הצלחה לשב"כ בגדה

השב"כ וצה"ל הצליחו במבצע מודיעיני ללכוד  את המחבל אשרף נעאלווה הרוצח מברקן ואת חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע בצומת עופרה.

מדובר במכה לחמאס ולאיראן שניסו להצית את הגדה, הרש"פ לא התערבה בפעילות צה"ל, גם לה היה אינטרס בחיסול המחבלים.

שירות הביטחון הכללי רשם ביממה האחרונה הצלחה לאחר שהצליח לחסל , במבצע משותף עם הימ"מ, את המחבל אשרף נעאלווה בעת שהסתתר בבית במחנה הפליטים עסכר ליד שכם.

עפ"י גורמי ביטחון,המחבל שהיה חמוש במקלע מסוג "קרלו", תכנן לבצע פיגוע נוסף, הוא נהרג בעת מעצרו, גופתו נלקחה ע"י צה"ל ועפ"י גורמים פלסטינים במקום נעצרו עוד 3 אחים ממשפחת בושכאר שסייעו לו להסתתר בביתם.

אשרף נעאלווה , תושב שכונת שוויכה בטול כרם, הצליח להימלט במשך חודשיים אחרי שרצח את קים לבנגרונד-יחזקאל ז"ל ואת זיו חג'בי ז"ל באזור התעשייה בברקן.

ארגון חמאס אימץ אותו לחיקו וקרא לתושבי הגדה לסייע לו להסתתר, בחמאס טענו כי הוא "סמל ההתנגדות" שהצליח להתל בישראל וברשתות החברתיות הופצו תמונותיו וקריאות לחקות את דרכו.

גם אביו, אימו ואחיו נעצרו לפני כחודש ובחקירה התברר כי ידעו על כוונתו לבצע את הפיגוע ולא מנעו זאת ואף ניסו לשבש את החקירה, הם יועמדו לדין.

בית המשפחה יהרס לאחר שבג"ץ דחה לפני שבוע את עתירת המשפחה נגד הריסת ביתם.

פענוח הפיגוע בצומת עופרה

השב"כ גם הצליח לפענח את הפיגוע בצומת עופרה שבו נהרגו התינוק ישראלי עמיעד ישראל איש-רן ז"ל , אימו שירה איש-רן נפצעה קשה ועימה נפצעו עוד 6 ישראלים, את הפיגוע ביצעה חולייה של ארגון חמאס שיצאה מהכפר כובר באזור רמאללה.

אחד מחברי החולייה, צאלח ברגותי בן 29, חוסל ע"י הימ"מ בעת שנסע במונית על הציר הראשי בכפר סורדא, חבר נוסף בחולייה, וועד ברגותי, נעצר בסופרמרקט בכפר סורדא.

בפשיטה של צה"ל על הכפר כובר נעצרו אביו ואחיו של המחבל צאלח ברגותי ועוד 2 מחמולת ברגותי.

בחיפושים בעיר רמאללה תפסו כוחות הביטחון את הרכב שבו השתמשו המחבלים לביצוע הפיגוע בצומת עופרה.

חמולת ברגותי הגדולה מהכפר כובר מפוצלת מבחינה פוליטית, חלק ממנה תומך בתנועת פת"ח ומייצג אותו מרוואן ברגותי שהיה מזכ"ל פת"ח בגדה וראש הזרוע הצבאית של פת"ח ומרצה עונש של 5 מאסרי עולם בכלא הישראלי על רצח אזרחים ישראלים באינתיפאדה השניה.

המחנה השני תומך בתנועת חמאס.

עפ"י גורמים פלסטינים, יש קרבה משפחתית של מחבל צאלח אלברגותי שחוסל אמש באזור רמאללה למחבל נאיל ברגותי וותיק האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל.

נאיל ברגותי, ריצה עונש של 33 שנים בכלא הישראלי לאחר שרצח קצין ישראלי ב-1978, הוא השתייך לארגון פת"ח אך בכלא ערק לשורות חמאס והפך לאחד ממנהיגיו.

הוא שוחרר ב"עסקת שליט" ב-2011 אחר נעצר שוב ע"י השב"כ לאחר חזר לפעילות טרור.

מכה לחמאס ולאיראן

לכידת המחבלים וחיסולם היא מכה לארגון חמאס ולאיראן שהינחתה את חמאס להצית את הגדה כדי ליצור לישראל חזית נוספת בעוד היא מתמודדת בדרום עם רצועת עזה ובצפון עם מנהרות הטרור של חזבאללה וההתבססות האירנית בסוריה במגמה לפתוח חזית נוספת נגד ישראל מרמת הגולן.

בשבועיים האחרונים גברה הביקורת בישראל על כך שגורמי ההביטחון לא מצליחים ללכוד את המחבל אשרף נעאלווה, אך השב"כ עבד ביסודיות ובמקצועיות והצליח להגיע אליו לפני שביצע פיגוע נוסף.

חיסולו הוא כישלון גדול של חמאס אשר אימץ אותו אל חיקו וניסה להפוך אותו ל "סמל ההתנגדות" ומודל לחיקוי.

בשבועות האחרונים פרסם חמאס קמפיין ברשתות החברתיות שבו קרא לציבור הפלסטינים לסייע למחבל אשרף נעאלווה להסתתר ולהמשיך את דרכו, אך ידו הארוכה של השב"כ  הגיעה אליו.

פעולות השב"כ הן גם מכה לצאלח אלעארורי, סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס וראש הזרוע הצבאית בגדה שמפעיל את "החוליות הרדומות" באמצעות "מטה הגדה" ברצועת עזה וממשרד חמאס באיסטנבול שבטורקיה, את "החוליות הרדומות" מגייסים ומפעילים משוחררי "עסקת שליט" שגורשו לרצועת עזה ולטורקיה.

גם שיתוף הפעולה הביטחוני עם הרש"פ פעל בהצלחה,  צה"ל פעל במרכז רמאללה , החרים סרטונים ממצלמות האבטחה בסוכנות הידיעות הרשמית "וופא" ופעל באזור המוקאטעה וביתו של מחמוד עבאס כדי לאתר את המכונית שבה השתמש המחבלים לצורך הפיגוע בעופרה, ללא התנגדות פיזית של מנגנוני הביטחון הפלסטינים.

הרש"פ פרסמה הודעות מחאה על פעילות צה"ל אך מדובר ב"מס שפתיים" כדי להרגיע את הציבור הפלסטיני, גם למחמוד עבאס היה אינטרס שישראל תחסל בהקדם את חוליית החמאס שפעלה מאזור רמאללה.

".

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי