אכזבה ברש"פ מתוצאות הבחירות בישראל

גורמים בכירים ברש"פ מביעים אכזבה עמוקה מתוצאות הבחירות בישראל, בצד האכזבה יש קורת רוח רבה מהצלחתה של "הרשימה המשותפת".
החשש המיידי של הרש"פ הוא שהתוצאות של הבחירות יאפשרו לממשלה בראשות נתניהו לבצע את מהלך הסיפוח של שטחים בגדה.
ברש"פ עקבו מקרוב אחרי תוצאות הבחירות לכנסת בישראל מתוך תקווה שהן יביאו למפלתו של ראש הממשלה נתניהו ולחילופי שלטון שיאפשרו את סיכול תוכנית "עסקת המאה" של טראמפ וחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מהנקודה שבה הופסק המו"מ בתקופתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.
ברש"פ יש אכזבה גדולה מתוצאות האמת של  הבחירות עד כה ומהאפשרות  של ניצחון של בנימין נתניהו שיאפשר לו להרכיב ממשלת ימין.
ברש"פ חוששים שהרכבת ממשלת ימין בישראל תביא כבר בטווח הזמן הקרוב למהלך של סיפוח צפון ים המלח, בקעת הירדן וההתנחלויות לישראל בגיבוי של הממשל האמריקני.
התקווה בצמרת  הרש"פ שאולי ספירת קולות החיילים ישנו את התוצאות ויחסמו את מפלגת הליכוד מהרכבת הממשלה או שיובילו לבחירות רביעיות.
בצד האכזבה מהתוצאות של גוש הימין יש ברש"פ שמחה רבה על התחזקות כוחה של "הרשימה המשותפת" של ערביי ישראל, גורם בכיר ברש"פ אומר כי מדובר ב"ניצחון היסטורי של ערביי 48" שיסייע בעתיד להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67 שבירתה היא מזרח ירושלים.
בכיר אש"פ צאיב עריקאת אמר ב-3 במרץ: "הכיבוש, הסיפוח והאפרטהייד הם מי שניצח בבחירות בישראל, נתניהו החליט שהכיבוש והמשך הקונפליקט הוא שיביא פיתוח ושגשוג לישראל".
ואילו בחמאס התבטא דובר חמאס חאזם קאסם ואמר כי "מדינת הכיבוש תישאר ישות זועמת, הבחירות שלה לא יתנו לה שום לגיטימציה על אדמת פלסטין".
הג'יהאד האסלאמי פירסם הודעה שבה נאמר כי "תוצאות הבחירות אינן משנות את המציאות ולפיכך הארגון ימשיך בהתנגדות לכיבוש".
לקראת הבחירות אמרו גורמים ברש"פ כי מבחינתם אין הבדל בין מפלגת הליכוד לבין מפלגת "כחול לבן" וכי מדובר ב"שני צדדים של אותה המטבע", אולם, בסתר ליבם הם ייחלו לניצחון של "כחול לבן".
החשש הפלסטיני מפני תיקו בתוצאות או ניצחון של הליכוד בראשות נתניהו עומד כנראה להתממש, הפלסטינים חוששים כעת כי ממשלת מעבר בראשות נתניהו תבצע לאלתר את מהלך הסיפוח בשטחי הגדה ותיצור עובדות חדשות בשטח גם אם יתקיימו בחירות רביעיות בישראל בעוד כמה חודשים.
גורם בכיר ברש"פ אומר נוכח תוצאות הבחירות בישראל כי התקווה הפלסטינית מתמקדת כעת בבחירות לנשיאות בארה"ב וכי הפלסטינים מקווים כי המועמד הדמוקרטי ברני סנדרס יהיה הנשיא הבא של ארה"ב מכיוון שהוא נגד "הכיבוש" הישראלי, תומך בהקמת מדינה פלסטינית בקווי 67 ומוכן לשקול את העברת השגרירות האמריקנית חזרה מירושלים לתל אביב.
גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי נוכח ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות בישראל אסור לפלסטינים לסמוך על שום גורם אלא רק על עצמם, ולכן עליהם לעשות הכל כדי להפסיק את הפיצול בין הגדה לרצועה ולנסות להשיג אחדות לאומית.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי