ימי מבחן של הרש"פ

מחמוד עבאס לקח צעד לאחור והוא מנסה לנהל את המאבק נגד "עסקת המאה" האמריקנית בגיבוי ערבי וללא שבירת כלים מול ישראל בשלב הזה.
עבאס חושש שחמאס תנצל את המצב ותשתלט על הרש"פ, חמאס מנסה להתסיס את השטח על רקע הנעשה בהר הבית כדי להביא לאינתיפאדה שלישית.
ישראל מעכבת את אישור תוכנית השלום האמריקנית בממשלה ואת הסיפוח הרשמי של צפון ים המלח, בקעת הירדן וההתנחלויות ביהודה ושומרון בגלל לחץ אמריקני אך על פי גורמים מדינייים בירושלים אחד השיקולים לכך הינו גם השיקול הביטחוני, המגמה היא לאפשר לפלסטינים לעכל את תוכנית "עסקת המאה" ולא למהר להסלים את האלימות בשטח.
יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שיגר אמש איגרת אזהרה אישית אל ראש הממשלה בנימין נתניהו, את המכתב העביר בכיר פת"ח חוסיין א-שיח' באמצעות שר האוצר משה כחלון אשר יש לו "קו פתוח" עם הרש"פ.
על פי גורמים בכירים ברש"פ,מחמוד עבאס כתב באיגרת כי התוכנית האמריקנית מהווה הפרה של ההבנות של הסכם אוסלו ונספחיו והזהיר כי הרש"פ עלולה לשנות את כללי המשחק ולבטל את התיאום הביטחוני עם ישראל.
יו"ר הרש"פ כתב גם כי הוא סירב לשוחח בטלפון עם הנשיא טראמפ ולקבל איגרת ששלח לו באמצעות שליח.
חוסיין א-שיח' העביר מסר בעל פה כי מחמוד עבאס לא ימנע יציאה של מפגינים לרחובות ועימותים עממיים של מפגינים פלסטינים בלתי חמושים.
"יום הזעם" הפלסטיני שהוכרז בעקבות פרסום התוכנית האמריקנית עבר אתמול בהיקף קטן של הפגנות וללא מספר נפגעים גבוה אך החשש של מערכת הביטחון הינו מפני הצפוי בימים הקרובים.
ארגון חמאס החל לפני שבועיים בקמפיין גדול המכונה "השחר הגדול" נגד כוונת ישראל "לייהד" את הר הבית ומערת המכפלה בחברון, דבר שהביא לעימותים עם המשטרה בהר הבית,ובמערכת הביטחון חוששים כי ארגון חמאס ינצל את תפילות יום השישי מחר להצית את השטחים ולגרור את התושבים להפרות סדר רחבות.
גורמים מדיניים בכירים מביעים דאגה מהתנהלותה של הרש"פ והחשש הוא כי מחמוד עבאס מכין את האליבי שלו לפתיחה במהלך של התנגדות עממית רחבה במחאה על תוכנית השלום האמריקנית וסיפוח חד צדדי של ישראל של שטחים נרחבים בגדה, הוא מחמם את השטח בהדרגה במקביל לשורה של צעדים מדיניים, מחמוד עבאס מקווה לקבל ביום שבת הקרוב גיבוי ערבי למהלכיו בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית שיתקיים בקהיר ועל פי גורמים ברש"פ הוא מתכנן גם לשאת נאום תקיף במועצת הביטחון של האו"ם בעוד כשבועיים נגד תוכנית השלום האמריקנית.
ההתקרבות של הרש"פ לחמאס
גורמים בפת"ח אומרים כי יו"ר הרש"פ חושש שהמחאה העממית בשטחים נגד "עסקת המאה" תחליש אותו ותחזק את כוחה של תנועת חמאס בגדה ולכן הוא בחר להתקרב אליה בניסיון להפגין אחדות לאומית אך באותה העת לנסות ולשלוט במהלכים שהיא יוזמת בתחומי הרש"פ.
יו"ר הרש"פ שנענה השבוע לפנייה של חמאס לשתף פעולה נגד התוכנית האמריקנית שוחח בטלפון עם מנהיג חמאס אסמעיל הניה והסכים להיפגש עם הנהגת חמאס ברצועת עזה בקרוב.
מחמוד עבאס הורה להרכיב משלחת של בכירים של פלגי אש"פ בגדה , היא תצא לרצועה ותכין את המפגש עם הנהגות חמאס והג'יהאד האסלאמי, נציגים של האגונים האלה כבר השתתפו בישיבת החירום של ההנהגה הפלסטינית ברמאללה ב-28 בינואר.
בכיר פת"ח עזאם אלאחמד שוחח בטלפון עם אסמעיל הניה השוהה בחו"ל וסיכם עמו של שורה של מפגשים ברצועת עזה בין נציגי פת"ח לפלגים הפלסטינים כדי לנצל את ההזדמנות ולנסות לסיים את הפיצול בין הגדה והרצועה ולקרב בין פת"ח וחמאס.
גורמים בפת"ח אומרים כי הפערים בין פת"ח לחמאס הם גדולים מאוד ולא ניתנים לגישור אך מחמוד עבאס חייב להפגין רצון לאחדות לאומית בגלל המשבר הקשה שפקד את הפלסטינים כתוצאה מפרסום תוכנית השלום האמריקנית, הרחוב הפלסטיני רוצה פיוס בין פת"ח לחמאס.
תוכנית הפעולה של הרש"פ
הרש"פ לא פירסמה בינתיים שום החלטה מדינית נגד "עסקת המאה" האמריקנית אך גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי מחמוד עבאס ממתין לגיבוי שהוא אמור לקבל מהליגה הערבית.
גורמים בפת"ח מסרו כי הרש"פ הכינה תכנית פעולה ארוכת טווח שעיקרה הנעה של הרחוב הפלסטיני בשטחי הגדה  ל"התנגדות עממית" רחבה, במילים אחרות מעין מיני אינתיפאדה ללא שימוש בנשק חם.
מחמוד עבאס היה אחד המתנגדים הראשיים בהנהגה הפלסטינית לאינתיפאדה השניה, אחרי כישלון פסגת קמפ דיוויד, וטען שהיא גרמה נזק רב לפלסטינים עבאס הוא שהגה את אסטרטגיית "ההתנגדות העממית" שמשמעותה אלימות המונית בעצימות נמוכה( הפגנות, מחסומים, יודיי אבנים ובקבוקי תבערה) ללא שימוש בנשק חם.
במקביל בוחנת הרש"פ את האפשרות להכריז על עצמה כמדינה בקווי 67 בסגנון ההכרזה של יאסר ערפאת על הקמת המדינה הפלסטינית במל"פ באלג'יר ב-1988.
אוסאמה קוואסמה, דובר המועצה המהפכנית של פת"ח אמר ב-29 בינואר כי הרש"פ תתחיל לשנות את המבנה הפונקציונלי של הרש"פ על פי הסכמי אוסלו ולעבור לתפקיד של מדינה.
גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הרש"פ נערכת ליישום החלטות המועצה המרכזית של אש"פ שהתקבלו בשנתיים האחרונות אך לא בוצעו.
א.ביטול ההכרה של אש"פ בישראל
ב. הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל או הקפאתו.
ג.ביטול ההסכם הכלכלי (הסכם פאריז).
ד. חרם כלכלי כולל.
גורמים פלסטינים שמכירים היטב את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מסרו כי הוא נתון במצב רוח קשה ובסערת רגשות בעקבות פרסום "עסקת המאה", הוא העריך כי אלה יהיו פרטי התוכנית האמריקנית אך הופתע מעיתוי פירסומה, עם זאת הוא נזהר מאוד שלא לשבור את הכלים עם ישראל וארה"ב, לכן הוא מיהר להכחיש כי קילל את נשיא ארה"ב טראמפ וכי הורה למנגנוני הביטחון שלו לאפשר למפגינים להתעמת עם חיילי צה"ל במחסומים בגדה.
הר הבית היה תמיד הגפרור שבאמצעותו יכולה ההנהגה הפלסטינית להצית את השטח, לכן יש חשיבות גדולה למה שיקרה בהר הבית בתפילות יום השישי מחר ובימים הקרובים, גם ירדן פועלת מאחורי הקלעים, באמצעות מועצת הווקף, להתסיס את האווירה.
ישראל חייבת להתנהל בתקיפות אך בזהירות בטיפולה במתרחש בהר הבית כדי למנוע את אפשרות הצתת אש האינתיפאדה החדשה.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי