תוניסיה והנורמליזציה עם ישראל

קריאות בתוניסיה לפטר מתפקידו את שר התיירות רוני טראבלסי, שהינו יהודי במוצאו, בטענה שהוא תומך בנורמליזציה עם ישראל.
נשיא תוניסיה החדש, קייס א-סעייד מוביל קו אנטי ישראלי חריף ואומר כי נורמליזציה עם ישראל הינה "בגידה גדולה".
פוליטיקאים, אנשי תקשורת ופעילים ברשתות החברתיות בתוניסיה קוראים לפטר מתפקידו את שר התיירות התוניסאי רוני טראבלסי, יהודי במוצאו, לאחר שקרא להעניק אשרות כניסה למבקרים יהודים ממוצא תוניסאי הבאים מישראל לבקר באי ג'רבה.
הביקורת הנמתחת עליו מאשימה אותו בנקיטת פעולות ליצור נורמליזציה עם ישראל.
השר רוני טראבלסי, שהיה איש עסקים בצרפת ומנכ"ל חברת תיירות גדולה והינו בנו של ראש הקהילה היהודית בג'רבה, יוזמן להופיע בפני הפרלמנט בתוניסיה כדי לתת הסברים על דבריו.
טראבלסי הינו השר היהודי ה-3 במספר מאז הכריזה תוניסיה על עצמאותה והוא מונה לתפקיד בנובמבר 2018.
בראיון לסוכנות הידיעות הגרמנית ב-29 בנובמבר אמר טראבלסי כי 90 אחוזים מהיהודים שבאים לתוניסיה מישראל הם ממוצא תוניסאי ויש להם את הזכות לחזור לארצם ולקבל אשרות כניסה כדי להקל את ביקורם באי ג'רבה לצורך השתתפות בטקסים בבית הכנסת "אלע'ריבה" .
הוא הביע בראיון חשש כי ההצהרות של נשיא תוניסיה קייס א-סעייד, במהלך קמפיין הבחירות שלו ישפיעו על התיירות לתוניסיה, הנשיא אמר כי הוא מתנגד לכניסת יהודים מישראל בדרכונים ישראלים לתוניסיה כדי להגיע לאי ג'רבה.
העיתונאי והפרשן התוניסאי אלחביב בועג'ילה קרא לפטר את רוני טראבלסי באופן דחוף מכיוון שהוא פגע ברגשות התוניסאים, בהשתייכותם הערבית ובתמיכתם בבעיה הפלסטינית.
בראיון לסוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו" ב-1 בדצמבר הוא הוסיף כי יהודי תוניסיה שנסעו לישראל הפרו את החוק התוניסאי והפכו ל"מתנחלים וכובשים",דבר שלא מצדיק לתת להם אשרות כניסה לתוניסיה.
גם חבר הפרלמנט התוניסאי ח'אלד אלכרישי קרא לראש הממשלה יוסף א-שאהד לפטר את שר התיירות מתפקידו.
דבריו של שר התיירות התוניסאי העלו מחדש לסדר היום בתוניסיה את נושא הנורמליזציה עם ישראל, נשיא תוניסיה החדש קייס א-סעייד הינו פרו פלסטיני ובהתבטאויותיו הפומביות הוא יצא בגלוי נגד הנורמלזיציה עם ישראל וכינה אותה במילים "בגידה גדולה".
הרחוב התוניסאי איננו רוצה להיגרר אחרי מדינות ערביות כמו איחוד האמירויות שמקיימות נורמליזציה עם ישראל באופן גלוי למחצה.
גורמים אנשי ישראלים בתוניסיה משבחים את בני הקהילה היהודית שנשארו בתוניסיה ולא עלו ארצה וטוענים כי הם נהנים מכל הזכויות האזרחיות כמו שאר האזרחים המוסלמים.
הקהילה היהודית בתוניסיה מנתה בשנות הזוהר שלה כ-70 אלף איש אך כיום יש בתוניסיה קהילה קטנה מאוד כ-1500 יהודים מתגוררים באי ג'רבה, ועוד כמה מאות בעיר ספאקס ובשכונת חלק אלוואדי בצפון עיר הבירה תוניס.
היהודים עוסקים במסחר, בצורפות ובמסעדנות עממית.
מעמדו של השר רוני טראבלסי מתחיל להתערער, כשמונה לתפקיד לפני יותר משנה הופצו שמועות נגדו כי יש לו אזרחות ישראלית ואף היו נגדו הפגנות ברחובות תוניס עד שהכחיש באופן פומבי את השמועות.
עתידו הפוליטי תלו עכשיו בנשיא תוניסיה החדש קייס א-סעייד אשר מוביל מדיניות אנטי ישראלית מובהקת.
שלושה ימים לאחר שהוא נבחר לנשיא הוא הדיח מתפקידו את שר החוץ קבייס אלג'הינאווי שהיה תומך נלהב של נורמליזציה עם ישראל.
נשיא תוניסיה עוקב מקרוב אחרי כל ההתפתחויות בשטחים, בהופעות בתקשורת הערבית הוא שיבח את תושבי רצועת עזה על עמידתם האיתנה בפני ישראל, בראיון לפרשן הידוע עבד אלבארי עטוואן ב-28 בנובמבר אמר נשיא תוניסיה:"אין בתרבות שלנו מונח ששמו נורמליזציה, ישראל היא האויב שכובש את השטחים הפלסטינים, את ירושלים ובונה התנחלויות".
תוניסיה מונהגת כעת על ידי קו לאומני קיצוני אנטי ישראלי, הנשיא החדש זוכה לפופולאריות עצומה, במיוחד בקרב הדור הצעיר,  ונורמליזציה עם ישראל, אפילו מתחת לשולחן, היא בלתי אפשרית.
 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי