מלחמת המל”טים והרחפנים

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

העימות הצבאי בין ישראל לאיראן ושלוחותיה מלווה בשימוש במל”טים ורחפני נפץ על ידי כל הצדדים.
ארגוני חמאס והג’יהאד האסלאמי עוסקים ביצור ופיתוח מל”טים ורחפנים, בסיוע איראן, מדובר בתהליך מסוכן שישראל צריכה למצוא לו תשובה הולמת.
על פי הערכות שונות, העימות הצבאי הבא בין ישראל לארגון חזבאללה יקרה במרחב האווירי של לבנון כאשר חזבאללה ינסה לירט מל”טים ורחפנים ישראלים שיחדרו למרחב הלבנוני.
ארגון חזבאללה ניסה גם בעבר להפיל מל”טים ישראלים בשמי לבנון, ללא הצלחה מרובה, אולם הפעם מדובר במאמץ מיוחד של הארגון, בעקבות תקיפת 2  הרחפנים הישראלים בשכונת א-דאחיה בביירות, כשלמאמץ הזה יהיה שותף גם צבא לבנון.
גורמים לבנונים מעלים את האפשרות שחזבאללה מתכנן מארב אווירי למל”טים הישראלים באמצעות טילי נ”מ שיקבל מאיראן, מאותו הסוג שבו השתמשה איראן לירט את המל”ט האמריקני במיצרי הורמוז.
ארגון חזבאללה רוצה לרסק את אגדת המל”טים הישראלים, שלטענתו תוקפים ביעילות וללא “טביעות אצבעות”, גם בעיראק את מאגרי הטילים האיראניים במחנות מליציות “אלחשד א-שעבי”.
השימוש במל”טים לתקיפות באזור הולך וגובר ונראה כי גם איראן ושלוחותיה מתחילים להשתמש בנשק הזה נגד ישראל.
איראן ניסתה בפברואר 2018 לתקוף את ישראל באמצעות מל”ט נושא חומרי נפץ דרך רמת הגולן אך מזימתה התגלתה על ידי ישראל והוא הופל, לפני כשבועיים היא יזמה הטסת כמה רחפנים נושאי חומרי נפץ משטח סוריה לתקיפה בשטח ישראל, אך ישראל שיבשה את המראת הרחפנים ואח”כ חיסלה אותם ואת חברי החולייה שהפעילה אותם באזור עקרבא שבסוריה.
המל”טים של חמאס
ארגון חמאס הקים מערך אווירי שבו הוא משתמש במל”טים וברחפנים למטרות איסוף מודיעין וגם לתקיפה.
המל”טים שבשימוש הזרוע הצבאית “עז א-דין אלקסאם” הם מל”טים איראנים מדגם “אבאביל” שעברו שדרוג אצל זרוע הפיתוח של חמאס, בנוסף פותחו רחפנים שנושאים מטעני נפץ ומטרתם תקיפה או ביצוע משימות התאבדות והתרסקות על היעד.
על פי גורמים בחמאס, לארגון ישנם 3 סוגים של מל”טים מתוצרת מקומית.
א.מל”ט מסוג A1A למטרות תצפית ומודיעין
ב.מל”ט מסוג A1B  מל”ט לצרכי תקיפה
ג. מל”ט מסוג A1C  מל”ט למשימות התאבדות.
ב- 8 בספטמבר  תקף רחפן שחדר מרצועת עזה כלי רכב של צה”ל בקרבת הגבול, הרכב נפגע קלות ממטען חבלה שהושלך לעברו מהמל”ט אשר הצליח לחזור בשלום לשטח הרצועה אל חברי החולייה ששיגרו אותו בסמוך לגבול.
זהו המקרה השני שבו תוקף רחפן מהרצועה כוחות של צה”ל, לפני כמה חודשים הפעיל ארגון חמאס רחפן שתקף טנק של צה”ל והשליך עליו מטען חבלה, נגרם נזק לטנק והרחפן הצליח לחזור לרצועה מבלי שנפגע.
ארגון חמאס האיץ את הפיתוח של המל”טים והרחפנים התוקפים לקראת השלמת המכשול הקרקע הענק על גבול הרצועה בעוד כשנה המתנשא לגובה של 6 מטרים, שמסתיר את שדה הראיה של מחבלי החמאס והגי’האד האסלאמי לאורך הגבול, ושנועד למנוע חדירות קרקעיות ואת השימוש במנהרות התקפיות החודרות לשטח ישראל, אולם נראה כי הארגון החל כבר להכניס את המלט”ים והרחפנים לשימוש מבצעי.
ארגון חמאס איננו מסתפק רק בפיתוח הרקטות והגדלת הטווח שלהן ועוצמת הפגיעה, הוא ממשיך לחפש אמצעי לחימה חדשים שבעזרתם יוכל להפתיע את כוחות צה”ל.
במרבית המקרים הצליחו כוחות צה”ל לירט מל”טים או רחפנים של חמאס שחדרו לשטח ישראל למשימות איסוף מידע ולהפילם.
המל”ט הראשון הופיע בשמי הרצועה בפברואר 2016, מדובר במל”ט של ארגון חמאס שיוצר בסיועו של המהנדס התוניסאי מוחמד א-זווארי אשר חוסל בידי המוסד הישראלי בתוניסיה בדצמבר 2016.
גורמים בחמאס אומרים כי קיים צוות פיתוח מיוחד של הזרוע הצבאית העוסק בפיתוח המל”טים והרחפנים שבהם רואים ארגוני חמאס, והג’יהאד האסלאמי, את נשק העימות החדש מול ישראל.
בשנה האחרונה החל גם ארגון הג’יהאד האסלאמי לייצר מל”טים ורחפני תקיפה כדי להשתמש בהם נגד ישראל.
הזרוע הצבאית של הג’יהאד האסלאמי (סראיא אלקודס) פרסמה בחודש מאי שעבר סרטון וידאו  שבו  נראה רחפן של הארגון כשהוא תוקף 2 כלי רכב של צה”ל.
על פי גורמים בחמאס, הזרוע הצבאית נותנת עדיפות לנושא פיתוח המל”טים והרחפנים על פני נושא המנהרות החודרות, לאחר שצה”ל הצליח למצוא להן פיתרון טכנולוגי המאפשר את חשיפתן.
לדבריהם, איראן וארגון חזבאללה מסייעים לזרוע הצבאית של חמאס בפיתוח המל”טים והרחפנים.
מערכת הביטחון הישראלית מודאגת מאוד מאמצעי הלחימה החדש של חמאס והגי’האד האסלאמי והיא שוקדת על פיתוח מענה הולם למל”טים ולרחפני התקיפה, חמאס טוען גם כי הוא משתמש בטכנולוגיה איראנית להשתלט על מל”טים ורחפנים של צה”ל שחודרים לשמי הרצועה וזהו אתגר נוסף של מערכת הביטחון שצריכה למצוא לו מענה מתאים.
נראה כי ארגוני חמאס והגי’האד האסלאמי מנסים כעת ליצור משוואה חדשה כדי להרתיע את ישראל באמצעות שימוש במל”טים ורחפנים לצרכי תקיפה ואולי גם בהמשך לפיגועי התאבדות על כוחות צה”ל או ישובים בעוטף עזה.
פיתוח המל”טים והרחפנים התוקפים על ידי ארגוני הטרור ברצועה הוא מסוכן ומדובר ביצירת איום חדש על ישראל בגבול הדרום, ישראל צריכה להתייחס לכך ברצינות גם באופי התגובה שלה בדיוק כפי שהיא מתייחסת למל”טים והרחפנים של איראן וחזבאללה ולהגיב בחריפות על כל ניסיון לשגרם ולתקוף מטרות בשטח ישראל.
 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי