ההשפלה של סעודיה

סעודיה יצאה בשן ועין מהמתקפה האיראנית על מתקני הנפט שלה והסונה ספגה השפלה צבאית ממנהיגת העולם השיעי.
הנשא טראמפ החליט בתגובה להגביר את הסנקציות על איראן, הוא חושש מהסתבכות צבאית במפרץ שתפגע במרוץ שלו לקדנציה נוספת.
איראן השיעית הצליחה באמצעות ההתקפה המתוחכמת והמוצלחת על מתקני הנפט של חברת "אראמקו" במחוז בקיק בסעודיה להשפיל את מנהיגת העולם הסוני.
יצאנית הנפט הגדולה הפכה לחוחא והיתלולא בעיני מדינות העולם לאחר שנכשלה בהגנה על מתקני הנפט החשובים שלה ואיראן הצליחה להפתיע אותה ולהשיג עליה יתרון מודיעיני וצבאי, התזמון של ההתקפה ישבש את התוכניות של סעודיה להפריט את חברת "אראמקו" ועל פי הערכות של מומחי כלכלה יגרום לה נזק כספי כבד.
לא עזרו לסעודיה שיתוף הפעולה הביטחוני עם ארה"ב ומערכות הנשק המתקדמות שרכשה ממנה, מערך ההגנה שלה נפרץ בקלות על ידי איראן ושלוחותיה ויש בזה יותר מרמז לגבי העתיד הצפוי לה במאבקה נגד איראן.
להיכן נעלמה ארה"ב? מדוע לא התריעה בפני סעודיה על ההתקפה הצפויה ולא נחלצה להגן עליה? אין תשובות ברורות על השאלות האלה.
רוסיה מיהרה לקפוץ על המציאה החדשה והנשיא פוטין כבר הציע למכור לסעודיה מערכות נשק לצרכי הגנה כמו   טילי 300-S  שרכשה איראן או טילי  400S שרכשה טורקיה.
אין זו הפעם הראשונה הנשיא פוטין מציע זאת לסעודיה, הוא העביר כבר הצעה כזו ליורש העצר מוחמד בן סלמאן בעת שביקר במוסקבה לפני כשנתיים.
גם הנשיא פוטין וגם הנשיא טראמפ מנסים לנצל את מצוקתה של סעודיה ולחלוב ממנה כספים, הנשיא טראמפ אמר אחרי ההתקפה בסעודיה כי אפשר לסייע לסעודיה בהגנה על עצמה, ברומזו למכירת מערכות נשק אמריקניות לסעודיה, אך אי אפשר להילחם במקומה.
"סבורני שחלק גדול מהאחריות נופל על סעודיה בהגנה על עצמה, כדי להגן על סעודיה עליה לשלם לנו כסף רב, הם צריכים לשלם והם מבינים זאת היטב". הסביר טראמפ.
איראן הצליחה לפרוץ את סעודיה מבחינה מודיעינית ולעקוף את מערכות ההתראה וההגנה האווירית באמצעות הטסת המל"טים בגובה נמוך מאוד לתוך שטח סעודיה כדי שמערכות הנ"מ מסוג "פטריוט" לא יוכלו לירט אותם.
מערכות אלה בנויות לאתר כלי טיס גדולים בהרבה יותר ממל"טים וליירטם.
שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו יצא לסעודיה כדי לדון בתגובה האפשרית להתקפה האיראנית ובהשלכותיה, המטרה האיראנית הייתה להבהיר לעולם באמצעות ההתקפה על מתקני הנפט כי לא ישרור שקט באזור מבלי להידבר עמה ולהסיר את הסנקציות שהוטלו עליה.
איראן ממשיכה להכחיש כל קשר להתקפה בסעודיה ומטילה את האחריות על המורדים החות'ים בתימן שהינם ברי בריתה.
שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי אמר ב-18 בספטמבר "המורדים בתימן לא כיוונו לבית חולים, לבית ספר או לשוק, מדוע אתה כועסים? הם תקפו מרכז תעשייתי כדי להזהיר אתכם, לימדו מאזהרה זו".
המורדים החות'ים לקחו רשמית את האחריות להתקפת מתקני הנפט של "אראמקו" וטוענים כי נעזרו בתושבים מקומיים בסעודיה לצורך ביצוע ההתקפה ,הם רמזו כי יש להם "חוליות רדומות" בתןך סעודיה, אולם ארה"ב סבורה כי מדובר בניסיון הסחה וכי ההתקפה יצאה משטח איראן.
אסור לארה"ב להתעלם מהפרובוקציה האיראנית ולא להגיב עליה, הדבר יתפרש כחולשה ויעודד  עוד התקפות איראניות על סעודיה. 
מתקני הנפט בסעודיה אינם רק מתקנים סעודיים של חברת "ארמקו" הם מתקנים כלכליים עולמיים ולכן ארה"ב חייבת למצוא את הדרך כדי להרתיע את איראן מפני התקפות נוספות  על  יעדים כאלה אחרת היא לא תמלא את תפקידה כמעצמת על ותאבד מהשפעתה במזרח התיכון וגם את בנות בריתה.
ארה"ב איננה יכולה להסתמך רק על  הרתעה מדינית היא חייבת להיות מגובה בצעדים כלכליים וצבאיים נגד איראן ושלוחותיה.
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אומר למנהיגי המערב שעמם הוא משוחח כי ההתקפה נגד מתקני הנפט של "אראמקו" איננה הסלמה רק נגד סעודיה אלא נגד העולם כולו, הוא צודק, סעודיה חטפה מהלומה מאיראן אך למהלומה הזו יש השלכות ישירות על הכלכלה העולמית.
נראה כי כל עוד לא הותקפו הבסיסים האמריקנים במפרץ על ידי איראן, הנשיא טראמפ איננו מתרגש במיוחד מההתקפה על סעודיה,הוא איננו רוצה מלחמה עם איראן ורוצה להכיל את המצב כדי לעבור בשלום את הבחירות לקדנציה נוספת בנשיאות ארה"ב.
סעודיה אכלה את הפירות הבאושים של מלחמתה בתימן ועמידתה לצד ארה"ב נגד איראן, היא הושפלה על ידי איראן ולא הגיבה צבאית כדי שלא תושפל עוד יותר, בית המלוכה הסעודי סומך על ארה"ב שתתמודד עם הסכנה האיראנית עבורו, אך גם לנשיא טראמפ יש את הבעיות הפוליטיות הפנימיות שלו ואינו מוכן להילחם כדי להציל את כבודה של סעודיה, הוא עדיין לומד את הנושא כדי לגרום מינימום נזק לאינטרסים האמריקנים באזור.
בינתיים הודיע הנשיא כי הורה לשר האוצר סטיבן מנוצ'ין להגביר משמעותית את הסנקציות על איראן בעקבות מתקפת טילי השיוט והמל"טים על מתקני הנפט בסעודיה שאותה כינה מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו "תקיפה חסרת תקדים".
זו כנראה תהייה התגובה האמריקנית היחידה בשלב הזה, סעודיה הושפלה ואיראן יצאה מנצחת.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי