החמאס מציג את הישגיו

ארגון חמאס מציג את סבב הלחימה האחרון ברצועה כניצחון שלו על ישראל במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית ובניסיון לשפר את מעמדו ברחוב הפלסטיני.

ישראל שואפת לחזור להפסקת האש שהייתה בתום מבצע "צוק איתן" אך הדבר מחייב אותה לשנות את כללי המשחק וליטול את היוזמה לידיה.

ההתפתחויות הפנימיות בישראל בעקבות סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה מעודדות את ארגון החמאס אשר מנסה לזקוף אותן לזכותו ולהציגן כ"ניצחון" על ישראל.

הארגון עושה הבחנה בין הישגיו המדיניים/פוליטים לבין הישגים צבאיים.

בתחום המדיני/פוליטי

א.ארגון חמאס מציג  את התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן מתפקידו כהישג שלו, ליברמן התפטר מסיבות פוליטיות ומחלוקות עם ראש הממשלה וחברי הקבינט הביטחוני על המדיניות כלפי הטרור מרצועת עזה אך חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועה מציגים תמונה מעוותת לצרכי תעמולה בפני הציבור הפלסטיני כאילו הם שהביאו להתפטרותו.

בארגון חמאס מתארים את התפטרות ליברמן כ"ניצחון פוליטי" של ההתנגדות, דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר כי "מדובר בהכרה בתבוסה בפנ התעצמות כוח ההתנגדות הפלסטינית.. שמשקפת את ההיחלשות בצד הישראלי".

מסיבת העיתונאים שבה הודיע ליברמן על התפטרותו היא מבחינת חמאס "תמונת הניצחון" של סבב הלחימה האחרון, אם יוקדמו גם הבחירות בישראל, סביר להניח שהיא תמהר לזקוף זאת לזכותה.

ארגון החמאס ניצל את התפטרות ליברמן לעריכת חגיגות גדולות ברחבי הרצועה, פעילים של הארגון הפגינו ברחובות, שרפו את תמונתו של ליברמן, נשאו שלטים עליהם נכתב "רצועת עזה הפילה את ליברמן" וחילקו ממתקים לעוברים ושבים.

ב.נושא נוסף שהארגון חמאס זוקף לזכותו הוא ההפגנות של תושבי שדרות ועוטף עזה נגד מדיניות הממשלה בטיפול בטרור מרצועת עזה אשר הבעירו צמיגים ונשאו שלטים עליהם נכתב "ביבי- הביתה!".

להערכת הבכירים בחמאס, גל המחאה הזה צפוי להתרחב ולהביא להפגנות של תושבי הדרום בכל הארץ.

בתחום הצבאי

א.הרתעת ישראל מהרחבת הפעילות הצבאית נגד מטרות ויעדים של החמאס ברצועת עזה באמצעות האיום לשגר רקטות לעבר העומק ישראלי.

מחמוד א-זהאר, חבר הלשכה המדינית של הארגון, אמר בראיון לערוץ אל-ג'זירה ב-14 בנובמבר כי ארגונו העביר מסר לישראל כי אם היא תרחיב את התקיפות ברצועה, ארגונו יתקוף את תל אביב.

בארגון הג'יהאד האסלאמי טוענים כי הרקטות החדשות ששיגר הארגון לעבר אשקלון הן ששכנעו את נתניהו לקצר את סבב הלחימה ולהסכים להפסקת אש.

ב.בארגון החמאס גם זוקפים לזכותם את חשיפת הפעילות החשאית של כוח צה"ל באזור ח'אן יונס ואת הריגתו של סגן אלוף מ' ופציעת לוחם נוסף.

גורמים בחמאס הדליפו לעיתון "אל-אחבאר הלבנוני" ב-14 בנובמבר כי הם הצליחו לאתר את נוכחות כוח צה"ל אשר הסתתר במשך 24 שעת ביתו של משתף פעולה עם השב"כ הישראלי וסגרו את האזור והציבו מחסומים, דבר שהביא לחשיפת כוח צה"ל.

כמו כן הם טוענים כי בעקבות ההתקלות עם כוח צה"ל הם חשפו רשת של משתפי פעולה עם השב"כ הישראלי שסייעה לכוח ועצרו 4 מהם, כולל אחד שניסה להימלט לישראל.

ג.הרתעת צה"ל מאפשרות הכניסה לתוך שטח הרצועה באמצעות ירי טיל נ"ט מסוג "קורנט" לעבר אוטובוס אזרחי שהסיע חיילי צה"ל ופציעת חייל צה"ל באורח קשה.

ד. נטרול מערכת "כיפת ברזל"- בארגון חמאס טוענים כי קצב שיגור הרקטות לעבר ישראל , כ-450 רקטות בסבב הלחימה האחרון, פגע ביעילות של מערכת "כיפת ברזל" אשר ירטה רק כ-100 רקטות בסך הכל.

מבחינת חמאס, מדובר בפרצה בהגנה האווירית של ישראל שתאפשר לחמאס בעתיד לפגוע ביעילות ביעדים בתוך ישראל.

בשולי הדברים אומרים בארגון חמאס כי בזכות סבב הלחימה האחרון הצליח הארגון גם לנטרל את כוונת יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס להטיל סנקציות חדשות על רצועת עזה, מחמוד עבאס יצטרך להמתין לעיתוי אחר, אם יעשה זאת עכשיו בסמיכות זמנים להפצצות ישראל על רצועת עזה הוא יקבל גינויים מכל עבר.

הפקת לקחים

ארגון חמאס מציג את סבב הלחימה האחרון ברצועה כ"ניצחון" שלו במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית נגד ישראל ובניסיון לשפר את מעמדו ברחוב הפלסטיני לאחר שהואשם כי הוא סוחר בדם הפלסטיני ומכר את הבעיה הפלסטינית תמורת 15 מיליון דולר במזומן.

ישראל חייבת להפיק את הלקחים מסבב הלחימה האחרון ברצועת עזה מכיוון שעל פי כל הסימנים וההערכות של מערכת הביטחון בקרוב צפי סבב לחימה נוסף.

ישראל היא שחייבת ליזום את סבב הלחימה החדש ולהנחית את "המכה המקדימה" על חמאס כפי שעשתה במבצע "עמוד ענן" ב-2008, היא חייבת ליטול את היוזמה לידיה בעיתוי המתאים מבחינתה, לשנות את כללי המשחק ולשקם מחדש את כוח ההרתעה שלה.

הדעת הרווחת בהנהגת חמאס היא שישראל מבינה רק את שפת הכוח, העובדה שישראל נענתה לבקשת מצרים להפסקת אש  מתפרשת בחמאס כאילו לישראל אין "אורך נשימה" צבאי והיא חששה שארגון חמאס יגרום לה נזקים חומריים כבדים ואבידות בנפש ולכן היא קיצרה את סבב הלחימה מהר ככל האפשר.

ארגון חמאס שואף לשנות את מאזן ההרתעה לטובתו, להמשיך והחזיק גם בעתיד בתושבי עוטף עזה כבני ערובה.

הנשק הרקטי שבידי חמאס הפך להיות נשק המאיים גם על התושבים בעומק המדינה ובערים המרכזיות, לכן ישראל חייבת למצוא את הדרך הצבאית להפוך את הקערה על פיה וליטול את היוזמה לידיה באופן שיצור מאזן הרתעה חדש,

הסיכויים להשגת הסכם הסדרה עם חמאס אינם גבוהים, ישראל רוצה לחזור להסכם הפסקת האש שהושג ב-2014 בתום מבצע "צוק איתן", משמעות הדבר היא שהיא חייבת לקבוע אסטרטגיה חדשה של לחימה נגד ארגוני הטרור ברצועה.

המציאות שנוצרה בשטח היא שאנו חיים בין סבב לחימה אחד למשנהו, המשימה היא להרחיק ככל האפשר את סבב הלחימה הבא, זה יכול להיעשות רק באמצעות שינוי האסטרטגיה שהייתה קיימת עד כה, היא כבר לא מספיקה.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי