טראמפ ו"האחים המוסלמים"

הנשיא טראמפ שוב מתגלה כלוחם נחוש באסלאם הקיצוני ובכוונתו להכריז על תנועת "האחים המוסלמים" כ"ארגון טרור".

מדובר בתנועת האם של ארגון חמאס שנוקטת בטרור במצרים ופועלת בעולם הערבי נגד "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

לאחר שהכריז על "משמרות המהפכה" האיראניים כ"ארגון טרור", מתפנה הנשיא טראמפ לטפל באופן דומה גם בתנועת "האחים המוסלמים" שהינה תנועת האם של ארגון חמאס השוללת את הקמת מדינת ישראל וקוראת להשמדתה, מרחמה האידיאולוגית של התנועה הזו שהתירה פיגועי התאבדות צמחו גם ארגוני אל-קאעדה ודאע"ש.

שרה סנדרז,דוברת הבית הלבן אישרה את הפרסומים בעיתונות האמריקנית על כוונתו של הנשיא טראמפ לנקוט במהלך הזה בעקבות בקשתו של נשיא מצרים עבד אלפתאח אסיסי בביקורו האחרון בבית הלבן,על פי גורמים אמריקנים הנשיא טראמפ הנחה את ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי, להתחיל בהכנות הדרושות לישום המהלך.

איו זו הפעם הראשונה שהנשיא המצרי מעלה את הענין בפני הנשיא טראמפ, הוא עשה זאת כבר לפני שנתיים וביקש מהנשיא לקדם בקונגרס את הצעתו לחקיקה של הסנטור הרפובליקני טום קרוז בנושא.

בתקופת ממשלו של הנשיא אובאמה, הוגשה הצעת חקיקה בנושא אך הנשיא האמריקני דאג להקפיא אותה בנימוק של חשש לעימות עם מדינות התומכות בתנועת "האחים המוסלמים" כמו טורקיה וקטאר ופגיעה באינטרסים האמריקנים.

טורקיה הינה חברה בנאט"ו ואילו בקטאר יש את הבסיס האווירי האמריקני הגדול ביותר במזרח התיכון

מצרים סובלת מבעיית טרור קשה מאז עלייתו של הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי לשלטון ב-2013.

תנועת "האחים המוסלמים", בשיתוף עם ארגון חמאס ושלוחת דאע"ש בצפון סיני, ביצעה פעולות טרור במדינה כדי להביא להפלת שלטונו של א-סיסי והחזרתו שלטונו של הנשיא המודח מוחמד מורסי.

המודיעין המצרי הצליח לנטרל את ארגון חמאס ולשכנעו להפסיק את פעולות הטרור במצרים אך תנועת "האחים המוסלמים" ממשיכה בפיגועי הטרור.

הנשיא א-סיסי הוציא את "האחים המוסלמים" מחוץ לחוק והכריז עליה כ "ארגון טרור" ,חלק ממנהיגי התנועה נעצר והועמד לדין ואילו החלק האחר של ההנהגה נמלט לטורקיה ולקטאר וקיבל שם מקלט מדיני.

בירדן המצב שונה מאשר במצרים,לתנועת "האחים המוסלמים" יש מפלגה רשמית המייצגת אותה שנקראת "חזית הפעולה האסלאמית" שיש לה 16 מושבים בפרלמנט.

האסטרטגיה של המלך עבדאללה היא להכיל את תנועת "האחים המוסלמים" למרות שהינה תנועת אופזיציה לוחמת אבל איננה נוקטת בדר"כ בטרור בתוך הממלכה ההאשמית.

בשבועות האחרונים החל המלך עבדאללה להתקרב לתנועת "האחים המוסלמים" כדי שתתמוך בו במאבקו נגד "עסקת המאה" של טראמפ, התנועה נענתה בחיוב לבקשתו והחלה לארגן הפגנות בירדן נגד תוכנית השלום האמריקנית החדשה.

לכן, סביר להניח שהמלך עבדאללה יתנגד לכוונת ממשל טראמפ להכריז על "האחים המוסלמים" כתנועת טרור.

כמה תנועות בת של "האחים המוסלמים" כמו תנועת חמאס ותנועת "אלנהדה" בתוניסיה חזו את פני העתיד לקראת כניסתו של טראמפ לבית הלבן וכבר לפני שנתיים הודיעו כי הן עצמאיות ואין להן שום קשר לתנועת "האחים המוסלמים" כדי שארה"ב לא תנקוט נגדן בשום סנקציות.

כאמור, מי שתומך בגלוי בתנועת "האחים המוסלמים" בכסף ותמיכה פוליטית הן קטאר וטורקיה.

מפלגת "הצדק והפיתוח" שהיא מפלגת השלטון בטורקיה שבראשה עומד רג'ב טייפ ארדואן הינה שלוחה של תנועת "האחים המוסלמים" והנשיא הטורקי רואה את עצמו כמנהיגה העולמי.

גם שליט קטאר, השיח' תמים בן חמד, תומך בכסף בתנועה ומארח בדוחא את ראשיה.

לתנועת "האחים המוסלמים" יש גם קשר לאיראן למרות שהיא תנועה סונית ולא תנועה שיעית, לכן יצאה איראן להגנתה וגינתה את כוונת ממשל טראמפ להכריז עליה כ"ארגון טרור", שר החוץ האיראני ג'וואד זריף אמר כי "ארה"ב לא בעמדה שהיא יכולה לכנות אחרים טרוריסטים".

לפני כשנתיים שכרה תנועת "האחים המוסלמים" לוביסטים וחברות ייעוץ אסטרטגי בארה"ב ושילמה להם סכומי עתק  כדי שיעבדו למענה במסדרונות הממשל החדש כדי למנוע חקיקה בקונגרס הקובעת כי התנועה הינה "ארגון טרור".

בתנועת "האחים המוסלמים" העולמית מעריכים כי הנשיא א-סיסי הצליח לשכנע את הנשיא טראמפ כי התנועה הינה אחד המכשולים העיקריים המשפיעים על הרחוב הערבי שלא לקבל את "עסקת המאה" ולכן מתכוון הנשיא טראמפ להכריז עליה כ"ארגון טרור" לפני פרסום תוכנית השלום החדשה שלו.

תגובת "האחים המוסלמים"

המהלך המפתיע של הנשיא טראמפ שאותו חשף עיתון "ניו יורק טיימס" התקבל בהלם בקרב תנועת "האחים המוסלמים".

החשש כי יוכרזו כ"ארגון טרור" על ידי ממשל טראמפ היה כל הזמן באוויר אך הנהגת התנועה האמינה שתצליח להתגבר על הדבר.

התנועה עברה תהליך דומה לפני כמה שנים בבריטניה שם הוקמה ועדת בדיקה לנושא בהשתתפות מומחים שמסקנותיה הביאו לכך שבסופו של דבר התנועה הוכרה כתנועה לגיטימית לכל דבר.

בהודעה שפרסמה התנועה נאמר כי "ארה"ב מתעלמת ממה שהנשיא א-סיסי עושה בשטח ומכך שהוא מתעלם מכל חוק,הוא ממשיך להרוג מאות מצרים ללא משפט ומחזיק במעצר יותר מ-60 אלף איש, כולל נשים וילדים ללא שום הצדקה, הפשעים של א-סיסי אינם מכוונים רק נגד "האחים המוסלמים" אלא כלפי כל הקבוצות בעם המצרי".

לסיכום:

לא כולם בממשל האמריקני מרוצים מכוונתו של הנשיא טראמפ להכריז על "האחים המוסלמים" כארגון טרור ולהטיל סנקציות על התנועה.

בפנטגון ובמחלקת המדינה מסתייגים מכוונת הנשיא טראמפ ומביעים חשש כי הדבר יקשה על היחסים בין ארה"ב לטורקיה ולקטאר.

אולם, נראה כי הנשיא נחוש בכוונתו להמשיך בתהליך והודעה רשמית על כך אמורה להתפרסם בקרוב.

הנשיא טראמפ שוב מתגלה כלוחם נחרץ באסלאם הקיצוני ובאלה שתומכים בטרור, הוא התנתק מהסכם הגרעין עם איראן, הטיל עליה סנקציות והכריז על "משמרות המהפכה" כ"ארגון טרור".

עכשיו "האחים המוסלמים" על הכוונת שלו, לתנועה הקיצונית והמסוכנת הזו יש סניפים בארה"ב, בבריטניה, צרפת, גרמניה ושוויץ ונכסים והשקעות כספיות גדולות, יש לקוות שהממשל האמריקני יטיל סנקציות יעילות עליה שיפגעו במקומות הנכונים.

סנקציות כלכליות יעילות יחלישו גם את המימון של ארגון חמאס ויגבירו את מצוקתו הכלכלית ועל כן יש לברך על המהלך.

.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי