חמאס פירק ארגון פרו-איראני ברצועה

ארגון חמאס פירק מנשקו את ארגון "אלצאברין" הפרו-איראני אך שחרר ממעצר את מנהיגו השאם סאלם.

גורמים בחמאס אומרים כי הנהגת חמאס נענתה לבקשה מצרית-קטארית וכי המהלך לא יפגע ביחסיה עם איראן.

גורמים בחמאס מסרו בסוף השבוע כי מנגנוני הביטחון של הארגון שחררו בסוף השבוע ממעצר את השאם סאלם, מזכ"ל ארגון "אל-צאברין" הפרו- איראני ברצועה ואת ארבעת אנשיו שנעצרו עמו בשבוע שעבר.

גורמים ברצועה טוענים כי השאם סאלם עשה "עסקה" עם הנהגת חמאס והוא שוחרר לאחר חקירה על פעילות ארגונו ולאחר שמסר לגורמי הביטחון של חמאס את כל כלי הנשק שהיו בידי ארגונו.

השאם סאלם היה מבוקש על ידי גורמי הביטחון של חמאס ועל פי גורמים ברצועה הוא הצליח להתחמק ממעצר ב-3 השנים האחרונות, עתה לאחר שמסר את הנשק של הארגון תמורת החופש שלו ושל אנשיו הוא יוכל להפסיק להסתתר.

ביום שלישי שעבר פשטו אנשי הביטחון של חמאס גם על בתיהם של פעילים בארגון והחרימו מחשבים ומכשירי טלפון סלולאריים.

לדברי גורמים בחמאס, לארגון "אלצאברין" היו גם כמה מנהרות שחפרו אנשיו ומחסני תחמושת.

בכך פירק חמאס את הארגון מכל הנשק שהיה ברשותו, מדובר בארגון שלא סר למרותו ופעל בהוראות ישירות שהגיעו מטהרן.

תנועת "אל-צאברין לניצחון פלסטין" הוא השם המלא של הארגון שהוקם ברצועה ב-2014 ע"י פורשי ארגון "הגיהאד האסלמי בפלסטין" והוא קשור לאיראן ולחזבאללה, בראיונות לאמצעי התקשורת בשנים האחרונות אישר השאם סאלם כי ארגונו מקבל כספים מאיראן אך טען כי הדבר הוא בעיקר לצורך מימון פעילות דתית (דעווה-בערבית), בין היתר עסק הארגון בהפצת השיעה בקרב המוסלמים הסונים ברצועה (תשיוע- בערבית) והפצת רעיונות "המהפכה האסלאמית" (הח'ומיינסטית).

אולם, הארגון עסק גם בפעילות טרור נגד ישראל, ב-16 בדצמבר 2015 נטל הארגון את האחריות על פיצוץ מטען חבלה לעבר סיור צה"ל על גדר הגבול ברצועת עזה.

ב-26 ביולי 2018 האשים מתאם הפעולות בשטחים האלוף כמיל אבו רוקון את ארגון "אלצאברין" בשיגור רקטות לעבר ישראל.

בפוסט שפירסם בדף הפייסבוק שלו הוא כתב כי "תנועת "אלצאברין" הפרו שיעית הנתמכת ע"י איראן אחראית על ירי  הרקטות לעבר ישראל וכי איראן גוררת באמצעותה את רצועת עזה להסלמה".

"האם אתם מסכימים שתנועת אלצאברין השיעית תהרוס את העתיד של רצועת עזה" שאל האלוף אבו רוכון את תושבי הרצועה בדף הפייסבוק הרשמי שלו.

גורמי ביטחון בישראל טענו כי במהלך השנה האחרונה העבירה איראן באמצעות ארגון "אלצאברין" כסף לחמאס למימון פעולות של קמפיין "צעדות השיבה".

אולם, נראה כי באחרונה נסגר ברז הכספים האיראני לחמאס.

מדוע פורק הארגון מנשקו?

ארגון "אל- צאברין" הינו ארגון המוגדר כארגון טרור ברשימת הטרור האמריקנית, אולם זו איננה הסיבה שהנהגת חמאס החליטה לפרקו מנשקו למרות יחסיה ההדוקים עם איראן.

כבר ב-2016 הורה משרד הפנים של חמאס להשאם סאלם לסגור את אגודת הצדקה שפעלה בצפון הרצועה בחסות ארגונו ונקראה "באקיאת צאלחאת" בתירוץ כי היא מקיימת פעילות פוליטית בניגוד לחוק אגודות הצדקה.

גורמים בחמאס טוענים כי עיתוי הפעולה של חמאס נגד הארגון נובע מלחצים שהופעלו על ההנהגה המדינית של חמאס מצידן של מצרים וקטאר לנטרל את הארגון.

לדבריהם, הלחץ על חמאס גבר בעקבות ביקורו של נשיא סוריה בשאר אסד בטהרן לפני כשבוע והידוק הקשר הסורי-איראני, להנהגת חמאס לא הייתה בעיה להיענות לבקשה מתוך רצון לשמור על יחסים טובים עם מצרים וקטאר שפועלות להקל את המצוקה ההומניטארית ברצועה ולאור היחלשות הסיוע הכספי האיראני לארגון חמאס.

ארגון חמאס נתון במצוקה כספית גדולה אולם הסיוע הכספי איננו מגיע מאיראן בגלל מצבה הכלכלי הקשה עקב הסנקציות החדשות שהטיל עליה ממשל טראמפ.

גורמים בחמאס מעריכים כי פירוק ארגון "אלצאברין" הפרו-איראני מנשקו לא יפגע ביחסי חמאס עם ההנהגה האיראנית, מנהיג הארגון אסמעיל הניה אמור לצאת בקרוב לביקור בטהרן ולדבריהם הוא לא יתקשה להציג את ארגון "אלצאברין" בפני ההנהגה האיראנית כ"ארגון סורר" שאיננו סר למרות הנהגת חמאס ושפעולותיו מסכנות את האסטרטגיה של ארגונו במאבק בישראל.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי