חשש מחיסול קרוב של חסן נצראללה

חיסולו של קאסם סולימאני והצהרות בישראל בקשר למנהיג חזבאללה מעוררים חשש בקרב הנהגות איראן וחזבאללה כי היעד הבא לחיסול הינו חסן נצראללה.
ארגון חזבאללה נמצא בנקודת חולשה נוכח חיסולו של סולימאני והמצב הפוליטי בלבנון, אם תיווצר ההזדמנות המתאימה אסור להחמיץ את חיסולו של חסן נצראללה.
החיסול המוצלח של הגנרל קאסם סולימאני ע"י ארה"ב מעורר חששות אצל חזבאללה וההנהגה באיראן כי יתכן שהיעד הבא לחיסול הינו חסן נצראללה מזכ"ל חזבאללה, שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו הסביר השבוע כי חיסול קאסם סולימאני נעשה במסגרת אסטרטגיה אמריקנית חדשה באזור.
גורמים אמריקנים מסרו ב-10 בינואר ל "וושינגטון פוסט" כי ביום חיסולו של קאסם סולימאני ניסתה ארה"ב לחסל בו זמנית בכיר נוסף בכוח "קודס" השוהה בתימן בשם עבד ראזה שהאאלי שאחראי לאימונם וציודם של המורדים החות'ים אך המבצע נכשל והוא נותר בחיים.
האם האסטרטגיה האמריקנית החדשה כוללת את חיסולם של כל מנהיגי הטרור השיעי באזור הקשורים להנהגה האיראנית?
החשש של חזבאללה מהאפשרות הזו גבר בעקבות דבריו של שר החוץ והמודיעין ישראל כ"ץ שצוטטו בהרחבה באמצעי התקשורת הערביים וקיבלו פרשנות כי מזכ"ל חזבאללה חסן נצראללה הינו היעד הבא לחיסול.
שר החוץ כ"ץ צייץ ב-13 בינואר בחשבון הטוויטר שלו את הדברים הבאים:
"נצראללה לא מפסיק לתקוף את נתניהו ולאיים על ישראל, ככל שמצוקתו גוברת, דברי הרהב שלו מתרבים. בינתיים הוא זה שנאלץ לרדת עוד קומה בבונקר לנוכח אזהרות פטרוניו האיראניים מפני אפשרות חיסולו. אם יקרא תגר על ישראל-גם זה לא יעזור לו".
אח"כ חזר על הדברים האלה בראיונות לאמצעי התקשורת בישראל.
עבד אלכרים נצראללה, אביו של חסן נצראללה, סיפר לסוכנות הידיעות האיראנית כי הוא רואה את בנו רק פעם בשנה כשהוא מגיע במפתיע לביקור.
עפ"י דיווחים מלבנון, נצראללה חי הרחק ממשפחתו שגם היא חיה תחת סידורי ביטחון קפדנים, לחסן נצראללה יש 4 בנים ובת, בנו הבכור האדי נהרג ב-1997.
על פי מקורות לבנוניים, את חסן נצראללה מאבטחת  יחידה מיוחדת של חזבאללה המונה 150 איש שמצויידים באמצעי אבטחה מתקדמים.
הערכת המצב השנתית של אמ"ן קובעת כי חיסולו של קאסם סולימאני חיזק את ההרתעה האמריקנית באזור, אין ספק שחיסול מנהיגי טרור בכירים פוגע ביכולות התפקוד והביצוע של הארגונים שבראשיהם הם עומדים ומחליש אותם.
על פי גורמי המודיעין הישראלים, חסן נצראללה ציית לקאסם סולימאני בעיקר בגלל הכסף שקיבל חזבאללה מאיראן ויתכן שהוא אף כפה עליו את פרוייקט הטילים המדוייקים נגד ישראל, חזבאללה לא הצליח להשלים את הפרוייקט הזה, כמה טילים מדוייקים שהוברחו מאיראן לידי חזבאללה בלבנון אינם מבצעיים עדיין, צריך לראות את מהות היחסים שיתפתחו בין חסן נצראללה לבין הגנרל אסמעיל קאני, יורשו בתפקיד של קאסם סולימאני.
לאן פניו של חסן נצראללה?
חיסולו של קאסם סולימאני מחליש בהכרח גם את ארגון חזבאללה ואת חסן נצראללה,אולם, ארגון חזבאללה עדיין מהווה את האיום המשמעותי הישיר על העורף הישראלי באמצעות מאגר הטילים הענק שלו שנבנה ע"י קאסם סולימאני מאז תום מלחמת לבנון השניה ועד היום מבלי שישראל תעצור זאת.
לבנון שסועה ומפולגת, מזה 3 חודשים יש בה אינתיפאדה של הדור הצעיר במחאה על המצב הכלכלי הקשה והשחיתות הממסדית, ממשלתו של סעד אלחרירי התפטרה בניגוד לעמדתו של חסן נצראללה אשר למרות כוחו הרב מתקשה לייצב את המצב הפוליטי בלבנון.
בשורה התחתונה, ארגון חזבאללה חלש היום מבחינה פוליטית פנימית בלבנון, מעמדו נחלש יותר גם בגלל חיסול קאסם סולימאני, הפטרון של חסן נצראללה.
במצב העניינים הזה, חסן נצראללה אינו מעוניין כעת בעימות צבאי נוסף עם ישראל, הוא זוכר היטב את תוצאות מלחמת לבנון השנייה ומורתע  מאיומי בכירים בישראל "להחזיר את לבנון לתקופת האבן" אם חזבאללה יזום התקפה על ישראל.
אולם, הקשר למשטר האיראני הוא מקור כוחו של ארגון חזבאללה והעומד בראשו, הוא זקוק לכסף ולאמצעי הלחימה המתקדמים המגיעים משם והוא לא יוותר על הקשר הזה בעקבות חיסולו של קאסם סולימאני אלא ינסה לבנות ערוצי קשר חדשים לצמרת האיראנית.
לסגור חשבון עם נצראללה
חיסולו של קאסם סולימאני הוא מכה קשה לאיראן ולשלוחותיה, ארה"ב שיקמה בעקבות כך את כוח ההרתעה שלה במזרח התיכון וזו יכולה להיות גם הזדמנות לישראל לשקם את כוח ההרתעה שלה, ארגון חזבאללה נמצא כעת בנקודה של חולשה והאפשרות שלו לצאת למלחמה נגד ישראל היא מוגבלת.
המודיעין הישראלי מזהה את הוואקום שנוצר בעקבות חיסול קאסם סולימאני והוא ממליץ לדרג המדיני לאשר פעולות צבאיות נרחבות נגד היעדים האיראניים בסוריה כדי לעצור את ההתבססות הצבאית בה.
השבוע ראינו  תקיפות אוויריות של יעדים איראנים בסוריה, בשדה התעופה 4-T ובאזור דיר א-זור, המיוחסות לישראל.
"ציר ההתנגדות" בראשות איראן נחלש בעקבות חיסולו של קאסם סולימאני וזו ההזדמנות של ישראל לסגור את החשבון גם עם חסן נצראללה.
על פי מקורות זרים, ב-25 באוגוסט 2019 הפרה ישראל את "הפסקת האש" הבלתי רשמית בינה לבין ארגון חזבאללה והצליחה להחדיר מל"ט חמוש למעוז חזבאללה בשכונת א-דאחיה בבירות אשר בפעולה מדוייקת חיסל את המתקן לדיוק טילים שבידי חזבאללה.
על פי המקורות הזרים,מדובר בפעולה נועזת ומדוייקת המעידה על היכולות המודיעיניות והמבצעיות של ישראל.
מנהיג חזבאללה חסן נצראללה חי בבונקר מאז 2006 מחשש שיחוסל על ידי ישראל, הוא יודע היטב את יכולותיה ולכן ירד למחתרת,עד כה הוא היה בר מזל.
על פי הודעות חזבאללה ב-2004 נכשל ניסיון לחסל את נצראללה באמצעות מזון מורעל וב-2006 לחסל אותו באמצעות הפצצת בניין שהוא שהה בתוכו.
ב-2011 אירע פיצוץ במבנה מגורים בשכונת א-דאחיה בבירות שם אמור היה נצראללה להיפגש עם בכירי ארגונו וחודש לאחר מכן התפוצצה מכונית ממולכדת במרכז ביירות, מקום שבו היה אמור היה לשאת נאום.
ישראל כבר הוכיחה כי כשיש לה את ההזדמנות המתאימה היא מחסלת את  ראשי הטרור של חזבאללה, כך חוסלו רמטכ"ל חזבאללה עימאד מוע'נייה ב-2008  ובכיר הארגון סמיר קונטאר ב-2015 שידיהם היו מגואלות בדם ישראלים.
אולם, על פי גורמי מודיעין מערביים, לישראל יש את היכולת לפגוע בנצראללה גם במקום מסתורו, וכמובן שגם לארה"ב יש את היכולות האלה, לכן, חיסולו של קאסם סולימאני מכשיר את הדרך גם לסגירת החשבון עם חסן נצראללה, אם יבשילו התנאים המודיעינים והמבצעיים אסור להחמיץ את ההזדמנות הזו.
.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי