מחמוד עבאס מאתגר את ישראל

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הורה לממן את בנייתו מחדש של בית משפחת אבו חמיד שבנה רצח את חייל צה"ל רונן לוברסקי ז"ל.
מחמוד עבאס מעודד מההתפתחויות המדיניות האחרונות ומאתגר את ישראל, הגיע הזמן להחמיר את הענישה על כל מי שמסייע למשפחות המחבלים.
ב-26 בספטמבר נשא יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס נאום בעצרת הכללית של האו"ם שאחד מעיקריו היה המשך התמיכה הכספית במשפחות "השהידים", האסירים הביטחוניים ומשפחותיהם.
"אנו מצדיעים לשהידים,לאסירים ולמשפחותיהם ואומרים להם-נשמור על זכויותכם בכל מחיר, לא אכנע למה שישראל דרשה, אם ישאר לי גרוש אחד אשלם אותו למשפחות השהידים, האסירים והפצועים ולא אמנע זאת מהם", התפאר עבאס וזכה למחיאות כפיים באולם העצרת הכללית.
דברי הרהב של יו"ר הרש"פ וההתגרויות שלו בישראל נמשכים כבר כמה חודשים, הצבע מתחיל לחזור ללחייו לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו לא הצליח פעמיים להרכיב ממשלה, הנשיא טראמפ עומד בפני תהליך הדחה וגורלה של "עסקת המאה" איננו ידוע, בשיחות סגורות אומר מחמוד עבאס למקורביו שהוא זה שטירפד, בניגוד לכל הסיכויים, את "עסקת המאה" שהנשיא טראמפ ניסה לכפות על הפלסטינים.
מחמוד עבאס יודע היטב שממשלת ישראל איננה מעוניינת בקריסת שלטונו ובהפסקת התיאום הביטחוני עם הרש"פ והוא מנצל זאת ללא בושה, רק באחרונה העבירה ישראל סכום של מיליארד וחצי שקלים לרש"פ למרות שהמחלוקת על  קיזוז הכספים שהיא מעבירה למשפחות המחבלים עדיין לא נפתרה, ישראל החלה בקיזוז הכספים מכספי המסים שהיא גובה עבור הפלסטינים בהתאם ל "חוק הקיזוז" שאושר בכנסת.
על פי טענת בכיר פת"ח חוסיין א-שיח', הרש"פ הצליחה לכפות על ישראל לדון בפתיחת ההסכמים הכלכליים עמה ("הסכם פאריז") שהינם חלק מהסכמי אוסלו מכיוון שהפלסטינים מרגישים מקופחים ורוצים לשנות את ההסכמים.
ב-24 באוקטובר הרסו כוחות צה"ל את ביתה של משפחת אבו חמיד במחנה הפליטים אלאמערי באזור רמאללה, בן המשפחה, איסלאם אבו חמיד רצח את חייל צה"ל רונן לוברסקי ז"ל, הבית נהרס כבר בעבר בגלל הרצח אך הרש"פ מימנה את הקמתו מחדש.
והנה , שעה קלה לאחר ההריסה, פירסם בכיר פת"ח חוסיין א-שיח' הודעה כי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הורה לבנות מחדש את ביתה של משפחת אבו חמיד.
"דחפורי הכיבוש לא  ישברו אותנו ולא ניכנע, הרצון שלנו חזק יותר מהטנקים והדחפורים שלהם ואנחנו ננצח" אמר א-שיח'.
ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה ביקר את בני משפחת אבו חמיד במחנה הפליטים אלאמערי והבטיח לאם ההמשפחה בשם הראיס לבנות מחדש את הבית שנהרס,"את בית ספר לסבלנות וגאוותנו" אמר א-שתייה.
מנהיג חמאס אסמעיל הניה שוחח עמה בטלפון והביע תמיכה והוקרה למאבק משפחתה נגד ישראל.
משפחת אבו חמיד הינה משפחה של מחבלים, על ארבעה מבניה  נגזרו עונשי מאסר עולם לאחר שהורשעו במעשי רצח,הבן איסלאם רצח את לוחם "דובדבן" רונן לוברסקי ז"ל, הבן עבד אלמונעם רצח את רכז השב"כ נועם כהן ז"ל, הבן נאגי' נעצר על רקע פעילות חבלנית במבצע "חומת מגן" ואילו הבן נאצר נחשב לגדול רוצחי משתפי הפעולה בשטחים, בית המשפחה נהרס ע"י צה"ל כבר 5 פעמים לאורך השנים.
התמיכה הזו של יו"ר הרש"פ במחבלים ובמשפחותיהם מעודדת את הטרור,יו"ר הרש"פ ממשיך לשחק משחקי "חתול ועכבר" עם ישראל על ביתה של משפחת אבו חמיד, ישראל הורסת והרש"פ בונה מחדש.
הרש"פ מטפחת את המיתוס של "ההתנגדות" לישראל, כל מחבל שנהרג מוכרז מייד כ"שהיד", מחבל שנעצר נקרא "גיבור" והרש"פ דואגת באמצעות תנועת פת"ח,שהינה מפלגת השלטון, לבנות מחדש את בית המשפחה שנהרס על ידי צה"ל בעקבות הפיגוע ולשלם קצבה חודשית גדולה של כמה אלפי שקלים לבני משפחתו, הממשלה הפלסטינית בראשות מוחמד א-שתייה קיבלה החלטה לשלם באופן מלא את קיצבאות המחבלים ומשפחותיהם למרות המשבר הכספי הקשה שפקד את הרש"פ עד לא מזמן.
בחודש מרץ השנה רצח המחבל עומר אבו ליילה  בדקירות סכין בצומת אריאל את הרב אחיעד אטינגר ואת סמ"ר גל קיידן ז"ל.
מייד לאחר הרצח מיהרו מזכ"ל פת"ח באזור וראש המועצה המקומית בכפר סלפית לרכוש חלקת אדמה ולהקים בית חדש עבור משפחת המחבל במקום הבית שהרסו כוחות צה"ל.
התמיכה הכספית של הרש"פ במשפחות המחבלים ומימון בניית הבתים שנהרסו על ידי צה"ל הם פרס לטרור,יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס משחק משחק כפול, מחד גיסא הוא מקיים שת"פ ביטחוני עם ישראל נגד הטרור ומאידך גיסא הוא יוצר באמצעות תמיכתו הכספית אווירה המעודדת ביצוע פיגועים נגד ישראל.
הפסקת מימון בנייתם מחדש של בתי המחבלים על ידי הרש"פ הייתה משדרת מסר ברור לשטח ומסייעת למניעת הטרור.
יתכן שמחמוד עבאס רוצה גם לשקם את תדמיתו הפוליטית ברחוב הפלסטיני באמצעות התמיכה במשפחות המחבלים ובנייתם מחדש של הבתים שהרס צה"ל, למרות ישראל מעוניינת בהמשך שלטונו של מחמוד עבאס אסור לה להסכים לכך, אם ממשלת ישראל איננה יכולה לפתור את הבעיה מול יו"ר הרש"פ היא צריכה להחמיר את הענישה על כל מי שבונה מחדש את בתי המחבלים שנהרסו או להרוס באופן קבוע את הבתים כבר בשלב הקמתם מחדש, זוהי מלחמה סיזיפית אבל רק נחישות תבהיר למחמוד עבאס את רצינותה של ישראל.
במקביל יש לבדוק מחדש את אפשרות גירושם של בני משפחה שסייעו למחבלים לבצע פיגועים נגד ישראל.
.
.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי