בן סלמאן בדרך למלכות?

האופוזיציה הסעודית מייחסת ליורש העצר מוחמד בן סלמאן מעורבות במותו של שומר הראש האישי של מלך סעודיה.
גורמים באופוזיציה טוענים כי בן סלמאן יתמנה בקרוב לתפקיד מלך סעודיה וכי הוא רוצה לנצל את תמיכת נשיא ארה"ב בו לפני הבחירות לנשיאות האמריקנית.
על יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן עוברים ימים קשים, בימים אלה מלאה שנה לרציחתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בבנין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, בחלוף שנה מהרצח לא הצליח יורש העצר הסעודי לנקות את עצמו מהחשדות שהופנו כלפיו כי הוא שהורה על הרצח, למרות שלקח על עצמו בראיון טלוויזיוני אחריות חלקית על המעשה וכינה אותו "רצח מתועב" עדיין רובצת עננה כבדה על ראשו.
בנוסף לכך, מצבה הביטחוני של סעודיה התערער בעקבות ההתקפה האיראנית על מתקני הנפט שלה לפני כשבועיים, בניגוד להערכות של בית המלוכה הסעודי, ארה"ב לא הגנה עליה אלא הסתפקה בתיגבור כוחותיה בסעודיה ושליחת ציוד לממלכה לצרכי הגנה אווירית, הנשיא טראמפ חושש מלהסתבך במלחמה עם איראן לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר 2020.
בשבוע האחרון החלה האופוזיציה הסעודית לתקוף את יורש העצר מוחמד בן סלמאן ולייחס לו את חיסולו של הגנרל עבד אלעזיז אלפע'ם, שומר ראשו האישי של המלך סלמאן בן עבד אלעזיז, שהיה גם שומר ראשו של מלך סעודיה הקודם עבדאללה בן עבד אלעזיז.
סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית פירסמה ב-29 בספטמבר הודעה של משטרת מכה כי הגנרל עבד אלעזיז אלפע'ם נהרג מירי בעת שביקר בבית חברו בעיר ג'דה בשם טורקי אלסבתי שם פגש חבר נוסף בשם  ממדוח בן משעל אלעלי, בין השניים התגלעה מחלוקת בנושא כספי והוא נורה למוות.
היורה סירב להסגיר את עצמו לכוחות הביטחון שהוזעקו למקום והוא נורה למוות.
האופזיציה הסעודית טוענת כי מי שתכנן את מותו של הגנרל עבד אלעזיז אלפע'ם היה יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שרוצה לבודד את אביו המבוגר והחולה בן ה-83 ולהשתלט על המלוכה.
ביטוי רב לתזה הזו ניתן ברשתות החברתיות במפרץ, הנסיך הסעודי ח'אלד בן פרחאן,ממתנגדיו הידועים של יורש העצר הסעודי צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי מוחמד בן סלמאן יתמנה בקרוב למלך סעודיה בשיתוף עם ה-CIA וכי התוכנית היא להחליף את המשמר האישי של בית המלוכה בשכירי חרב.
למוחמד בן סלמאן יש מתנגדים רבים בארמון המלוכה הסעודי ומחוצה לו, מדובר בנסיכים ואנשי עסקים גדולים סעודים שאותם הוא עצר לאחר שמונה לתפקידו והאשים אותם בשחיתות ובגניבות כספים של הממלכה, בסופו של דבר הם שוחררו לאחר שהגיעו עמו להסדר להחזרת חלק מהכספים שלקחו ותשלום כופר.
מותו של שומר הראש עבד אלעזיז אלפע'ם עורר גל של שמועות וחשדות, גורמים רבים בסעודיה מטילים ספק בגירסא הרשמית לגבי נסיבות מותו, חלק מהשמועות טוען כי הוא נרצח בגלל שהחזיק מידע רגיש על נסיבות הירצחו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י.
השמועות שמפיצה האופוזיציה המתנגדת ליורש העצר מוחמד בן סלמאן טוענות גם כי הוא רוצה לנצל את כהונתו של הנשיא טראמפ לפני הבחירות לנשיאות בנובמבר כדי להפסיק ולהתמנות למלך סעודיה מתוך חשש כי הנשיא טראמפ יפסיד בבחירות ולא יזכה לתקופת כהונה נוספת.
למוחמד בן סלמאן יש כוח רב, הוא נהנה מתמיכה גדולה של אביו המלך שרואה בו את יורשו, בן סלמאן ממלא גם את תפקיד שר ההגנה וכן את תפקיד יושב ראש המועצה הסעודית לענייני כלכה ופיתוח ונחשב לרפורמטור גדול.
בתקופת שלטונו כיורש עצר הוא הנהיג רפורמות עבור נשות סעודיה,הוא התיר להן להוציא רישיונות נהיגה ולנהוג על כלי רכב, להיכנס לאיצטדיוני ספורט ולהשתלב בשוק העבודה המקומי אך באחרונה נפגעה תדמיתו זו לאחר שגורמי הביטחון הסעודים עצרו כמה פעילות למען זכויות האישה.
אמצעי התקשורת של קטאר המזוהים עם תנועת "האחים המוסלמים" מנצלים את מצבו הרגיש של מוחמד בן סלמאן כדי לתת פתחון פה למתנגדיו.
האופזיציונר הסעודי הידוע סעד אלפקיה אמר ב-1 באוקטובר לאתר הקטארי "אלח'ליג' און ליין" כי כי יורש העצר מוחמד בן סלמאן מעורב במותו של הגנרל עבד אלעזיז אלפע'ם, שומר הראש האישי של המלך סלמאן וכי שומר הראש נהרג בתוך הארמון, הראיה לקונספירציה, לדבריו, היא העובדה ששומרי הראש של המלך סלמאן לא ניסו למנוע את מותו של הגנרל עבד אלעזיז אלפע'ם.
בינתיים מדובר בשמועות וידיעות שמפיצה האופוזיציה הסעודית, כוחו הרב של מוחמד בן סלמאן נובע מקרבתו הרבה לאביו המלך שתומך בו ללא עוררין, האתגרים שלפני בן סלמאן בתחום הביטחוני הם רבים וגדולים, התמודדות עם המורדים החות'ים בתימן שנתמכים על ידי איראן וגם המאבק נגד איראן עצמה אשר איננה מהססת לתקוף את סעודיה ומזהה את חולשתה.
סוכנות הידיעות "רוייטרס" דיווחה ב-2 באוקטובר על תסכול הולך וגובר בסעודיה מהנהגתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן עקב תפקודו בתקיפת מתקני הנפט של חברת "אראמקו" באזור בקיק שנעשתה על פי החשד על ידי איראן.
הביקורת מגיעה מתוך משפחת המלוכה, חלק מהביקורת עוסקת בכך שבן סלמאן תיפקד באופן לקוי ולא איתר מראש וסיכל את הנתקפה האיראנית.
 לכן אין זה סביר להניח שזהו העיתוי הנכון לעשות חילופי שלטון בסעודיה,אין בינתיים שום סימנים לכך מלבד הידיעות על נסיבות מותו המסתורי של שומר הראש של המלך סלמאן.
".
.
     
.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי