המוסד והחיסולים בלבנון

ארגון חזבאללה והביטחון הלבנוני הגבירו את האבטחה על בכירי הארגון ועל ראשי הג'יהאד האסלאמי וחמאס המתגוררים בלבנון מחשש שהמוסד הישראלי יחסלם בחסות אירועי "האינתיפאדה" החדשה במדינה.
האווירה בלבנון היא עויינת מאוד את איראן וחזבאללה ומהווה כר פעולה נוח לפגוע בראשי הטרור, חשוב שכל פעולה ישראלית תיעשה באופן מתוחכם וללא "טביעות אצבע".
האינתיפאדה העממית שהתפרצה בלבנון נמשכת והיא מקיפה את כל ערי לבנון וגם את עיר הבירה ביירות שבה שוכנות המפקדות של ארגוני הטרור, בשכונת א-דאחייה של ביירות ממוקמות המפקדות של שלוחותיה של איראן: ארגון חזבאללה וארגוני חמאס והגי'האד האסלאמי.
האנדרלמוסיה ברחובות הערים הראשיות בלבנון היא גדולה, כוחות הביטחון של לבנון עסוקים באירועים הרבים, רבבות אזרחים מפגינים מסביב לשעון נגד הצמרת השלטונית המושחתת ונעשו גם ניסיונות של מתפרעים לפגוע במשרדיהם של חברי הפרלמנט של ארגון חזבאללה הנתפסים על ידי הציבור כמושחתים.
בשטח החלו גם עימותים בין שיעים למוסלמים סונים,אמש תקפו שוטרים מקומיים בעיר נבטיה ביחד עם פעילים של תנועת "אמל" השיעית מפגינים נגד ממשלת אלחרירי ואת צוות הטלוויזיה של ערוץ "אלג'דיד".
חוסר היציבות בלבנון וההצהרות שיוחסו לראש המוסד הישראלי יוסי כהן באחרונה הכניסו את ראשי ארגוני הטרור בלבנון ללחץ רב.
בכתבה שפורסמה בעיתון החרדי "משפחה" ב-10 באוקטובר צוטט ראש המוסד כמי שהתייחס לחיסולו של מהנדס החמאס פאדי אלבטש במאלזיה לפני יותר משנה כאומר:
 "ארגון חמאס החליט להסתיר את החיסולים של בכיריו ברחבי העולם, מתבצעים לא מעט חיסולים, אבל האויב שינה אסטרטגיה, הוא כבר לא ממהר לייחס לנו חיסולים משיקולים שלו,אבל אם יש משהו שמחסלים בלי חשבון אלו הם אנשי חמאס בחו"ל".
הדברים חוללו סערה בישראל ובכירים במוסד מיהרו להתנער מהם,אך עפ"י גורמים בחמאס, בצמרת הארגון מאמינים שהם אכן נאמרו ע"י ראש המוסד יוסי כהן והחשש גדול מאוד כי המוסד הישראלי רודף ללא הרף את בכירי החמאס בחו"ל בעוד שצה"ל הקפיא את הסיכולים הממוקדים ברצועת עזה כדי לשמור על הבנות הרגיעה שהושגו בתיווך מצרי.
העיתון המזרח ירושלמי "אלקודס", דיווח ב-23 באוקטובר, מפי בכיר באחד הארגונים הפלסטינים,
כי ננקטו צעדי אבטחה קפדניים כדי להגן על ראשי הפלגים הפלסטינים בלבנון ובמיוחד על ראשי החמאס והגיה'אד האסלאמי בעקבות אירועי האינתיפאדה בלבנון בימים האחרונים.
בקרב הפלגים הפלסטינים יש חשש שישראל תנצל את האירועים הסוערים בלבנון והמוסד הישראלי יחסל את אחד מבכירי הארגונים הפלסטינים המתגוררים בלבנון מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה שכתוצאה מהם עברו בכירי מפקדת חמאס מדמשק לדוחא שבקטאר ולביירות שבלבנון.
כמה מבכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי מתגוררים בשכונת א-דאחיה בביירות כמו זיאד נח'אלה, ראש ארגון הגיהאד האסלאמי וצאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס,המשמש גם כאיש הקשר של הארגון לאיראן ולחזבאללה וראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה.
מדובר בשני מנהיגי טרור מסוכנים ביותר שנמצאים גם ברשימת ראשי הטרור של ארה"ב, לכן, ארגוני חמאס והגיהאד האסלאמי בשיתוף עם גורמי הביטחון של ארגון חזבאללה, הגבירו את השמירה על הדירות שבהם הם מתגוררים ועל משרדיהם וכן על מקומות שונים שהם שוהים בהם, לא מדובר רק בשניים אלה אלא גם בהגברת האבטחה על בכירים נוספים מהחמאס והגי'האד האסלאמי וגם על בכירים בארגון חזבאללה.
בדיווח של עיתון "אלקודס" נמסר כי בשנים האחרונות היו ניסיונות ממושכים של המוסד הישראלי להתנקש בחיי בכירים פלסטינים בלבנון באמצעות הטמנת מטעני חבלה במכוניותיהם, חלק מסוכני המוסד נעצר על ידי גופי הביטחון של הפלגים הפלסטינים או גורמי הביטחון של חזבאללה או צבא לבנון.
בינואר 2018 אירע פיצוץ במכוניתו של בכיר חמאס מוחמד חמדאן בעיר צידון והוא נפצע באורח קל, בעקבות ניסיון ההתנקשות עצרו גורמי הביטחון של לבנון מספר אנשים שנטען כי הם משתייכים למוסד הישראלי ושביצעו פעולות דומות בתוניסיה ובדובאי.
על פי גורמים בלבנון, מוחמד חמדאן היה איש הקשר החשאי מטעם חמאס לאיראן באזור צידון והוא עסק בהכנות להקמת תשתית של חמאס בדרום לבנון על פי הנחיית "משמרות המהפכה" האיראניים.
על פי גורמים בחמאס, אחד האנשים העוסקים בסיכול פעילות המוסד הישראלי בלבנון הינו הגנרל עימאד עות'מאן, ראש מנגנון ביטחון הפנים של לבנון, המנגנון הזה עסוק מאוד בימים אלה מחשש שישראל וגורמי ריגול של מדינות אחרות, כמו ה-CIA ינסו לפגוע בבכירים של חזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי בחסות האינתיפאדה החדשה.
שיטת החיסול החדשה של המוסד
גורמי ביטחון של חמאס מסרו ב-31 בינואר לעיתון
הלבנוני "אלאח'באר" המזוהה עם חזבאללה כי המוסד הישראלי החל להשתמש בשיטה חדשה בפעולות החיסול שלו כדי לצמצם את הפגיעה בסוכניו.
במסגרת הזו הוא הגביר את השימוש במשתפי פעולה מקומיים (משת"פים) כדי למנוע את נפילת הסוכנים הישראלים בשבי של חמאס או בשבי של ארגון חזבאללה או מנגנון הביטחון הפנימי בלבנון.
האסטרטגיה החדשה של המוסד הישראלי במלחמתו בראשי הטרור בלבנון ובמדינות ערביות נוספות מוכיחה את את עצמה,גורמים בחמאס טוענים כי מדובר בהפקת לקחים ישירה מטעויות שנעשו במבצע של המוסד הישראלי לחיסולו של בכיר חמאס מחמוד אלמבחוח בדובאי כאשר 27 סוכנים של המוסד צולמו במצלמות אבטחה שונות בבתי המלון שבהם התאכסנו ובסביבתם.
האווירה הציבורית בלבנון בימים אלה היא עויינת מאוד כלפי ארגון חזבאללה שבכיריו מואשמים בשחיתות, על פי גורמים בחמאס, יש חשש בארגון כי למוסד הישראלי תהייה "עבודה קלה" באיתור אנשים המוכנים להתגייס לפעולות של פגיעה ונקם בבכירי הארגון או בגורמים איראניים ופלסטינים הנחשבים לבני בריתו.
האינטרס הישראלי הוא ש"האינתיפאדה" בלבנון תימשך ושיגבר הלחץ הפנימי על ארגון חזבאללה ובני בריתו, מבחינה מבצעית זהו זמן נוח יחסית ליזום שורה של פעולות מתוחכמות נגד ארגון חזבאללה ללא "טביעות אצבע" של ישראל ואין זה המקום לפרטן.
לגבי חיסולים של ראשי הטרור הרי שמדובר בפעולה מבורכת בעיתוי הזה במיוחד בכל הקשור לרבי המחבלים זיאד נח'אלה וצאלח אלעארורי שידיהם מגואלות בדם של ישראלים רבים, ישנם עוד יעדי טרור רבים בלבנון ששומרים על פרופיל נמוך מאוד אך פעילותם העוינת מוכרת היטב למוסד הישראלי.
מה שחשוב הוא שכל חיסול יתבצע ב "צורה נקייה"  ומתוחכמת ללא טביעות אצבע של ישראל כדי שחזבאללה לא יוכל לנצל זאת מבחינה תעמולתית כדי להסיט את הביקורת והזעם כלפיו לעברה של ישראל, גם יעדים איראניים באים בחשבון ולא רק יעדים פלסטינים, הזעם בלבנון כלפי איראן הוא גדול ויש עוד גורמים רבים בלבנון שיש להם חשבון עם איראן וחזבאללה מלבד ישראל.
.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי