הציר החדש בצמרת הרש”פ

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס הקים ציר חדש בצמרת פת”ח שתומך בו ומסייע לו לנסות ולחסל את יריביו הפוליטיים.
הציר החדש כולל את הגנרל מאג’ד פרג’ והשר חוסיין א-שיח’ המקובלים על ישראל וארה”ב, גורמים בפת”ח טוענים כי השניים מתכננים לחלק ביניהם את סמכויות השלטון לאחר ירידת מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית.
על פי גורמים בכירים בפת”ח,יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס הקים ציר חדש בצמרת פת”ח המקורב אליו שנועד להבטיח את מנהיגותו והישארותו בתפקיד, אם  יתקיימו בחירות לנשיאות, ולסייע לו לחסל את יריביו הפוליטיים ובראשם מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן.
הציר החדש כולל את הגנרל מאג’ד פרג’ ראש המודיעין הכללי ואת חוסיין א-שיח’,השר לעניינים אזרחיים, האחראי לקשר עם ישראל.
הצמד החדש מקורב מאוד למחמוד עבאס, מצטרף אליו לנסיעותיו בעולם ומנסה לקדם את עצמו במסגרת קרב הירושה.
מדובר בברית פוליטית אינטרסנטית, על פי גורמים בפת”ח הגנרל מאג’ד פרג’ וחוסיין א-שיח’ סיכמו בינהם על חלוקת סמכויות השלטון בינהם אחרי ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית,השניים מסייעים ליו”ר הרש”פ מחמוד עבאס במשימה המיידית: חיסולם הפוליטי של יריביו מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן המתכוננים להתמודד מול עבאס בבחירות לנשיאות  ולהדיחו מתפקיד יו”ר הרש”פ,עפ”י סקר דעת הקהל האחרון שנערך בגדה, מרוואן ברגותי זוכה לפופולאריות רחבה בקרב הציבור הפלסטיני ו-61 אחוזים דורשים ממחמוד עבאס להתפטר מתפקידו.
מנגד, גם ארגון חמאס לוטש עיניים לתפקיד יו”ר הרש”פ ומתכוון להציב את ח’אלד משעל כמועמדו בבחירות לנשיאות, על פי גורמים בחמאס הארגון הבטיח למרוואן ברגותי לכלול אותו ברשימת הבכירים שהוא דורש לשחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים הבאה עם ישראל לאחר שמחמוד עבאס טירפד את שחרורו במסגרת “עסקת שליט” בשנת 2011.
חיסולו של מרוואן ברגותי
ב-30 בדצמבר הזמין מחמוד עבאס ללשכתו ברמאללה את פדווא ברגותי, רעייתו של מרוואן ברגותי לשיחה על הבחירות הצפויות, בפגישה השתתפו גם שני מקורביו מאג’ד פרג’ וחוסיין א-שיח’.
על פי גורמים בפת”ח, יו”ר הרש”פ ניסה לרככה והבטיח לה כי הוא עושה כל שביכולתו כדי להביא לשחרורו של מרוואן ברגותי מן הכלא, עבאס ניסה לברר מהן כוונותיו של ברגותי לגבי הבחירות הצפויות, על פי גורמים בפת”ח לפני כחודש דחה מרוואן ברגותי את הצעתו של יו”ר הרש”פ, שהועברה אליו לתוך הכלא, שלא להתמודד לתפקיד יו”ר הרש”פ בתמורה לכך שימונה לראש סיעת פת”ח בפרלמנט הפלסטיני החדש.
סוכנות הידיעות “שיהאב” דיוחה ב-28 בדצמבר כי הגנרל מאג’ד פרג’ וחוסין א-שיח’, המסוכסך עם מרוואן ברגותי מאז האינתיפאדה הראשונה, פועלים לטרפד את שחרורו האפשרי מהכלא של מרוואן ברגותי במסגרת עסקת חילפי שבויים חדשה עם ישראל, ברגותי מרצה עונש של 5 מאסרי עולם בכלא על רצח אזרחים ישראלים במהלך האינתיפאדה השנייה.
על פי הדיווח, הגנרל מאג’ד פרג’ הזהיר בשיחות עם השב”כ וה-CIA כי שחרורו של ברגותי יפגע בתיאום הביטחוני למלחמה בטרור בין הרש”פ לישראל ולארה”ב.
הגנרל פרג’ עשה בשיחותיו דמוניזיציה למרוואן ברגותי וטען כי הוא הפך לקיצוני והתרחק מרעיונות השלום.
עוד נטען בדיווח כי השב”כ הישראלי פועל נגד ברגותי, הוא הכשיל את שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים שברגותי הוביל בבתי הכלא ועצר את תומכיו בגדה כדי להבטיח את בחירת אנשיו של מאג’ד פרג’ בבחירות המקדימות בתנועת פת”ח.
המאבק בג’בריל רג’וב 
ג’בריל רגוב המשמש כמזכ”ל פת”ח בגדה רואה את עצמו כיורשו של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, הוא נתפס כחתרן בעיניו של עבאס אשר איננו בוטח בו ומעדיף את קרבתם של פרג’ וא-שיח’.
לרג’וב יש יחסים עכורים עם השניים והוא רואה בהם מכשול בדרך להגשמת שאיפותיו הפוליטיות.
אתר החדשות KARAMANEWS. NET חשף ב-23 בדצמבר את תוכנה של הודעת ווטסאפ ששלח ג’בריל רג’וב לכמה בכירים בפת”ח.
בהודעה השמיץ ג’בריל רג’וב את השר חוסיין א-שיח’ ותיאר אותו כ”רודף שמלות ומטריד מיני”. את הגנרל מאג’ד פרג’ כינה רג’וב במילים “זנאי וסוכן קטן”.
בהודעתו טען רג’וב כי פרג’ וא-שיח’ שולטים ביו”ר הרש”פ מחמוד עבאס.
בתגובה פירסם חוסיין א-שיח’ בדף הפייסבוק שלו תמונה שלו ביחד על הגנרל מאג’ד פרג’ שבה הוא משבח את הקשר והחברות ביניהם.” מי שאינו יכול לסבול זאת שישתה את מי ים המלח” ציטט א-שיח’ את אמרתו המפורסמת של יאסר ערפאת.
אפשרות עריכת בחירות בשטחים לפרלמנט ולנשיאות האיצה את המאבק במסגרת קרב הירושה, יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס איננו מתכוון לפרוש מתפקידו והוא מנצל את היריבות שבצמרת פת”ח כדי לגייס תומכים שיעשו עבורו את העבודה השחורה ויחסלו עבורו מבחינה פוליטית את יריביו המרים מרוואן ברגותי ומוחמד דחלאן.
עם זאת, העובדה שהוא קרב אליו את מאג’ד פרג’ וחוסיין א-שיח’ יותר מאשר שאר בכירי פת”ח מעידה כי הוא סומך עליהם וכי בהחלט הציר החדש הזה עשוי לסמן את הכיוון שאליו הוא מוביל אחרי פרישתו, הכתרת השניים כיורשיו וחלוקת סמכויות השלטון ביניהם.
לגנרל מאג’ד פרג’ יש כוח צבאי גדול חמוש בנשק והוא מקובל על ישראל וארה”ב וגם לשר חוסיין א-שיח’ יש יחסים הדוקים עם ישראל לעומת שאר בכירי פת”ח שאינם מקובלים על ישראל ונחשבים כקיצונים כמו ג’בריל רג’וב.
בהיעדר בחירות בשטחים ובמקרה שמחמוד עבאס יכנס למצב של נבצרות בגלל מצב בריאותו,ההסתמכות על ישראל ומערכת הביטחון שלה השולטת בגדה היא קריטית לגבי שאלת הירושה, פרג’ וא-שיח’ יכולים לזכות בתמיכת מערכת הביטחון הישראלית כיורשים זמניים של מחמוד עבאס עד לעריכת בחירות.
הקמת הציר החדש בצמרת פת”ח על ידי מחמוד עבאס מגבירה את המתיחות בצמרת פת”ח והאפשרות למאבק מזויין בין הקבוצות השונות בצמרת פת”ח לאחר הסתלקותו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית רק הולכת ומתחזקת.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי