סעודיה והנורמליזציה

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
הנורמליזציה בין ישראל למרוקו מעוררת הערכות במזה"ת כי גם סעודיה תצטרף לתהליך במתכונת הדרגתית ומצומצמת. הנושא הפלסטיני ממשיך להיות אבן הנגף העיקרית בדרך להכרזה על כינון יחסים דיפלומטים בין ישראל לסעודיה, אך בחשאי נמשך התיאום הביטחוני והאזורי ביניהן.

על פי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, סגן נשיא ארה”ב מייק פנס יבקר בקרוב בישראל, עוד לפני שהנשיא טראמפ יעזוב את הבית הלבן, ויתכן שיביא עמו בשורה על הצטרפותה של מדינה ערבית נוספת לתהליך הנורמליזציה עם ישראל.

הודעתו של הנשיא טראמפ על כינון יחסים דיפלומטים מלאים בין מרוקו לישראל מעוררת מחדש הערכות בעולם הערבי כי גם סעודיה עשויה להצטרף בקרוב לתהליך הנורמליזציה עם ישראל, במיוחד לאור העובדה שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בירך בסוף השבוע שעבר על ההתקרבות המחודשת בין מרוקו לישראל, גם ג’ראד קושנר יועצו של הנשיא טראמפ אמר כי הנורמליזציה בין סעודיה לישראל היא “עובדה מוגמרת” ורק שאלה של זמן.

עד לפני שהתבררו תוצאות הבחירות לנשיאות בארה”ב שררה בבית הלבן ובירושלים אופטימיות גדולה בכל הקשור לאפשרות שסעודיה תצטרף לתהליך הנורמליזציה עם ישראל, הצטרפותה של מנהיגת העולם הסוני באופן פומבי לתהליך הייתה אמורה להביא ל “אפקט דומינו” ולהצטרפותן של עוד מדינות ערביות ומוסלמיות להסכמי נורמליזציה עם ישראל והקמתה של ברית אזורית מדינית וצבאית חזקה נגד איראן השיעית.

בחודש אוקטובר האחרון העניק הנסיך הסעודי בנדר בן סולטאן, ראש המודיעין הסעודי לשעבר והשגריר בוושינגטון, ראיון מקיף  לערוץ “אל-ערביה” שבו תקף בחריפות את ההנהגה הפלסטינית הנוכחית והאשימה בשחיתות, בהכשלת התהליך המדיני עם ישראל ובכפיות טובה כלפי סעודיה, הרושם היה שהוא נשלח על ידי בית המלוכה הסעודי כדי להכשיר את דעת הקהל הסעודית לקראת הנורמליזציה עם ישראל, במקביל הסכים בית המלוכה הסעודי לפתוח לראשונה את המרחב האווירי הסעודי לטיסות מסחריות של ישראל.

כמו כן באמצעי התקשורת השונים התפרסמו הצהרות אופטימיות של הנשיא טראמפ, שר החוץ פומפיאו,השליח המיוחד ג’ראד קושנר וראש המוסד יוסי כהן שיצרו את הרושם כי הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה מתקרבת וכי היא בבחינת “עובדה מוגמרת” הממתינה לרגע המתאים כדי שיכריזו עליה רשמית.

חשש מממשל ביידן

ניצחונו של גו’ ביידן בבחירות פוגג אט אט את האופטימיות של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, התומך הנלהב של הנורמליזציה עם ישראל, ביידן הביע במהלך קמפיין הבחירות שלו חוסר שביעות רצון מהמדיניות האמריקנית כלפי בית המלוכה הסעודי,הוא איננו מרוצה, בלשון המעטה, מהמדיניות הסעודית כלפי איראן, מהטיפול של בית המלוכה בזכויות האדם ומפרשת הרצח האכזרי של העיתונאי ג’מאל חאשוקג’י שבה מעורב יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן.

גורמים אמריקנים בממשל טראמפ מצביעים על תוצאות הבחירות בארה”ב כגורם חשוב בהאטת ההתלהבות הסעודית מהנורמליזציה עם ישראל,הן  הביאו להיסוסים כבדים אצל יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שהחליט להמתין עד להתבהרות המדיניות האמריקנית החדשה כלפי סעודיה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבחין בשינוי במהלך ביקורו החשאי בניום בסעודיה כדי לפגוש את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ביחד עם מזכיר המדינה מייק פומפיאו,על פי גורמים יודעי דבר, הפגישה הייתה טובה מאוד בכל הנושאים מלבד בנושא הנורמליזציה עם ישראל, מוחמד בן סלמאן סירב להתקדם צעדים נוספים בנושא הזה עד שתתבהר המדיניות של הממשל החדש בארה”ב כלפ סעודיה.

הסעודים חוששים שג’ו ביידן יסיר את הסנקציות נגד איראן, דבר שיאפשר לה להעביר עוד כספים למורדים החות’ים בתימן, שעמם היא נמצאת במלחמה, ושתוקפים באופן קבוע את סעודיה בטילים בליסטיים ומל”טים מדוייקים.

סעודיה חוששת גם מתגובה איראנית ישירה קשה נגדה במקרה שתסכים לנורמליזציה עם ישראל ומכך שגורמי אופוזיציה סעודים, כמו תנועת “האחים המוסלמים”, יתסיסו את הרחוב הסעודי נגד בית המלוכה.

המלך הוא הקובע

המציאות מוכיחה שהגורם החשוב ביותר הקובע את היחס של סעודיה לנורמליזציה עם ישראל הוא המלך סלמאן בן עבד אלעזיז הדבק באופן מסורתי ביוזמת השלום הערבית כבסיס להשקת תהליך הנורמליזציה עם ישראל, הוא גורס כי רק לאחר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67 ופתרון בעיית הפליטים ניתן לקיים נורמליזציה עם ישראל.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן נתפס בישראל , בעולם הערבי ובמדינות המערב כ”האיש החזק” בסעודיה, אולם מסתבר שלמרות רצונו בנורמליזציה עם ישראל הוא איננו יכול להוביל את המהלך הזה כל עוד אביו בן ה-85 יושב על כס המלוכה, כוחו מוגבל בכל הקשור לטיפול בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, גם ההנהגה הפלסטינית למדה זאת מזמן ותמיד מצאה את הדרך לעקוף אותו ולהגיע לאביו בכל פעם שחשה כי הוא פועל לקדם את ישום תוכנית “עסקת המאה” של הנשיא טראמפ.

על פי גורמים אמריקנים, בין ישראל לסעודיה עבר באחרונה “חתול שחור” בעקבות ההדלפות בישראל על הפגישה החשאית בניום בין ראש הממשלה נתניהו ליורש העצר מוחמד בן סלמאן שהביכה מאוד את סעודיה ואילצה את שר החוץ שלה פייצל בן פרחאן לפרסם הכחשה רשמית.

על פי גורמים במפרץ, סעודיה ראתה בהדלפה פגיעה קשה באמון בין שתי המדינות ודחתה הצעה של ישראל לשלוח נציג בכיר לריאד כדי ליישר את ההדורים.

האם יש קשר בין הכעס הסעודי לבין ההתקפה הארסית על ישראל של הנסיך הסעודי טורקי אלפייצל, ראש המודיעין הסעודי לשעבר, בכינוס הביטחון במנאמה בירת בחריין?

פרשנים בעולם הערבי חלוקים בשאלה  הזו, ישנם  הטוענים כי מדובר בעמדות קבועות וידועות של הנסיך הסעודי נגד ישראל והוא איננו מייצג את בית המלוכה בעניין הזה, לעומת זאת, גישה אחרת של הפרשנים בעולם הערבי טוענת כי הנסיכים הסעודיים אינם נוהגים להתבטא פומבית בנושאים כל כך רגישים מבלי לתאם זאת עם בית המלוכה הסעודי במיוחד בועידה כה חשובה בבחריין הנחשבת לחצר האחורית של סעודיה.

גם שר החוץ הסעודי, פייצל בן פרחאן חזר בשבוע שעבר על הקו הרשמי של מלך סעודיה  בנושא הנורמליזציה עם ישראל והיתנה אותה בהגשמת השאיפות הלאומיות של הפלסטינים והקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

המסר ששידרו שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן והנסיך טורקי אלפייצל לישראל ולעולם הערבי היה כי הדרך של סעודיה לנורמליזציה עם ישראל היא עדיין ארוכה ועל ישראל למלא תחילה את חלקה על פי יוזמת השלום הערבית.

המלך סלמאן מייחס חשיבות גדולה ליוזמת השלום הערבית של אחיו המנוח, המלך עבדאללה בן עבד אלעזיז, ודבק בה מבלי שום נכונות להתפשר, למרות שאין שום סיכוי שממשלת הימין בישראל תקבל אותה, הוא רוצה שסעודיה תמשיך להיות מי שמובילה את הקונסזוס הערבי בנושא השלום עם ישראל.

על פי גורמים מדינים בכירים, יש הבדל גדול בין הגלוי לעין לבין הסמוי ביחסי ישראל עם סעודיה, הנורמליזציה האמיתית מתקיימת מאחורי הקלעים בכל הקשור לתיאום האיזורי והסכנות מצד איראן והטרור האסלאמי הקיצוני.

הנושא הפלסטיני ממשיך להיות אבן הנגף העיקרית בדרך לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה, ממשלת סעודיה הדגישה בשבוע שעבר בהודעה מיוחדת את חשיבות הבעיה הפלסטינית כבעיה ערבית בסיסית וכי סעודיה לא תפסיק להגן עליה.

עם זאת, יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס שעושה נפשות בעולם הערבי לתמוך ביוזמתו לכנס ועידת שלום בינלאומית, ביקר השבוע בדוחא ונפגש עם שליט קטאר השיח’ תמים בן חמד אך לא מצא לנכון לבקר בסעודיה, על פי גורמים בפת”ח, יחסיו עם יורש העצר הסעודי עדיין מתוחים.

לבחירתו של גו’ ביידן לנשיא יש כנראה השפעה גדולה על האפשרות לקידום תהליך הנורמליזציה בין סעודיה לישראל, הדברים יתבררו כנראה רק בחודשים הראשונים לכהונתו של הנשיא החדש בבית הלבן.

 

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי