המחבל שחזר למוטב

מה גרם למוחמד מסאד,מחבל לשעבר בחוליית "הפנתר השחור" של פת"ח, לנטוש את דרך הטרור, לחבר ספר נגד פיגועי התאבדות ולהקים פרויקט ענק של שתילת מיליון עצי זית בישראל למען השלום?

מוחמד מסאד, בן 46 מהכפר ברקין אזור ג'נין בצפון הגדה פועל מתחת לראדאר התקשורתי כבר יותר מ-20 שנה, הוא מתרחק מאמצעי התקשורת ולקח לי זמן ממושך לשכנע אותו לספר את סיפורו.

האיש שהיה מחבל בארגון פת"ח ועשה פיגועים נגד כוחות צה"ל בצפון הגדה הפך לשוחר שלום ומאמין גדול בדו קיום בין הפלסטינים לישראל.

בצעירותו התגרה באופן יומי במוות, היום הוא שונא דם ואלימות ומאמין רק בדרך הדיאלוג והמשא ומתן להשגת שלום בין הישראלים והפלסטינים.

כנער צעיר השתתף מוחמד מסאד באינתיפאדה הראשונה בידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל באזור ג'נין, מאוחר יותר הצטרף לחוליית "הפנתר השחור" שפעלה באזור ועסקה בפיגועים נגד כוחות צה"ל וחיסול משתפי פעולה  עם ישראל.

במהלך פעילות הטרור שלו נפגש עם מחבל החמאס יחיא עיאש המכונה "המהנדס" ועם נצר ג'ראר, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס באזור ג'נין, כדי לדון באפשרות לפיגועים משותפים נגד ישראל.

השניים הציעו לו ולחברי החולייה שהיו עמו לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות באמצעות מכוניות תופת וחגורות נפץ אך הם סירבו.

ב-1991 הוא נכנס לעפולה מבית שאן עם קבוצה של חמושים מחוליית "הפנתר השחור" מארגון פת"ח כדי לחטוף חייל ישראלי כדי שישמש כקלף מיקוח במשא ומתן על עסקת חילופי שבויים.

הם השתלטו על רכב ישראלי וחטפו את נהגו, אחרי שהשאירו אותו תחת שמירה בכפר אליאמון יצאו ברכבו, שנשא לוחית רישוי ישראלית, אל הטרמפיאדות באזור מגידו- בית שאן כדי לחטוף חיילים שנסעו בטרמפים.

בדרך ביקשה חיילת צה"ל שעמדה בטרמפיאדה לנסוע עמם אך הם סירבו,מוחמד מסאד הסביר כי "אין זו גבורה לחטוף אישה כדי שתשמש קלף במשא ומתן לשחרור אסירים ביטחוניים".

בסופו של דבר סוכלה תוכניתם מכיוון ששוטר ישראלי בבית שאן, שהיה בעברו סוהר בשב"ס, זיהה את אחד המחבלים שהיו ברכב כמי שישב בכלא הישראלי על עבירות ביטחוניות, הוא הזעיק כוחות משטרה למקום והם נאלצו להימלט.

מסאד נעצר על ידי השב"כ , נשפט והורשע על פעילות חבלנית ונגזר עליו מאסר בפועל של 7.5 שנות מאסר,

 מוחמד מסאד שוחרר לאחר מאסר של שנתיים במסגרת שחרור האסירים הביטחוניים לאחר ועידת מדריד.

המפנה

מוחמד מסאד הצטרף לרש"פ אחרי שחרורו מן הכלא הישראלי, הוא עבד כאיש ביטחון במנגנון הביטחון הנשיאותי אולם לא הסתדר עם אחד מראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים ונאלץ לפרוש מעבודתו.

הוא עזב את הרש"פ והחל לעבוד בישראל כשוהה בלתי חוקי( שב"ח) בעבודות שונות, במסעדות,בשטיפת מכוניות ובעבודות בנין.

מנגנון הביטחון המסכל הפלסטיני בג'נין עצר אותו בשנת 1996  לחקירה בטענה כי הינו משתף פעולה עם ישראל, לאחר חקירה קשה שנמשכה 23 ימים,שבה עבר עינויים הוא שוחרר וחוקריו התנצלו בפניו.

במשך כ-9 חודשים הוא היה בטראמה נפשית ולא יצא מביתו.

החקירה במתקני המודיעין המסכל, היחס של הרש"פ אליו והשחיתות במנגנוני הרש"פ שראה במו עיניו גרמו לו  לשנות את עמדותיו כלפי ישראל  וכלפי דרך הטרור שבה עסק, הוא הגיע למסקנה כי  דרך הטרור רק גורמת נזק והרס לעם הפלסטיני.

לכן עבר לגור בישראל, התחתן והקים חברת בניה.

בשנת 2002 קיבל תעודת הערכה מצה"ל לאחר שהציל את חייו של חייל ישראלי שפלסטינים תקפו אותו אזור ג'נין וניסו לחטוף את נשקו.

הספר "האסלאם-הסכנה"

אחד הדברים שהטרידו את מוחמד מסאד היה האופן שבו מעוותים חכמי הדת המוסלמים הקיצונים את דת האסלאם ומשתמשים בה כדי להסית מאמינים לבצע פיגועי התאבדות נגד ישראל.

הוא החליט להתמסר לנושא ולחקור אותו ביסודיות ובמהלך כשנתיים חיבר את הספר "האסלאם-הסכנה" שבו הוכיח,בהסתמך על הקוראן והחדית', כי מתאבד מוסלמי איננו מגיע לגן עדן וכי כל מי שטוען זאת משקר, "מדובר בשטיפת מוח למען אינטרסים פוליטיים ורווחים אישיים שח מנהיגי הטרור" הוא מדגיש.

במהלך הכנת הספר הוא התכתב עם מנהיג "האחים המוסלמים" השיח' יוסף קרדאווי המתגורר בדוחא שבקטאר, השיח' קרדאווי פרסם פסק הלכה (פתווא-בערבית) המתיר לבצע פיגועי התאבדות.לדברי מוחמד מסאד האסמכתות הדתיות שהציג בפני השיח' קרדאווי גרמו לו לתקן את פסק ההלכה שהתיר לבצע פיגועי התאבדות ואסר על ביצועם.

מסאד הדפיס כמה אלפי עותקים של ספרו וחילק אותם באוניברסיטאות בגדה ובספריות הציבוריות.

 השחיתות ברש"פ

מוחמד מסאד טוען כי הרש"פ מושחתת מן היסוד ועושקת את בני העם הפלסטיני.

לדבריו, יו"ר הרש"פ, שני בניו יאסר וטארק וצמרת פת"ח המקיפה אותו גנבו מיליארדים מכספי הסיוע לעם הפלסטיני, הקימו חברות מסחריות והבריחו את הכספים לבנקים בחו"ל.

הוא דורש להעמיד לדין את יו"ר הרש"פ, שני בניו ובכירים בפת"ח בגין מעשי שחיתות.

מסאד קורא להקמת מערכת משפט עצמאית בגדה שתשפוט את מושחתי הרש"פ שתהייה כפופה לאו"ם או לאיחוד האירופי כדי שתוכל לבצע את עבודתה נאמנה.

לדבריו, מנגנוני הביטחון של הרש"פ בגדה מושחתים והם אינם מספקים את ההגנה הדרושה לאזרחים, לכן צריך לעשות רפורמות מקיפות בנושא הביטחוני.

פרוייקט עצי השלום

בימים אלה עוסק מוחמד מסאד בפרוייקט גדול שיזם לשתילת מיליון עצי זית בערים ובישובים בישראל, הוא התכוון לבצע בתחילה את הפרוייקט בשטחי הגדה אך בכירים ברש"פ דרשו ממנו שוחד של 10 אלפים ש"ח כדי להתחיל ולקדם את הפרוייקט.

מסאד סירב והחליט להעתיק את הפרויקט לישראל, הוא פנה לרשויות בישראל, קיבל אישור והתחיל בביצועו,מדובר בפרוייקט שתורם לאיכות הסביבה והוא רואה בו סמל לשלום בין שני העמים.

אחרי יותר מ-20 שנים של פעילות טרור ואלימות החליט מוחמד מסאד לשנות את תפיסת חייו ולבחור בדרך השלום ודו קיום עם ישראל,הוא עבר לגור בחיפה עם משפחתו ומתמסר לפרוייקט עצי הזית, הוא בטוח ששני העמים יכולים להגיע להסכם שלום בדרך הדיאלוג והמשא ומתן ומתכוון לתרום את חלקו ככל שיוכל כדי להשיג את המטרה הזו.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי