה ב-30 במרץ שעבר.

שיקולי חגיגות יום העצמאות ותחרות האירוויזיון השפיעו על הדרג המדיני וישראל מיהרה להפסקת אש מבלי להשיג הישגים.

גם אם הדרג המדיני איננו מעוניין מסיבות מדיניות ואסטרטגיות בכיבוש מלא של הרצועה ומיטוט שלטון חמאס, כדאי שיכין היטב ובצורה יעילה את סבב הלחימה הבא מול חמאס והגי’האד האסלאמי.

כדאי להיזכר במבצע “עופרת יצוקה” בדצמבר 2008 שבו הצליח צה”ל להפתיע את ארגוני הטרור ברצועה,הקבינט הביטחוני קיבל אז החלטהחשאית להתחיל במבצע.

לצורך פתיחת המבצע בהפתעה, נעשה ניסיון להונות את החמאס באמצעות הפצת דיסאינפורמציה לאמצעי התקשורת על פיה טרם נתקבלה החלטה לגבי פעולה והדיון לגביה יתקיים כעבור כמה ימים.

במקביל הורה שר הביטחון הישראלי לפתוח את המעברים להכנסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה, לצורך יצירת מצג שווא של שגרה. ניסיון ההונאה נחל הצלחה, כתוצאה ממנו העריך החמאס כי התקפה ישראלית אינה צפויה בטווח הזמן הקצר, דבר שתרם להצלחת התקיפה האווירית המקדימה.

בשני גלי ההפצצה האווירית נהרגו יותר יותר מ-155 אנשי חמאס ואנשי ביטחון פלסטינים,

89 מההרוגים נפגעו מירי טילים על מסדר שוטרים בעזה באותו יום תקף חיל האוויר עוד 70 מטרות ברצועת עזה. הפלסטינים דיווחו על כ-270 הרוגים וכ-750 פצועים,רובם פעילי חמאס ומיעוטם אזרחים.

גם במבצע “עמוד ענן” בנובמבר 2012 שנפתח בסיכול ממוקד של אחמד ג’עברי שהיה המפקד בפועל של הזרוע הצבאית של חמאס,תכנן צה”ל היטב את ההפתעה מראש.

המבצע לא כלל כניסה קרקעית לרצועה והתנהל בעיקר מהאויר באמצעות הפצצות.

המבצע לא הסתיים בהכרעה צבאית אך הוא הצליח לחזק באופן זמני את כוח ההרתעה של ישראל מול שלטון חמאס, בשנה שלאחר תום המבצע פחת ירי הרקטות מהרצועה בלמעלה מ-98  אחוזים.

הדרג המדיני-ביטחוני השקיע מאמץ להשיג את יתרון ההפתעה בתחילת המבצע, הוא המתין בסבלנות עד שאחמד ג’עברי יצא ממחבואו,ביום המבצע ננקטו מהלכי הונאה כשכללו העברת מסרים מטעים לאמצעי התקשורת וראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק יצאו לסיור ברמת הגולן כאילו הנושא הסורי ולא הנושא העזתי הם שעומדים בראש סדר היום בישראל.

ישראל הצליחה להפתיע את האויב ולשפר את כוח ההרתעה שלה.

האם איבדנו את ההפתעה?

הרמטכ”ל החדש אביב כוכבי ידוע כמפקד נועז ויצירתי לכן מאוד מפליאה העובדה שסבב הלחימה האחרון ברצועה התנהל באופן צפוי מבחינה צבאית והסתיים ללא הישגים וללא שיקום ההרתעה אפילו באופן חלקי.

מאוד מוזר למשל שצה”ל שהצליח להחדיר לאזור ח’אן יונס כוח מיוחד, שפעל מתחת לאפם של ארגוני הטרור במשך מספר שבועות לצורך משימות מודיעיניות, לא הצליח להפתיע את חמאס ולהכות בעורף האויב,היכן הם הימים שחיילי צה”ל היו עושים פשיטות בעורף האויב במדינות ערב?

מדוע ישראל לא פתחה את סבב הלחימה האחרון בפעולת קומנדו בעורף האויב ברצועת עזה?

בארגון חמאס טוענים, במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית, כי היכולת המודיעית והמבצעית של חמאס השתפרה מאוד ואי אפשר עוד להפתיעו, כמובן שמדובר בקשקוש, לצה”ל יש יחידות מיוחדות מצויינות  ומודיעין מעולה שיכולות בהחלט להפתיע את ארגוני החמאס והג’יהאד האסלאמי, פשוט צריך לדרוש זאת מהרמטכ”ל ולתת “אור ירוק” לצה”ל להכין ולבצע פעולות נועזות שיזעזעו את הביטחון העצמי של האויב.

בסבב הלחימה האחרון הייתה זו דווקא ישראל שהופתעה, צלף של ארגון הג’יהאד האסלאמי ירה לעבר קבוצת חיילים ופצע קצין וחיילת וצוותים משותפים של חמאס והגיהאד האסלאמי הצליחו לשגר 3 טילי נ”ט מדוייקים מסוג “קורנט” לעבר כלי רכב ישראלים שנסעו על הכביש סמוך לרצועה, מהירי נהרג אזרח ישראלי שנסע בג’יפ אזרחי.

המודיעין הישראלי לא איתר מראש את הכוונות לבצע מראש את ירי הצלף ואת ירי “הקורנט”, רק עכשיו התחיל צה”ל לבנות גדר הפרדה לאורך הכביש שתמנע את האפשרות לפגוע בכלי רכב הנעים על הציר באמצעות טילי נ”ט.

צה”ל הופתע גם בסבב האחרון מרמת הדיוק של הרקטות של חמאס והג’יהאד האסלאמי ומכוח ההרס שלהן, הרקטות פגעו באזורים מאוכלסים, ארגון חמאס שיגר רקטות חדשות קצרות טווח אך עם ראש נפץ כבד בין עשרות למאות ק”ג.

המחבלים גם ירו מטחים כבדים של עשרות רקטות בכל מטח כדי להתגבר על סוללות “כיפת ברזל” שפרסה ישראל.

על פי גורמים בחמאס, הארגון ניסה להשתמש ברחפן במהלך סבב הלחימה האחרון כדי לפגוע בכלי רכב משוריין של צה”ל וליזום מתקפת סייבר נגד מערכות של צה”ל.

שינוי כללי המשחק

המשימה העיקרית שעומדת בפני צה”ל, שנערך כבר למערכה הבאה ברצועת עזה, היא כיצד לשמוט מידי חמאס והגי’האד האסלאמי את האפשרות להכתיב את קצב האירועים ואת כללי המשחק.

צה”ל צריך לאתר מבעוד מועד את מיקומו של החמ”ל המשותף של הפלגים הפלסטינים שמנהל את הקרב ולנטרל אותו, צריך לנתק את השת”פ המבצעי בין חמאס לג’יהאד האסלאמי כבר בתחילת הלחימה.

היוזמה חייבת לחזור לידיו של צה”ל והוא זה שצריך לקבוע את העיתוי שבו תהייה ההסלמה ולא לאפשר לארגוני הטרור לקבוע זאת.

יש להכין מראש שורה של פעולות מיוחדות בכל הגזרות ולהכות בעורף האויב באופן מפתיע.

צה”ל צריך לאתר מראש את מקום מסתורם של ראשי ארגון החמאס והג’יהאד האסלאמי ולשלוף אותם מחוריהם כבר בראשית הלחימה ולפגוע בהם.

רק פעולות מדוייקות וממוקדות נגד ראשי הטרור ומערך הרקטות והמנהרות ישקמו את ההרתעה של צה”ל, לכן אין שום טעם לצאת לסבב לחימה נוסף מבלי שהוכנו מראש כל הפעולות האלה,את ההכנות להן צריך לעשות הרמטכ”ל ולהביא אותן לאישור הדרג המדיני.

כפי שנאמר “בתחבולות תעשה לך מלחמה ותשועה ברוב יועץ”.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי