מי ינהיג את ארגון הטרור "אל-קאעדה"?

חמזה בן לאדן, בנו של מנהיג ארגון "אל-קאעדה" חוסל ע"י האמריקנים ומותו מהווה מכה קשה לארגון הטרור.
ארה"ב רודפת ומחסלת את מנהיגי ארגוני הטרור שפגעו בה ואינה חסה על חייהם, הגיע הזמן שישראל תתעשת ותפעל באותה הדרך.
על פי גורמי מודיעין אמריקנים, חמזה בן לאדן, בנו של אוסאמה בן לאדן מנהיג ארגון הטרור "אל-קאעדה" נהרג בהפצצה אמריקנית בשנתיים הראשונות של ממשל טראמפ, הממשל מסרב למסור פרטים נוספים ונראה שהמידע על מותו אושר לפרסום לאחר שהמודיעין האמריקני קיבל "הוכחות חותכות" שמאמתות את דבר מותו, הנשיא טראמפ שנשאל על הנושא סירב להתייחס.
ארגון "אל-קאעדה" מתעלם מהפרסומים בארה"ב ולא אישר או הכחיש את דבר מותו של חמזה בן לאדן.
גורמים אמריקנים אחרים מסרו כי חמזה בן לאדן בן ה-30 נהרג בעת ששהה ביחד עם איימן אל-זוואהירי, המנהיג הנוכחי של ארגון "אל-קאעדה" באזור הגבול של אפגניסטן עם פקיסטן, בן לאדן הצעיר נהרג כתוצאה מהפצצה אווירית,  8 שנים לאחר שאביו אוסאמה חוסל במבצע קומנדו של  יחידת "אריות הים"  האמריקנית במקום מסתורו בפקיסטן.
ארה"ב הקציבה פרס של מיליון דולר על ראשו של חמזה בן לאדן שהיה התקווה של ארגון "אלקאעדה"  להנהגה חדשה וצעירה שתחזיר אותו לימי תפארתו לאחר שחיסולו של האב אוסאמה בן לאדן מייסד הארגון הביא להחלשת הארגון בצורה דרמטית, המכות הצבאיות האמריקניות  ועלייתו של ארגון דאע"ש החלישו עוד יותר את הארגון שמנהיגו הנוכחי איימן אלזוואהירי חולה במחלה קשה.
חמזה בן לאדן עבר בשנים האחרונות הכשרה להיות המנהיג העתידי והוא אמור היה להפיח דם חדש בארגון באמצעות גיוס הדור הצעיר של הג'יהאדיסטים  ואולי גם באמצעות איחוד כוחות משותף עם ארגון דאע"ש שנחלש מאוד בסוריה ובעיראק.
לכן, חיסולו של חמזה בן לאדן הינו ציון דרך חשוב במלחמה בטרור הגי'האדיסטי, המודיעין האמריקני רדף אחרי חמזה בן לאדן לא רק כדי לנקום במשפחת בן לאדן על הפיגועים במגדלי התאומים בניו יורק, אלא כדי לחסל את האפשרות שהוא יהפוך למנהיג הארגון בעתיד.
מסמכים שתפסו לוחמי יחידת "אריות הים" האמריקנית במקום מחבואו של אוסאמה בן לאדן בפקיסטן מעידים על כך שהוא יעד את בנו חמזה להחליפו בעתיד כמנהיג "אל-קאעדה", האב רצה שבתחילת הקריירה שלו הוא ילמד במכוני דת האסלאם בקטאר ורק אחר כך יעמוד בראש הארגון, במסמכים נמצאו גם הנחיות מפורטות של האב לבנו כדי לנקוט באמצעי זהירות כדי להימנע מחיסולים במיוחד באמצעות כלי טיס בלתי מאויישים.
מייד לאחר מות אביו קרא חמזה בן לאדן להתקפות טרור בארה"ב ובמדינות המערב כדי לנקום את מותו.
מהמסמכים עולה גם כי חמזה בן לאדן, עבר עם אמו וכמה מאחיו לאיראן לאחר ההתקפה הנפשעת על מגדלי התאומים בניו יורק, הוא הוחזק עם אמו בבסיס צבאי  ואחר כך עבר לאזור גבול אפגניסטן-פקיסטן, אמו טוענת כי היא מצאצאי משפחת הנביא מוחמד, דבר שהעניק לו גם חשיבות דתית.
בקלטת שמע שפירסם ארגון "אל-קאעדה" ב- 2015 הוא קרא  לקבוצות טרור שונות להתאחד כדי "לשחרר את פלסטין", ההודעה האחרונה שלו בייתה ב-2018 שבה תקף את סעודיה וקרא לתושביה לבצע בה הפיכה.
מי יעמוד בראש "אל-קאעדה"?
כאמור,איימן אלזוואהירי, המנהיג הנוכחי של ארגון "אל-קאעדה", בן ה-68 חולה במחלה קשה והוא לא יוכל להנהיג לעוד זמן רב את הארגון ולהחזירו לימי גדולתו, חמזה בן לאדן נחשב לאחד המנהיגים מהשורה הראשונה של ההנהגה וחיסולו הותיר וואקום מנהיגותי.
פרשנים בעולם הערבי מצביעים על שני בכירים בארגון "אל-קאעדה" שיש להם את הפוטנציאל הדרוש כדי לעמוד בראש הארגון בעתיד הקרוב, שניהם ממוצא מצרי שהיו גם קצינים בצבא מצרים.
אבו  מוחמד אלמצרי– שמו המלא הינו עבדאללה אחמד עבדאללה, הוא נחשב למספר 2 בארגון וחמזה בן לאדן היה נשוי לבתו.
הוא היה קצין חבלה בצבא המצרי ומקורב מאוד לאוסאמה בן לאדן, חבר בועדה הצבאית של הארגון ובמועצה המייעצת.
עפ"י גורמים אמריקנים, הוא זה שאימן את המחבלים שביצעו את הפיגועים במגדל התאומים, הוא גם מי שתכנן את פיצוץ 2 השגרירויות של ארה"ב בטנזניה ובקניה ב-1988.
שמו מופיע ברשימת מבוקשי הטרור האמריקנית ביחד עם עוד 22 מחבלים של "אל-קאעדה" ועל ראשו יש פרס של 10 מיליון דולר.
סייף אלעדל-חבר במועצה המייעצת של ארגון "אל-קאעדה" וראש הועדה הצבאית של הארגון, היה קצין בצבא מצרים, ב-1980 עבר לסעודיה ומשם לאפגניסטן, השתתף בתכנון הפיגועים בשגרירויות ארה"ב בטנזניה ובקניה שבהם נהרגו 224 אזרחים.
היה מקורב מאוד לאבו מוצעב א-זרקאווי,מייסד ארגון "אל-קאעדה" בעיראק.
ארה"ב מוסיפה לרדוף ולחסל את מנהיגי ארגוני טרור שפגעו באזרחיה ובחייליה מבלי לעשות חשבון, ברגע שיש לה את המודיעין הדרוש למבצע, היא לא מנהלת עמם שום משא ומתן ולא מאפשרת להם לסחוט אותה.
רצוי שגם ישראל תאמץ את המדיניות הזו ותחדש לאלתר את החיסולים הממוקדים של ראשי ארגוני הטרור באשר הם, לישראל יש מודיעין מצויין וידה הארוכה יכולה להגיע מבחינה מבצעית לכל מקום בעולם, הגיע הזמן להחזיר את ההרתעה לידינו.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי