יו"ר הרש"פ יפרק את הפרלמנט

יו"ר הרש"פ הודיע כי יפרק בקרוב את המועצה המחוקקת הפלסטינית (פרלמנט) הנשלטת ע"י חמאס בעקבות כישלון שיחות הפיוס.

ההודעה נועדה להפעיל לחץ על חמאס למסור לרש"פ את הסמכויות ברצועה, אך בחמאס מתכוונים להמשיך ולקיים את המועצה.

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הודיע בפומבי בפעם הראשונה כי בכוונתו לפרק את המועצה המחוקקת של הרש"פ (פרלמנט).

בהופעה ב-8 בדצמבר בועידה ברמאללה על הממשלה והמלחמה בשחיתות פנה מחמוד עבאס אל המשתתפים ואמר: "זוהי הפעם הראשונה שאני מודיע זאת, אני אפרק את המועצה המחוקקת בקרוב".

המועצה המחוקקת הפלסטינית נשלטת ע"י ארגון חמאס שיש לו בה רוב של שני שלישים והודעתו של מחמוד עבאס מכוונת כלפי הארגון בעקבות כישלון שיחות הפיוס בקהיר.

מחמוד עבאס מסר את ההודעה למרות שבשבוע שעבר אש"פ סייע לארגון חמאס בזירת האו"ם ופעל ביחד עמו לגייס מדיניות ערביות ואסלאמיות כדי להתנגד להצעת ההחלטה האמריקנית שמגנה את חמאס על ירי הרקטות לעבר ישראל.

המטרה הייתה למנוע הכרזה באו"ם על פלג פלסטיני כי הוא "ארגון טרור" ובכך לפגוע בלגיטימציה הפלסטינית להתנגד לישראל באמצעות פעולות טרור.

ההודעה נמסרה גם כמה שעות לפני שהגיעה משלחת של המודיעין המצרי לרצועת עזה כדי לחדש את מאמצי הרגיעה והפיוס.

אולם, בכל מה קשור לשלטונו, מחמוד עבאס איננו מוכן להתפשר ועכשיו הוא מחדש שוב את איומיו נגד חמאס.

יו"ר הרש"פ הפיק לקחים מסבב הסנקציות הקודם נגד רצועת עזה, הפעם הוא איננו מטיל סנקציות כלכליות על האוכלוסיה העזתית, שיקשה עליה לקבל אותן ויעוררו נגדו את זעם הרחוב העזתי, אלא מפנה את הסנקציות כלפי הדרג המדיני-פוליטי של חמאס ומתכוון לבטל את המועצה המחוקקת הנשלטת על ידו.

הצעד של מחמוד עבאס מכוון גם ליריבו הפוליטי המר מוחמד דחלאן שהינו גם חבר המועצה המחוקקת ונהנה מהחסינות של חבריה.

פירוק המועצה המחוקקת ישלול ממוחמד דחלאן את מעמדו כחבר פרלמנט ואת החסינות שלו.

בנאום שנשא מחמוד עבאס ב-8 בדצמבר, הוא טען שתנועת פת"ח עשתה 20 הסכמים עם חמאס שהאחרון שבהם היה ב-2 באוקטובר 2017 שעל פיו הממשלה הפלסטינית תקבל את מלוא הסמכויות ברצועת עזה ואח"כ יתקיימו בחירות שמי שיזכה בהן יקבל את השלטון על הגדה והרצועה.

אולם, טען עבאס, מייד לאחר מכן ניסה ארגון חמאס להתנקש בחיי ראש הממשלה ראמי חמדאללה וראש המודיעין הכללי הגנרל מאג'ד פרג', "בסופו של דבר הודעתי לנשיא מצרים א-סיסי שיש פה רק שתי ברירות, או שאנו נקבל את כל הסמכויות ונישא באחריות או שחמאס יקבל את כל הסמכויות והוא שישא באחריות".

מחמוד עבאס מתכוון לפרק את המועצה המחוקקת באמצעות החלטה של המועצה המרכזית של אש"פ, שאליה הועברו באחרונה הסמכויות של המועצה הלאומית הפלסטינית(מל"פ) שהיא הפרלמנט של אש"פ, הוא מתכוון להעביר את סמכויות החקיקה של הפרלמנט לידי המועצה המרכזית של אש"פ ובכך גם לנטרל  את האפשרות של מינוי יורש זמני מטעם חמאס לתפקיד יו"ר הרש"פ במקרה של נבצרות.

עפ"י חוק היסוד הפלסטיני, במקרה של נבצרות, ימלא את מקום יו"ר הרש"פ במשך 60 ימים עד לעריכת בחירות לנשיאות מי שמשמש כיו"ר המועצה המחוקקת.

במקה דנן, יו"ר המועצה המחוקקת הינו פעיל חמאס ד"ר עזיז דוויק מחברון.

בארגון חמאס לא מתרגשים מההודעה של מחמוד עבאס, בחמאס טוענים כי למועצה המרכזית של אש"פ אין את הסמכות החוקית לקבל החלטה כזו.

לדברי גורמים בחמאס, המועצה המחוקקת נבחרה באמצעות בחירות דמוקרטיות על ידי העם ואילו חברי המועצה המרכזית של אש"פ מונו לתפקידם ע"י מחמוד עבאס כדי שישמשו "חותמת גומי" לגחמות שלו.

מצרים מתנגדת בתוקף לסנקציות חדשות מצדו של מחמוד עבאס מכיוון שהיא רוצה בהצלחת תהליך הפיוס שהיא יזמה בין פת"ח לחמאס.

מחמוד עבאס לא ציין בדבריו מתי בדיוק בכוונתו לממש את האיום ולפרק את המועצה המחוקקת, הוא לא נקב בתאריך ספיציפי ולא מן הנמנע שהוא שוב מנסה ללכת אימים על חמאס.

גם אם יממש מחמוד עבאס את איומו ויפרק את המועצה המחוקקת סביר להניח שארגון חמאס יתעלם מההחלטה וגם חברי הפרלמנט מטעם סיעתו של מוחמד דחלאן בפת"ח והם ימשיכו לקיים את ישיבות המועצה המחוקקת ברצועת עזה כאילו לא אירע דבר.

ד"ר חסן ח'רישה, חבר המועצה המחוקקת מסיעתו של מוחמד דחלאן אמר ב-9 בדצמבר לאתר "אל-ריסאלה" של חמאס כי "עפ"י חוק היסוד הפלסטיני ברור שהמועצה המחוקקת היא ריבונית ואף אחד לא יכול לפרקה,הקדנציה שלה תימשך עד שתיבחר במקומה מועצה אחרת".

הוא האשים את יועציו של מחמוד עבאס כי הם נותנים לו עצות אחיתופל והוסיף כי פירוק המועצה המחוקקת משמעותו שמחמוד עבאס איננו עוד יו"ר הרש"פ.

גם בפלגים האחרים של אש"פ מתנגדים להודעתו של מחמוד עבאס,מאהר מוזהר, חבר הוודעה המרכזית של ארגון החזית העממית אמר כי המהלך של מחמוד עבאס לפרק את המועצה המחוקקת איננו חוקי ויצור בעיות בלי סוף במשטר הפוליטי והחוקי הפלסטיני.

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי