השטח מתחמם לקראת ועידת בחריין

הרש"פ וירדן החלו לחמם את השטח בגדה ובמזרח ירושלים לקראת הכינוס הכלכלי בבחריין, תוך שימוש בטיעון השקרי כי "מסגד אלאקצא בסכנה".

הפלגים הפלסטינים יתחילו השבוע בפעילות הפגנות בשטחי הגדה נגד הכינוס בבחריין, הרש"פ מעודדת את הפעילות הזו וישראל צריכה להיערך בהתאם.

חודש הרמאדאן הסתיים וגם עיד אלפיטר חלף והרש"פ נערכת לשורה של פעילויות מדיניות ופעולות בשטח כדי לנסות ולטרפד את הסדנה הכלכלית בבחריין בסוף החודש שאמורה להיות השלב הראשון בתוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ שיעסוק בהיבטים הכלכליים של תוכנית השלום האמריקנית החדשה.

החלק המדיני של התוכנית שאמור היה להתפרסם החודש נדחה עד לאחר הבחירות בישראל ב-17 בספטמבר.

הכוחות הלאומיים בגדה הודיעו בכרוז שפרסמו ב-9 ביוני כי בימים הקרובים תתחיל פעילות עממית בשטחי הגדה נגד הסדנה הכלכלית בבחריין ו"עסקת המאה" של טראמפ שתכלול הפגנות, שביתות שבת וחתימה על עצומות.

הרש"פ מעודדת את פעילות המחאה הזו שעלולה להביא להתנגשויות עם כוחות צה"ל במחסומים העיקריים בשטחי הגדה.

ברש"פ המתינו לסיום חודש הראמדאן כדי להתחיל בפעילות השטח, בנאום שנשא מחמוד עבאס ב-27 במאי הוא התייחס לראשונה לכינוס הכלכלי בבחריין ואמר "עסקת המאה או עסקת הבושה תלך לעזאזל, וגם התוכנית הכלכלית שעומדים לערוך אותה (בבחריין) כדי למכור לנו אשליות תלך לעזאזל", הוא חזר על הדברים פעם נוספת באירוע לקראת עיד אלפיטר.

הרש"פ ממשיכה במסע הדיפלומטי כדי למנוע השתתפות מדינות שונות מהמזרח התיכון ומהעולם בדיוני הסדנה הכלכלית בבחריין שיפתחו ב-25 בחודש.

בכירי הרש"פ מקיימים פגישות עם דיפלומטים ועם נציגים שונים בניסיון להשיג מטרה זו, למשל, מזכ"ל אש"פ צאיב עריקאת נועד עם נציגי רוסיה, מצרים, ירדן, האו"ם, סין, בריטניה גרמניה וצרפת כדי לשכנעם שלא להשתתף בכינוס הכלכלי בבחריין.

גם במזרח ירושלים גוברת המתיחות על רקע ההתנגשויות שהיו במתחם הר הבית ב"יום ירושלים" ועליית יהודים למתחם במהלך חג השבועות, ירדן מנצלת את האירועים האלה להסתה ולחימום האווירה בטענת השקר כי ישראל מתכננת לחלק את המתחם בהר הבית ולהקים בו בית כנסת כפי שעשתה במערת המכפלה בחברון.

המלך עבדאללה פועל בגלוי נגד ישראל, לקראת עיד אלפיטר הוא הזמין לארמונו בעמאן את נציגי מועצת הווקף המוסלמי בהר הבית ואת נציגי מועצת הכנסיות במזרח ירושלים והודיע כי ירדן לא תשנה את עמדת בנושא ירושלים וכי "הקווים האדומים שלה ברורים".

מלך ירדן גילה במפגש כי הוא מקיים קשר יומיומי ותיאום הדוק עם מלך מרוקו ועם יו"ר הרש"פ בנושא ירושלים.

גם הרש"פ משתתפת בחגיגת ההסתה בעניין הר הבית, משרד החוץ הפלסטיניפרסם ב-9 ביוני הודעה שבה נאמר כי ישראל והימין השולט בה מנצלים את ההזדמנויות המדיניות והחגים כדי להרחיב את מעגל הפורצים למסגד אלאקצא כדי להביא לחלוקתו מבחינת הזמן והמקום, ההודעה הזהירה מפני ההשלכות המסוכנות של המדיניות הזו והפיכת הסכסוך מפוליטי לדתי.

הצהרת השגריר פרידמן

הרש"פ הסתערה כמוצאת שלל רב על הראיון שהעניק דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, לעיתון "ניו יורק טיימס" בסוף השבוע שעבר שבו אמר כי לישראל יש את הזכות לספח חלקים משטחי הגדה.

בכירי הרש"פ גינו את דבריו ומשרד החוץ הפלסטיני פרסם ב-8 ביוני הודעה שבה נאמר כי הוא שוקל להגיש תלונה נגד השגריר פרידמן לבית הדין הפלילי הבינלאומי "בגלל  דבריו הגזעניים".

הרש"פ מנצלת את דבריו של השגריר האמריקני להגביר את ההסתה נגד "עסקת המאה" של טראמפ, עיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי הזהיר במאמר המערכת שלו ב-9 ביוני  כי "הצהרות בסגנון של השגריר פרידמן יציתו את האזור".

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ועבדאללה מלך ירדן מחממים ומשלהבים את הציבור הפלסטיני בשטחי הגדה ובמזרח ירושלים נגד "עסקת המאה" והכינוס הכלכלי בבחריין, ההסתה הזו שמשתמשת גם בטיעון השקרי כי "מסגד אלאקצא בסכנה" היא מסוכנת ועלולה להביא להתפרצות אלימות בשטח.

השבועיים הקרובים עד לכינוס הועידה הכלכלית בבחריין הם טעונים, האווירה בשטח כבר החלה להתחמם ועל ישראל להיערך בהתאם מבחינה ביטחונית.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי