איראן ממשיכה לנסות ולנקום בישראל על חיסול מדען הגרעין פחרי זאדה

גורמי הביטחון בישראל מעריכים כי איראן אחראית לפיצוץ באוניית המשא של איש העסקים הישראלי רמי אונגר במפרץ עומאן. חשש בישראל כי הפיצוץ הוא תחילתו של גל התנכלויות לכלי שיט ישראלים במפרץ הפרסי ובמימי ים סוף כחלק מהנקמה האיראנית על חיסול מדען הגרעין פחרי זאדה.

דאגה בקרב הדרג המדיני ביטחוני בישראל בעקבות הפיצוץ באוניית המשא  MV HELIOS Ray  שאירע בסוף השבוע במפרץ עומאן, האונייה שהיא בבעלות איש העסקים הישראלי רמי אונגר ועליה כלי רכב, הפליגה מדמאם שבסעודיה  לסינגפור, אולם בדרך, מול חוף מסקט, אירע בה פיצוץ.

כתוצאה מהפיצוץ נפערו בשני צידי האונייה חורים גדולים של כמטר וחצי אך מנוע הספינה לא נפגע, היא המשיכה לשוט וסבה על עקבותיה,האונייה תוכל להפליג לנמל מבטחים ולתקן את הנזק.

נסיבות הפיצוץ אינן ברורות, אך ההערכה בישראל היא שהפיצוץ הוא מכוון והוא תוצאה של פגיעה של טיל ששוגר לעבר האונייה או פיצוץ של שני מטעני חבלה שהוצמדו לאונייה באמצעות צוללנים בלב ים מכיוון שהיא הפליגה מסעודיה ללא כל בעיות. נבדקת גם האפשרות שמדובר בפיצוץ של שני מוקשים ימיים צפים,הפיצוץ התרחש מעל קו המים ולא מתחתיו.

ההערכה בישראל היא שאיראן עומדת מאחורי הפיצוץ כנקמה על רצח מדען הגרעין מוחסן פחרי זאדה המיוחס למוסד הישראלי, על פי גורמים בישראל, איש העסקים רמי אונגר מקורב לראש המוסד, למרות שהאונייה נושאת שם שאיננו ישראלי והיא שטה תחת דגל של איי באהאמה, אין כל בעיה לדעת, באמצעים גלויים, מיהו הבעלים של האונייה.

אפשרות נוספת היא שהאיראנים מנסים להפעיל לחץ על ממשל ביידן להסיר את הסנקציות ולחזור להסכם הגרעין באמצעות חידוש ההתקפות על כלי שיט של מדינות המערב השטים במפרץ הפרסי, הם כבר עשו זאת בתקופת ממשלו של הנשיא טראמפ.

ב-2019 התרחשה סדרה של פיצוצים בכלי שיט במפרץ שבהם נפגעו כמה מיכליות נפט, איראן הכחישה כל מעורבות אך צבא ארה"ב חשף תיעוד שבו נראים אנשי "משמרות המהפכה" של איראן מטמינים מוקשים על דופן של אחת הספינות.

היחסים בין איראן לארה"ב החריפו בסוף השבוע לאחר שהנשיא ביידן הורה, לראשונה מאז נכנס לתפקידו, לתקוף מטרות של המליציות הפרו איראניות בסוריה בתגובה על ההתקפות של המליצית האלה על יעדים אמריקנים בעיראק ובהם מתחם השגרירות האמריקנית בבגדאד.

על פי דיווחים מסוריה, בהפצצה האמריקנית על יעדים של 2 מליציות פרו איראניות במזרח סוריה, נהרגו 22 בני אדם. איראן ורוסיה גינו את הפעולה.

הנשיא ג'ו ביידן שיגר בסוף השבוע מסר אזהרה לאיראן ואמר: "לא תוכלו לפעול ולחמוק ללא עונש" בהתייחס לתקיפה האמריקנית במזרח סוריה.

בעקבות התקיפה הועלתה הכוננות בקרב הכוחות האמריקנים בעיראק,ההערכה היא כי התקפות המליציות הפרו איראניות על יעדים אמריקנים בעיראק ימשכו, גם אם תהייה הפוגה בהתקפות, האיראנים רואים בישום החלטת הפרלמנט העיראקי כי על כוחות הכוחות הזרים לעזוב את עיראק מטרה חשובה מאוד, ההחלטה התקבלה אחרי חיסולו של הגנרל קאסם סולימאני בשדה התעופה בבגדאד לפני יותר משנה, והסגת הכוחות האמריקנים מעיראק נתפסת כחלק  מהנקמה האיראנית על ההתנקשות בחיי קאסם סולימאני.

בחזרה לפיצוץ באוניית המשא בבעלותו של איש העסקים הישראלי רמי אונגר, בישראל חוששים כי הפיצוץ באונייה עלול להיות תחילתו של גל שמטרתו להתנכל לכלי שיט ישראלים באזור המפרץ הפרסי וגם בים סוף.

סביר להניח כי הספינות הישראליות השטות במימי ים סוף ובאזור באב אלמנדב הוזהרו מפני ניסיונות פגיעה בהן באמצעות מוקשים ימיים, סירות נפץ, מל"טים ממולכדים או טילים שישוגרו המורדים החות'ים מתימן.

החות'ים הינם בני בריתה של איראן וכבר הודיעו כמה פעמים כי ביכולתם לפגוע ביעדים ישראלים, איראן ניסתה באחרונה לנקום את מותו של מדען הגרעין פרי זאדה בשורה של פיגועים בהודו, אתיופיה וסודאן.

מטען חבלה התפוצץ סמוך לשגרירות ישראל בניו דלהי אך לא היו נפגעים, באתיופיה ובסודאן נחשפו תשתיות טרור של איראן שתכננו פיגועים בשגרירוית של איחוד האמירויות בתגובה על כך שחתמה על הסכם נורמליזציה עם ישראל, את המידע המודיעיני על תשתיות הטרור העביר המוסד הישראלי ובזכותו סוכלו הפיגועים.

 

 

 

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי