מתיחות גוברת ברצועה עזה

ברצועה גוברת המתיחות בעקבות אירועי סוף השבוע על גדר הגבול וההחלטה של מחמוד עבאס לפזר את הפרלמנט.

בחמאס מזהירים כי אם לא יהיה שינוי במצב צפוי פיצוץ חדש ברצועה.

המתיחות ברצועת עזה גוברת בעקבות אירועי סוף השבוע שבמהלכם נהרגו 4 פלסטינים ו-40 נפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל על גדר הגבול ברצועה.

ברצועה ממתינים להודעת החמ"ל המשותף של כל הפלגים הפלסטינים שצפויה היום על התגובה מול ישראל לגבי ההפגנות הצפויות בהמשך.

עפ"י גורמים ברצועה אמש כבר שוגרו כמה בלוני תבערה לעבר ישובי עוטף עזה כאות אזהרה לצפוי.

ארגון חמאס מחה בסוף השבוע בפני בכירי המודיעין המצרי על התגובה הקשה של צה"ל כלפי המפגינים על גדר הגבול והזהיר כי היא מערערת את הרגיעה היחסית שהושגה בשבועות האחרונים.

מחר צפויה ההפגנה השבועית באזור זיקים על חוף הים בצפון הרצועה ובחמאס אומרים כי מדובר ביום מבחן לגבי הפעילות של צה"ל ובכל הקשור לשאלה האם ישמרו הבנות הרגיעה שהושגו עד כה בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי.

בסוף השבוע הושמעו איומים מצד ההנהגה הבכירה של חמאס, מנהיג חמאס אסמעיל הניה שהשתתף בהלוויות של 2 מהרוגי אירועי ההפגנות ביום שישי האחרון הודיע כי הפלסטינים "יכו בגדר המצור עד שהיא תישבר" ואילו מטה צעדת השיבה הכריז כי המשך הסחבת מצד ישראל בהסרת המצור יביא לפיצוץ חדש והעניינים ישובו להיות כפי שהיו לפני ההבנות בחסות מצרים.

גורמים בחמאס אומרים כי הכסף הקטארי המגיע לרצועת עזה שמסתכם ב-15 מיליון דולר מדי חודש איננו מספיק להרגעת המצב וכי ישראל לא מקיימת את כל התחייבויותיה להקל משמעותית את המצור.

ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי טוענים כי האירועים על גבול הרצועה והמשך הריגתם של מפגינים פלסטינים ע"י צה"ל מהווים הפרה של הבנות הרגיעה בעוד שלמעשה הם אלה שמפרים את ההבנות האלה ומאפשרים למפגינים להתקרב לגדר הגבול ולהשליך מטעני חבלה לעבר כוחות צה"ל.

גם מספר המפגינים על הגדר ביום שישי האחרון חזר למספרים שהיו לפני השגת הרגיעה הנוכחית, כ-10 אלפים פלסטינים הפגינו במספר מוקדים כאילו שלא הושגו הבנות בין ישראל לחמאס.

לכך יש להוסיף את הזעם בחמאס בעקבות הודעתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שהודיע בסוף השבוע על פירוק המועצה המחוקקת הפלסטינית (פרלמנט) שבה יש לארגון חמאס רוב של 2 שלישים.

בחמאס זועמים גם על כך שמחמוד עבאס כינה, בדברים שנשא בפני ההנהגה הפלסטינית, את המחבלים צאלח ברגותי ואשרף נעאלווה במילה "רוצחים" וטען שחמאס שולחת "רוצחים" לשטחי הגדה.

מחמוד עבאס מחריף את העימות מול חמאס מבלי להכביד בסנקציות כלכליות על תושבי הרצועה באמצעות תרגיל פוליטי תוך שהוא מתרץ את המהלך בהחלטה של בית הדין החוקתי שהוא בעצמו מינה ב-2016.

חמאס והפלגים האחרים באש"פ דוחים על הסף את ההודעה של מחמוד עבאס שהייתה צפויה ולמעשה מהווה עוד צעד של התרחקות מאפשרות הפיוס בין פת"ח לחמאס שמדגישה את הכישלון של מצרים במאמצי התיווך.

המתיחות ברצועה גוברת, למרות שלחמאס אין כרגע אינטרס להסלים את המצב, דבר שעלול למנוע ממנו את קבלת הכסף הקטארי,הרי שהאווירה ברצועה בעקבות האירועים על הגדר היא קשה וגובר הלחץ על חמאס להגיב מול ישראל, לכך יש להוסיף את העובדה שצה"ל הצליח להכיל את גל הטרור האחרון של חמאס באזור רמאללה ושוב העיניים נשואות לעבר חמאס ברצועה שטוען כי הוא שמוביל את ה"התנגדות" נגד ישראל.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי