המסר האיראני למערב

המנהיג הרוחני העליון של איראן מינה את הגנרל חוסיין סלאמי למפקד החדש של "משמרות המהפכה" של איראן.

סלאמי נחשב לבעל עמדות קיצוניות ונוקשות כלפי ארה"ב, אירופה וישראל ועיתוי המינוי נועד להעביר מסר ברור למערב כי איראן איננה חוששת מאיומיו.

איראן עוברת תקופה קשה מאוד והנשיא טראמפ מכה בה ללא רחמים, לאחר שממשל טראמפ נסוג מהסכם הגרעין לפני כשנה, החליט הנשיא טראמפ השבוע שלא לחדש את הפטור מהסנקציות על יבוא נפט איראני שהוענק ל-8 מדינות.

הבית הלבן מסר בהודעה שפרסם כי מטרת ההחלטנ היא "להוריד את יצוא הנפט האיראני לאפס ובכך למנוע ממשטר ההיאתולות את מקור ההכנסה העיקרי שלו".

שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו אמר כי "כל מדינה שעושה עסקים עם איראן צריכה לדעת שהסיכון לא יהיה שווה את זה".

האיראנים לא הופתעו מהמהלך האמריקני החדש, זו תקופה ארוכה שההנהגה האיראנית מעריכה כי הנשיא טראמפ מוביל את המאבק באיראן לשלב חדש למרות שאיננו שוקל כרגע פעולה צבאית רחבה נגדה.

האיראנים מאיימים בסגירת מצרי הורמוז בתגובה על ביטול הפטורים מסנקציות על יבוא נפט איראני אך טראמפ איננו מתרגש מכך וגורם בממשל מיהר להודיע כי "ארה"ב לא תקבל מהלך כזה".

לכן, אין להתפלא שאיראן נערכת ברצינות לשלב החדש בעימות בינה לבין ארה"ב .

איראן חשה כי היא מאויימת בכל החזיתות וכי ארה"ב מובילה להסלמה נוספת ביחסים עמה,הכללת "משמרות המהפכה" האיראניים ברשימת ארגוני הטרור האמריקנית היא מהלך חריג ומסוכן מבחינתה של טהרן.

לכן, נראה כי החלטתו של המנהיג הרוחני העליון עלי ח'מינאי להחליף את מפקד "משמרות המהפכה" מוחמד עלי ג'עפרי במפקד חדש קשורה ישירות לרצונו להיערך לשלב הבא בעימות עם ארצות הברית.

מאז הוא משמש בתפקידו כמנהיג הרוחני העליון של איראן משנת 1989, הנהיג עלי ח'מינאי כלל כי הוא ממנה את הבכירים במשטרו לקדנציה של 10 שנים.

כך מונה הגנרל מוחמד עלי ג'עפרי ב-2007 לתפקיד מפקד "משמרות המהפכה" האיראניים.

ביוני 2017 הודיע הגנרל ג'עפרי כי המנהיג הרוחני עלי ח'מינאי האריך את הכהונה שלו ב-3 שנים נוספות, דהיינו עד יוני 2020, אולם השבוע פרסם ח'מינאי הודעה מפתיעה על החלפתו של מוחמד עלי ג'עפרי בסגנו חוסיין סלאמי.

המנהיג ח'מינאי הפר את הכלל שהנהיג לגבי מינוי הבכירים במשטרו ומינה את חוסיין סלאמי בן ה-58 לתפקיד הבכיר, סלאמי הועלה לדרגת מייג'ור גנרל ובטקס בלשכתו של ח'מינאי השתתף גם המפקד היוצא מוחמד עלי ג'עפרי והוא צולם כשהוא שופע חיוכים.

החלפתו של ג'עפרי איננה נחשבת להדחה, היא הייתה צפויה אך המנהיג העליון של איראן החליט להקדים את המהלך נוכח ההתפתחויות המדיניות האחרונות ביחסים עם ארה"ב.

חוסיין סלאמי נחשב באיראן כמועמד הטבעי להחליף את מוחמד עלי ג'עפרי והוא ידוע בעמדותיו הקיצוניות כלפי ארצות הברית, אירופה וישראל.

על פי סעיף 150 בחוקה של איראן, מפקד "משמרות המהפכה" נחשב ל "שומר המהפכה האסלאמית והישגיה", לחוסיין סלאמי יש רקורד מרשים בשירותו ב "משמרות המהפכה" מ-1981 והוא מכיר היטב את המוסד שיש לו תפקידים ביטחוניים חשובים בצד תפקידים פוליטיים, כלכלים ותרבותיים באיראן.

בצו שפרסם המנהיג הרוחני העליון עלי ח'מינאי הוא נימק את סיבת ההחלפה כבקשה של הגנרל היוצא  מוחמד עלי ג'עפרי נוכח "הצורך בשינוי בהנהגת משמרות המהפכה".

ההערכות באיראן הן כי יש קשר ישיר בין עיתוי מינויו של חוסיין סלאמי לתפקיד מפקד "משמרות המהפכה" לבין ההכרזה האמריקנית על "משמרות המהפכה" כ"ארגון טרור" וכי המנהיג ח'מינאי ביקש לשגר מסר ברור למערב באמצעות המינוי הזה כי איננו חושש מהאיומים האחרונים של ארה"ב ואירופה.

המפקד החדש חוסיין סלאמי הוא אחד מהגנרלים שמגינים בתקיפות על פרוייקט הטילים הבליסטיים של איראן שארה"ב ואירופה מנסות לעצור, בעקבות האיומים של אירופה להטיל סנקציות על טהרן אם תמשיך בפיתוח היכולות הטיליות שלה, הזהיר הגנרל סלאמי כי איראן תאריך את טווח הטילים הבליסטיים שלה ליותר מ-2000 ק"מ אם האירופים "יחצו את הגבול".

הוא גם איים על ישראל ובחודש פברואר שעבר אמר כי " האסטרטגיה שלנו היא להסיר את ישראל מעל פני הגיאוגרפיה הפוליטית בעולם".

המסר של המנהיג האיראני ח'מינאי למערב, בעצם מינויו של הגנרל חוסיין סלאמי לתפקיד הוא ברור, "אנחנו לא רואים אתכם ממטר ואל תתעסקו איתנו,לא ניכנע לאיומים של המערב יש לנו מפקד חדש ומצויין שידע היטב כיצד להתמודד מולכם".

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי