גובר הזעם נגד השחיתות

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מודאג מהזעם העממי נגד השחיתות בצמרת הרש"פ ומנסה לרכך אותו.

גורמים בפת"ח טוענים כי מקור ההדלפות על השחיתות הוא בצמרת פת"ח בעקבות בריתות חדשות שנעשו במסגרת קרב הירושה.

מנגנוני הביטחון של הרש"פ עצרו בימים האחרונים עשרות פעילים חברתיים בשטחי הגדה על רקע דרישתם בפוסטים שפורסמו ברשתות החברתיות להפגין נגד השחיתות בצמרת הרש"פ.

על פי גורמים בפת"ח, ראשי המנגנונים הזהירו את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כי הזעם ברחוב הפלסטיני נגד תופעות השחיתות הולך וגובר ואם לא יתקיימו בחירות לנשיאות ולפרלמנט בקרוב,ולא יעשו רפורמות מרחיקות לכת  או יענשו המושחתים יגלוש הזעם מהרשתות אל הרחוב להפגנות ענק שיערערו את יציבות שלטונו.

לכן, החל מחמוד עבאס בניסיון להכיל את הזעם העממי באמצעות הצהרות והבטחות, בפגישה ב-15 ביוני עם צעירים מתנועת פת"ח קרא מחמוד עבאס לעריכת בחירות כלליות ולפיוס לאומי בין פת"ח לחמאס.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס התייחס גם לשערוריית השחיתות האחרונה שנחשפה לפני שבוע על העלאה קבועה של שכרם של ראש הממשלה הפלסטיני ושריו בסכום של 2000 דולר בחודש בעוד הממשלה קיצצה ב-40 אחוזים את שכרם של עשרות אלפי פקידים ברש"פ.

"העלאת המשכורות הייתה טעות שיש לתקנה וכי כל מי שלקח אגורה שלו מגיעה לו צריך להחזירה" אמר יו"ר הרש"פ.

מחמוד עבאס הוא זה שאישר את העלאת המשכורות לראש הממשלה והשרים בניגוד לחוק היסוד הפלסטיני כדי לרכוש את נאמנותם, למרות זאת הדבר לא הפריע לו לשקר ולנסות ולגלגל  את האחריות לשחיתות הזו הרחק ממנו.

ההודאה של מחמוד עבאס בהעלאת שכרם של ראש הממשלה והשרים ב-67 אחוזים לא תרגיע את הרחוב הפלסטיני במיוחד נוכח העובדה שעד כה הוא לא הורה לבטל את ההעלאה ולהחזיר את הכספים ששולמו לראש הממשלה והשרים בשנתיים שחלפו מאז שבוצעה בפועל העלאת שכרם, מחמוד עבאס פשוט סומך על הזיכרון הקצר של הציבור ומקווה שהפרשה תדעך ותרד מסדר היום.

בשבוע האחרון היו הדלפות נוספות מתוך הרש"פ על מעשי שחיתות נוספים, ברשתות החברתיות הופצו מסמכים על כך שחוסיין א-שיח' השר לעניינים אזרחיים רכש קרקעות רבות באזור רמאללה ועל כך שמוחמד עסאפ, הממונה על הרדיו והטלוויזיה של הרש"פ,  ביקש שהרש"פ תממן עבורו ניתוח של השתלת שיער בטורקיה.

 דוברי הרש"פ הכחישו את הפרסומים האלה וטענו שמדובר במסמכים מזויפים אך הציבור הפלסטיני איננו קונה את ההסברים האלה.

הכלכלן נהאד נשוואן חשף בפוסט שפרסם את החשיבות הגדולה שמייחס מחמוד עבאס לאמצעי התקשורת הרשמיים של הרש"פ כמו הרדיו והטלוויזיה וסוכנות הידיעות הרשמית "וופא" שתקציבם השנתי מגיע ל-182 מיליון ש"ח, סכום עתק שלדבריו שווה בהיקפו לתקציבם השנתי של 6 מינסטריונים ממשלתיים.

למרות המשבר הכספי הקשה  יש לרש"פ מספיק כסף כדי לשבח ולהלל את הראיס ופועלו.

מה מקור ההדלפות?

דוברי הרש"פ ופת"ח מאשימים את ארה"ב וישראל כי הן עומדות מאחורי ההדלפות על השחיתות בצמרת הרש"פ כדי להכפישה בגלל התנגדותו של יו"ר הרש"פ ל"עסקת המאה" של הנשיא טראמפ ומאמציו להכשיל את הכינוס הכלכלי בבחריין בשבוע הבא.

לא ברור גם מי עומד מאחורי אתר האינטרנט האנונימי "בניגוד לזרם" (עכס אלתיאר-בערבית) שחשף את העלאת המשכורות המושחתת של ראש הממשלה הפלסטיני ושריו.

גורמים בכירים בפת"ח טוענים כי מקור ההדלפות הינם בכירים בצמרת פת"ח הנאבקים בינהם במסגרת קרב הירושה.

לדבריהם,מצבה הכספי של הרש"פ והשחיתויות בצמרת ידועים רק לקומץ של יודעי סוד בסביבתו הקרובה של מחמוד עבאס.

הגורמים נוקבים גם בשמות של בכירים בפת"ח שהיו במנגנוני הביטחון הפלסטינים ושבאחרונה עשו בריתות חדשות עם בכירים אחרים כדי לשפר את מצבם בקרב הירושה.

הסכסוכים הפנימיים בתוך צמרת פת"ח וחיסולי החשבונות יהיו בעוכריו של מחמוד עבאס שמעודד אותם ומשתמש בשיטת "הפרד ומשול", עכשיו מופנה הזעם העממי כלפיו וכלפי שני בניו, יאסר וטארק, שהקימו אימפריית עסקים של מיליארדי דולרים והפכו לסמל השחיתות של הרש"פ.

עבאס נושא באחריות המלאה לשחיתות ברש"פ הוא פיזר בדצמבר 2018 את הפרלמנט ובכך מונע ביקורת על הרשות המבצעת, המטה למלחמה בשחיתות איננו יעיל ומשמש ככלי של יו"ר הרש"פ לחיסול חשבונות והוא עצמו עוצם עינים כלפי מעשי השחיתות של מקורביו.

עפ"י סקר שפירסם המרכז הפלסטיני למחקרים מדינים בחודש אפריל שעבר 82 אחוזים מתושבי השטחים סבורים כי יש שחיתות ברש"פ ו-47 אחוזים סבורים כי השחיתות הפכה לעול על העם הפלסטיני.

נראה כי המצב החריף היום עוד יותר, ההתעניינות הציבורית בפרשיות השחיתות עולה בהרבה על ההתעניינות בנושאים מדיניים ופוליטיים והרחוב הפלסטיני חושש כי תופעת השחיתות תהרוס כל חלקה טובה מכיוון שהיא מוכוונת מראש הפירמידה השלטונית שאין לה עניין למגר אותה.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי