דחלאן חוזר לזירה

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

 

הסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לישראל פותח את הדלת לחזרתו לשטחים של מוחמד דחלאן והתמודדותו על תפקיד יו”ר הרש”פ.

הברית הפוליטית בין דחלאן לחמאס הסתיימה, הוא הקים מאחזי כוח בשטחי הגדה וממתין לעיתוי הנכון לחזור לרמאללה.

 

 

ברצועת עזה ובגדה מכנים את בכיר פת”ח מוחמד דחלאן במילים “עוף החול הפלסטיני”, בכל פעם שמספידים אותו הוא צץ לפתע ומפתיע את כולם, דחלאן היה במשך  שנים רבות בן הטיפוחים של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס אך בסופו של דבר הוא הרחיק אותו ב-2011 מתנועת פת”ח, בגלל שהוא הסתכסך עם שני בניו, והאשים אותו במעשי שחיתות וחתירה תחתיו, עכשיו חוזר דחלאן מחדש לזירה הפלסטינית בזכות הסכם הנורמליזציה של איחוד האמירויות עם ישראל, דחלאן הינו היועץ המיוחד של השיח’ מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי, והיה מעורב ברקיחת ההסכם עם ישראל.

אתר “דאר אלחיאת” דיווח ב-13 באוגוסט מפי גורמים אמריקנים יודעי דבר כי ההסכם המשולש בין ארה”ב לאיחוד האמירויות וישראל קובע שבכיר פת”ח מוחמד דחלאן יוכל לחזור לרש”פ בתוקף “היותו אישיות מרכזית שיכולה להחיות את תהליך השלום וכי יש לו תפקיד חשוב בשלב הבא”, בכך נפתחת דרכו של מוחמד דחלאן, מבחינת ארה”ב וישראל, להשתתף בקרב הירושה על תפקיד יו”ר רש”פ לאחר ירידתו של מחמוד עבאס מן הבימה הפוליטית.

בסוף השבוע פירסם ” הזרם הרפורמיסטי” בתנועת פת”ח, שבראשו עומד מוחמד דחלאן, הודעת תמיכה בהסכם הנורמליזציה הנוגדת את הודעת הרש”פ שתיארה אותו כ”בגידה ותקיעת סכין בגב הפלסטינים”.

 

 

הסכסוך עם חמאס

 

בשבועות האחרונים חל קרע בין מוחמד דחלאן לבין תנועת חמאס ברצועת עזה.
על-פי דיווחים של גורמי חמאס ברצועת עזה, הרומן הפוליטי בין בכיר פתח מוחמד דחלאן לבין הנהגת חמאס הסתיים לאחר שנמשך 3 שנים. בחמאס אומרים כי מוחמד דחלאן היה אחראי למתקפה התקשורתית האחרונה על הזרוע הצבאית של התנועה, באמצעות סוכנות הידיעות “אמד” וערוצי הטלוויזיה הסעודים אל-ערביה ואלחדת’, שהפיצו פייק ניוז כי מפקד הקומנדו הימי של חמאס ערק לישראל וכי בצמרת הזרוע הצבאית נעצרו משתפי פעולה עם ישראל, חמאס הכחישה את הידיעות האלה מכל וכל.
היו עוד כמה סיבות לסיום הרומן הפוליטי של מוחמד דחלאן עם הנהגת חמאס.

א.מעורבות גוברת של טורקיה וקטאר בנעשה ברצועת עזה,מוחמד דחלאן נחשב לאויב מר של תנועת “האחים המוסלמים” העולמית שההנהגות הפוליטיות של טורקיה וקטאר משתייכות אליה.

ב.התקרבות בין פת”ח לחמאס, מוחמד דחלאן הינו אויב פוליטי מר של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס.

ג.הנהגת חמאס סירבה להעניק לזרם שבראשו עומד מוחמד דחלאן, הנקרא “הזרם הרפורמיסטי” בתנועת פת”ח, מעמד פוליטי כמו לשאר הפלגים ברצועה ולשלב נציגים שלו במטה הפעולה של פרויקט “צעדות השיבה”.

בחמאס טענו כי יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, שהינו גם יו”ר פת”ח, טען שדחלאן גורש מתנועת פתח ואיננו יותר חלק ממנה. על-פי גורמים בפת”ח, מוחמד דחלאן זעם והרגיש נבגד ומנוצל, הוא חש כי הנהגת חמאס התקרבה אליו בזמנו רק כדי להינות מהכסף הרב שברשותו ומקשריו הטובים עם הנשיא המצרי א-סיסי.

לפני כ-3 שנים חתם מוחמד דחלאן בקהיר, בחסות מצרית, על שורה של הבנות לשיתוף פעולה פוליטי וכלכלי בינו לבין יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועת עזה. ההבנות לא יצאו בסופו של דבר אל הפועל בגלל התנגדותה של הרש”פ וחידוש שיחות הפיוס בינה לבין תנועת חמאס.

חמאס הבינה שברית פוליטית עם מוחמד דחלאן, יריבו המר של מחמוד עבאס, תשרת את האינטרסים שלה כדי לנגח את יו”ר הרש”פ ולהראות לציבור הפלשתיני כי ניתן להתפייס עם תנועת פתח, וכי הבעיה המונעת פיוס לאומי היא אישיותו של עבאס. בנוסף לכך, לדחלאן יש יחסים הדוקים מתקופת ילדותו ובחרותו עם סינוואר ועם מוחמד דף, המפקד הצבאי העליון של חמאס אשר סייעו לו להתקרב מחדש לתנועה ולקבור את משקעי העבר.
דחלאן, שהפך לאיש עסקים בינלאומי ואמיד מאוד, השכיל להזרים בשנים האחרונות כסף רב לפרויקטים של צדקה ברצועת עזה בתיאום עם תנועת חמאס, דבר שחיזק את קשריו עם התנועה ושיפר את מעמדו החברתי והפוליטי בקרב תושבי הרצועה.

 

חששות בצמרת פת”ח

 


באחרונה הודיע דחלאן כי בכוונתו להשתתף בבחירות הפלסטיניות לפרלמנט ולנשיאות. הוא זוכה לפופולריות גדולה ברצועת עזה והקים ברית פוליטית עם בכיר פת”ח מרוואן ברגותי המרצה עונש של 5 מאסרי עולם בכלא הישראלי.
דחלאן הצליח להקים בשנים האחרונות, בזכות הונו הרב, מאחזי כוח במחנות הפליטים בגדה שמצוידים בנשק, כדי שיוכל לשוב ולפעול גם בתחומי הגדה ללא חשש מבכירי תנועת פת”ח הנאמנים לעבאס.

הסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לישראל הכניס ללחץ גדול את צמרת פת”ח המתמודדת בקרב הירושה.

מוחמד דחלאן משמש כיועצו המיוחד של יורש העצר מוחמד בן זאיד והוא דאג גם לעתידו הפוליטי במסגרת ההסכם ויישר את ההדורים בין דחלאן לישראל וארה”ב.

על פי גורמים במפרץ, מוחמד דחלאן ביקר באחרונה בחשאי בישראל ביחד עם טחנון אבו זאיד, היועץ לביטחון לאומי של איחוד האמירויות, הם נפגשו עם ראש המוסד יוסי כהן ובכירים ישראלים נוספים ודנו בפרטי הסכם הנורמליזציה המתגבש.

אתר “דאר אלחיאת” מסר ב-15 באוגוסט כי מוחמד דחלאן נפגש במהלך ביקור חשאי בחודש יוני בירושלים עם פעילים של תנועת פת”ח, אקדמאים וחברי פרלמנט פלסטינים והבטיח להם להילחם בשחיתות של הרש”פ, הוא מתח ביקורת קשה על ההנהגה הפלסטיני בראשות מחמוד עבאס ושיבח את התפקיד של איחוד האמירויות באזור.

דחלאן יוכל לחזור לשטחים ולהתמודד על תפקיד יו”ר הרש”פ, הוא יצטרך לפלס את דרכו, ברגע המתאים כשיתקרב מועד הפרישה של מחמוד עבאס, אל הועדה המרכזית של פת”ח, להשתלב בה מחדש ולתפוס את ההנהגה בסיוע תומכיו שמרוואן ברגותי האסור בכלא הישראלי, מקורביו של דחלאן טוענים כי יש עוד חברים בועדה המרכזית של פת”ח שנאמנים לו וחוששים מהאפשרות שמזכ”ל פת”ח ג’בריל רג’וב ישתלט על תנועת פת”ח והנהגת הרש”פ.

מוחמד דחלאן נהנה מתמיכתן של מצרים, ירדן, סעודיה, איחוד האמירויות ובחריין, תמיכה אמריקנית וישראלית בו מחזקת את סיכוייו להפוך ליו”ר הרש”פ הבא, אולם, מחמוד עבאס איננו ממהר לפרוש, גורמים בכירים בפת”ח אומרים כי יו”ר הרש”פ נחוש להילחם בכל כוחו נגד חזרתו של דחלאן לשטחים וכי מדובר ב”סוכן אמריקני-ישראלי-אמירויותי” שגורש מתנועת פת”ח בגלל שחיתות.

הלכי הרוח בשטחי הגדה הם שהסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לישראל הוא תוצאה של כישלון גדול של האסטרטגיה של ההנהגה הפלסטינית בראשות מחמוד עבאס וכי הגיע העת שהוא יסיים את תפקידו.

הרש”פ זקוקה לשיקום מהיר של מעמדה האזורי והבינלאומי, הפלסטינים זקוקים להנהגה צעירה, פרגמטית ונמרצת שיכולה להביא להם הישגים מדיניים, קרב הירושה עלול להיות אלים ואכזרי ועכשיו נוסף אליו שחקן חדש-ישן ששמו מוחמד דחלאן שנחוש לנצח בו.

 

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי