דאע"ש או הרש"פ?

מחבלים קיצונים הצליחו להפתיע את מנגנוני הביטחון של חמאס ולבצע בעיר עזה מתקפת טרור נגד מחסומי המשטרה של חמאס.
מדובר במכה קשה למערך ביטחון הפנים של חמאס, הקיצוניות הדתית גוברת ברצועה אך חמאס מאשים את הרש"פ. 
בסוף השבוע שעבר איתרו מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועת עזה מטען חבלה נוסף שבו השתמשו המחבלים במתקפת הטרור בשבוע שעבר על שני מחסומי משטרה, בדרום ומערב העיר עזה ,שבמהלכה נהרגו 3 שוטרים של משטרת חמאס ונפצעו עוד 6 אנשים.
מנגנוני הביטחון של חמאס עשו גל מעצרים  נרחב ברצועה בקרב הארגונים הסלפים הקיצונים,גורמים ברצועה מסרו כי נעצרו גם פעילים של ארגון הג'יהאד האסלאמי לאחר שמנהיג הארגון זיאד נח'אלה נתן לחמאס "יד חופשית" לעצור אנשים מארגונו כדי לגלות מי עומד מאחורי מתקפת הטרור.
על פי בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק, מנגנוני הביטחון של חמאס לכדו את החולייה שעשתה את הפיגועים ושמנתה 10 אנשים אך הוא סירב למסור פרטים אודותיהם.
משרד הפנים של חמאס הבטיח לפרסם באופן רשמי את תוצאות החקירה ברגע שהיא תסתיים, אך בינתיים הדליפו גורמים בכירים בחמאס כי המודיעין הפלסטיני בראשותו של הגנרל מאג'ד פרג' הוא האחראי למתקפת הטרור, אחרי שבשבוע שעבר האשימו בכך את ישראל.
העיתון "א-שרק אלאווסט" דיווח ב-1 בספטמבר מפי גורמים בממשל חמאס ברצועה כי המודיעין הכללי ברמאללה ניצל "אנשים בעלי נטייות פסולות ומחשבות סוטות" על מנת לפגוע ולערער את המצב הפוליטי ברצועת עזה.
דובר חמאס פווזי ברהום נקב בשמו המפורש של הגנרל מאג'ד פרג' כי הוא עומד מאחורי כל ניסיון ליצור כאוס ברצועה בשליחות השב"כ הישראלי.
אין זו הפעם הראשונה שחמאס מאשים את הגנרל מאג'ד פרג' בגיוס סלפים קיצונים ברצועת עזה כדי לערער את שלטון חמאס, חמאס האשים אותו כי הוא שגייס חוליית סלפים קיצונים כדי לביים התנקשות בראש הממשלה ראמי חמדאללה במרץ 2018 בעת שביקר בצפון הרצועה וכי הוא מנסה לעורר מחדש את תנועת "רוצים לחיות" ברצועה שפעיליה הפגינו נגד המצב הכלכלי הקשה לפני כמה חודשים ודוכאו בכוח בידי מנגנוני הביטחון של חמאס.
בשבוע שעבר האשים ארגון חמאס את הגנרל מאג'ד פרג' כי הוא ניסה להתסיס את הרוחות בעת הלוויתו של תאמר אלסולטאן, רוקח ופעיל פוליטי שמת לאחר טיפול רפואי בחו"ל, אך משפחת סולטאן מנעה זאת.
משמעויות
אחרי ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה שוב מצליחים הפעילים הסלפים הקיצונים,שמזוהים עם דאע"ש, לערער את מצב הביטחון ברצועת עזה ולשים ללעג ולקלס את מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר ויד ימינו הגנרל תוופיק אבו נעים ראש מערך ביטחון הפנים ברצועה.
זוהי מכה נוספת למערך ביטחון הפנים של חמאס לאחר פעילות הכוחות המיוחדים של צה"ל באזור ח'אן יונס.
התעוררות הגורמים הג'יהאדיסטים ברצועה, איננה נראית כפעולה מוצלחת של הגנרל מאג'ד פרג' שהצליח לגייסם לשורותיו, אלא דווקא כחלק מתהליך ההקצנה בחברה העזתית והאכזבה מארגון חמאס.
פלסטינים הורגים פלסטינים אחרים ברצועת עזה כדי להפוך ל "שהידים" מתוך אמונה כי יגיעו לגן עדן כדי להינות ממנעמיו.
מדובר במתקפת טרור ראשונה מסוגה של פעילים סלפים על מחסומי המשטרה של חמאס בעיר עזה שפוגעת ביוקרה של מנגנוני הביטחון של חמאס שלא הצליחו לסכל מראש את המתקפה.
בקיץ 2017 פוצץ סלפי קיצוני, חגור בחגורת נפץ, את עצמו על סיור של חמאס בגבול רצועת עזה עם מצרים, אך אז לא היו נפגעים בנפש.
למרות שארגון חמאס לא הצליח לסכל מראש את מתקפת הטרור, הוא הצליח ללכוד במהירות את חברי החולייה האחראים למתקפה, דבר שמעיד כי הוא מכיר היטב את התשתית של ארגוני הטרור הסלפים ברצועה.
הדבר מבליט את העובדה שחמאס פועל נגדם רק כשהם תוקפים אותו, הוא נמנע מלפעול נגדם בשגרה ומשתמש בחלק מהם כ"קבלני משנה" לחדירות לשטח ישראל ולירי רקטות לעבר עוטף עזה.
ברש"פ מכחישים בתוקף את האשמות חמאס כי הגנרל מאג'ד פרג' אחראי למתקפת הטרור ומכנים זאת במילים "שקרים והמצאות".
גורמים ברש"פ מעריכים כי שלוחת דאע"ש בסיני ,שהסתכסכה עם חמאס עקב התקרבותו למצרים, היא שעומדת מאחורי החולייה שביצעה את מתקפת הטרור האחרונה בעיר עזה.
גורם בכיר ברש"פ אומר כי חמאס נתן מתנה בחינם לישראל בכך שניקה אותה מאחריות למתקפת הטרור בעיר עזה והפך את הרש"פ לאויב.
5

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי