מחמוד עבאס מוביל הסלמה בגדה

יו"ר הרש"פ החליט לאפשר הסלמה בשטחי הגדה ועימותים עם חיילי צה"ל במחסומים במחאה על פירסום תוכנית השלום האמריקנית.
גורמים בפת"ח אומרים כי מדובר במחאה לגיטימית ואין מדובר באינתיפאדה שלישית, השטח עלול להסלים אם ישראל תספח שטחים בימים הקרובים ויהיו נפגעים רבים.
יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס קיבל החלטה להוביל מהלך של הסלמה בשטחי הגדה במחאה על תוכנית השלום האמריקנית המכונה "עסקת המאה", המהלך נועד להרתיע את ישראל מלספח שטחים בגדה בטווח הזמן הקרוב ולהציב תמרור אזהרה בפני מדינות ערב שלא לתמוך בתוכנית האמריקנית באופן ישיר או עקיף.
על פי גורמים בפת"ח, מחמוד עבאס דחה מסרים של ראש השב"כ הישראלי נדב ארגמן להימנע מהסלמה וגם לחצים של מצרים וסעודיה להגיב באופן מתון על תוכנית השלום האמריקנית.
יו"ר הרש"פ שיחרר את הרסן להפגנות המוניות בשטחים, ומייד לאחר פירסום תוכנית "עסקת המאה" הוא יכנס הערב את ההנהגה הפלסטינית לישיבת חירום כדי לגבש שורה של צעדים מדיניים בתגובה על תוכנית "עסקת המאה".
בכיר פת"ח עזאם אלאחמד אמר אמש: "לא נפרק את הרש"פ בתגובה על "עסקת המאה" של טראמם, הרש"פ כישות היא הישג של הפלסטינים בהסכם אוסלו, אולם אם היא תתמוטט לא נצטער עליה".
על פי גורמים ברש"פ, מחמוד עבאס הינחה את ראשי מנגנוני הביטחון של הרש"פ לאפשר למפגינים להגיע לכל מחסומי צה"ל ברחבי הגדה ולהתעמת עם החיילים מבלי למנוע מהם זאת, כפי שנעשה בעבר.
התוכנית של מחמוד עבאס היא להבעיר את שטחי הגדה באמצעות תנועת ה"שביבה" של פת"ח שיש לה אלפי פעילים באוניברסיטאות בגדה ובבתי הספר התיכוניים.
בפגישה עם חברי הועדה המרכזית של פת"ח ב-27 בינואר הגדיר יו"ר הרש"פ את מצב הפלסטינים כ"מצב חירום" ואמר כי עדכן את מצרים כי יאפשר לתושבי הגדה להביע את דחייתם לתוכנית האמריקנית.
על פי גורמים בפת"ח, אמר מחמוד עבאס" אנו זקוקים להסלים את ההתנגדות העממית בכל נקודות העימות (עם צה"ל) ולגייס את כל הצעירים שלא יעזבו את הרחובות, אנו צריכים את כל הפלגים ביחד איתנו, כולל חמאס והג'יהאד האסלאמי".
על פי הגורמים האלה, מחמוד עבאס רתח מזעם והשתמש בשפת רחוב, הוא סיפר כי קיבל איומים מהאמריקנים לאחר שסירב לשוחח בטלפון עם הנשיא טראמפ ונמסר לו כי "ישלם ביוקר על המעשה הטיפשי שלו".
הוא כינה את הנשיא טראמפ בכינויי גנאי כמו: "כלב בן כלב","זיפת", "ערס שרוצה לכפות עלינו תוכנית שאיננו רוצים בה", "ממשל של כלבים".
"אינני מתכוון לבזבז את שארית חיי כבוגד" אמר מחמוד עבאס לחברי הנהגת פת"ח,"או שאהייה שהיד כמו יאסר ערפאת, אבו ג'יהאד ואבו איאד או שנניף את דגל פלסטין על חומות ירושלים".
גורמים בלשכתו של מחמוד עבאס הכחישו בתגובה כי הוא קילל את הנשיא טראמפ.
דובר המועצה המהפכנית של פת"ח פירסם אמש הודעה כי התנועה נמצאת במצב חירום מתמשך.
מגמת ההסלמה שמוביל מחמוד עבאס היא מסוכנת וכן גם נכונותו לשתף לראשונה פעולה עם ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי בפעולות מחאה אלימות.
שלשום קרא מנהיג חמאס אסמעיל הניה לארגון פת"ח לשלוח נציגים לקהיר כדי לתאם ביחד עם חמאס ושאר הפלגים אסטרטגיית מאבק נגד "עסקת המאה" אך הוא לא נענה באופן רשמי.
מטה "צעדות השיבה", הכולל את כל הפלגים ברצועה, הודיע על שורה של פעילויות מחאה היום ומחר נגד "עסקת המאה", על פי גורמים פלסטינים מדובר במפגינים שיגיעו לגדר הגבול כדי להתעמת עם חיילי צה"ל למרות ההחלטה שהתקבלה לפני  3 שבועות לעצור זמנית את "צעדות השיבה" עד "יום האדמה" ב-30 במרץ.
האם מחמוד עבאס מוביל לאינתיפאדה שלישית?
יו"ר הרש"פ משחרר את נמר האלימות מתאו ורוצה לרכוב עליו כדי לשלוט בגובה הלהבות שהוא הצית ולהשתמש באלימות ככלי מחאה ונשק נגד ישום תוכנית השלום האמריקנית ובמיוחד הכוונה לסיפוח מיידי של חלקים משטחי הגדה.
גורמים בפת"ח מכחישים כי מדובר בהחלטה אסטרטגית לפתוח באינתיפאדה שלישית ומסבירים כי מדובר במחאה לגיטימית וכי ההנהגה הפלסטינית חייבת לאפשר לציבור הפלסטיני בגדה לשחרר את הזעם שלו כלפי ארה"ב וישראל וכי מחמוד עבאס איננו סוכן המשרת את המדיניות האמריקנית באזור.
צריך להמתין ולראות את מידת ההיענות של השטח לקריאתו לצאת ולהתעמת עם חיילי צה"ל במחסומים,האווירה כרגע היא שמרבית תושבי הגדה אינם מעוניינים באינתיפאדה שלישית נגד ישראל בגלל רמת החיים הטובה שהורגלו אליה ובגלל תחושה שההנהגה הפלסטינית מושחתת והם אינם מעוניינים לשלם מחיר כלכלי וקורבנות בנפש עבורה.
עם זאת, מחמוד עבאס יכול להניע גם את מערכת ההסתה של הרש"פ נגד ישראל כדי להעלות את רף האלימות, באופן רשמי הפלגים הפלסטינים הכריזו על 2 "ימי זעם" היום ומחר, אך אם יהיו נפגעים רבים בעימותים עם צה"ל עלולה ההסלמה להימשך גם לקראת תפילות יום השישי כולל עימותים בהר הבית בירושלים.
ביכולתו של מחמוד עבאס לרסן את רמת האלימות בכך שיורה למנגנוני הביטחון הפלסטינים להסתפק בהפגנות במרכזי הערים הפלסטיניות בגדה ולא לאפשר למפגינים להגיע למחסומי צה"ל , אך כרגע הוא הורה להם בפירוש לאפשר את העימות עם חיילי צה"ל במחסומים.
לא פחות חשובה היא כוונתה של ממשלת ישראל, אם היא לא תחליט ליישם את "האור הירוק" לסיפוח שטחים כבר בימים הקרובים ולהמתין עד לאחר הבחירות לכנסת ב-2 במרץ, ישפיע הדבר על רמת האלימות הפלסטינית בשטח ומחמוד עבאס יתקשה להוציא את ההמונים לרחובות.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי