חשש ברש"פ: עסקת חילופי שבויים תחזק את חמאס

המגעים לעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס מתקדמים אך ברש"פ גובר החשש כי ביצוע העסקה יחזק את מעמדה של חמאס ברחוב הפלסטיני ויחליש את מחמוד עבאס.
חמאס תדרוש גם את שחרורם של רבי המחבלים מרוואן ברגותי ואחמד סעאדאת, עפ"י גורמים בפת"ח, הרש"פ אינה מעוניינת בשחרורו של ברגותי.
גורמים בכירים ברש"פ עוקבים בעניין רב ובאדיקות אחר המגעים העקיפים בין ישראל לחמאס באמצעות המודיעין המצרי כדי לקדם את  הצעתו של מנהיג חמאס ברצועה יחיא סינואר לעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס.
בסוף השבוע שעבר העבירה ישראל לחמאס באמצעות מצרים את נכונותה העקרונית להתקדם לקראת עסקת חילופי שבויים בשלבים.
העיתון "אלערבי אלג'דיד" דיווח ב-12 באפריל מפי מקורות המקורבים למודיעין המצרי כי ישראל דורשת מידע על מצבם של 4 השבויים הישראלים המוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה בתמורה לביצוע השלב הראשון של העסקה שבו ישוחררו אסירים ביטחוניים מבוגרים וחולים, לאחריו ישוחררו גם אסירות ביטחוניות.
נראה כי שני הצדדים רוצים לאמץ את המודל של השלב הראשון של "עסקת שליט",כזכור, בשנת 2009 שיחררה ישראל 25 אסירות ביטחוניות פלסטיניות בתמורה לסרטון וידאו קצר באורך של דקה שבו נראה חייל צה"ל גלעד שליט בריא ושלם בשבי החמאס.
על פי הדיווח,ישראל דורשת כי עסקת חילופי השבויים תתפרס על פני תקופה של כמה חודשים כדי להבטיח שהארגונים הפלסטינים ברצועת עזה לא ינצלו את תקופת מגיפת הקורונה כדי לשגר רקטות לעבר ישראל.
המודיעין המצרי העביר אזהרה למנהיג הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה שלא לשגר רקטות לעבר ישראל, דבר שיביא להסלמה ולתגובה ישראלית קשה ויסכן את האפשרות לעסקת חילופי שבויים חדשה בין חמאס לישראל.
ההצעה הכתובה לגבי מתווה העסקה הועברה כבר מחמאס לידי המודיעין המצרי אך לא הגיעה עדיין לישראל, המצרים לומדים אותה,עדיין לא ברור מהי עמדת חמאס בנושא התנאי המוקדם שהציב הארגון בנושא שחרור משוחררי "עסקת שליט" שנעצרו מחדש ע"י השב"כ לאחר שחזרו לפעילות טרור.
גורמים בחמאס רמזו שיתכן שיתגמשו בנושא התנאי המוקדם שתקע את העסקה במשך כמה שנים,יחיא סינוואר עצמו דיבר על נכונות ל"ויתורים חלקיים" אך לא פירט.
בכל מקרה, משוחררי "עסקת שליט" שנעצרו מחדש שיגרו קריאה מהכלא הישראלי להנהגת חמאס שלא לוותר לישראל בנושא שחרורם.
בכיר חמאס מוסא דודין, האחראי בארגון על תיק חילופי השבויים,אמר ב-11 באפריל כי ארגונו לא יוותר על דרישתו לשחרר את הפלסטינים ששוחררו ב"עסקת שליט" ונעצרו מחדש ע"י ישראל.
בכיר חמאס מחמוד א-זהאר הנמיך את הציפיות ואמר כי יש עדיין מכשולים חדשים בדרך לעסקה וכי ארגונו ידרוש התחייבות מישראל לא לאסור בכלא את האסירים שישתחררו.
חשש גדול ברש"פ
בתוך כך, ברש"פ לא מרוצים מהתקדמות המגעים לעסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס, גורמים בכירים ברש"פ אומרים כי עסקה כזו תחזק את מעמדה של תנועת חמאס בשטחים ותחליש את מחמוד עבאס.
ביצוע העסקה יתן נקודות רבות לחמאס ברחוב הפלסטיני והיא תצטייר כמי שהצילה את חייהם של אסירים ביטחוניים מבוגרים וחולים בתקופת משבר הקורונה ותשגר מסר כי ישראל נכנעת ללחץ הטרור וזו השפה היחידה שהיא מבינה ולא שפת המו"מ שבה מדברת הרש"פ עמה.
מחמוד עבאס חושש גם כי המחבלים הבכירים שישוחררו בעסקה והינם תושבי הגדה ישובו לבתיהם ויקימו תשתיות טרור חדשות נגד הרש"פ ונגד ישראל, דבר שיסבך את המאבק בטרור בתחומי הרש"פ ועלול לסכן את שלטונו.
שחרור מרוואן ברגותי ואחמד סעאדאת
בקרב תומכיו של בכיר פת"ח מרוואן ברגותי יש ציפייה גדולה שהוא ישוחרר במסגרת עסקת השבויים החדשה עם חמאס, גורמים בחמאס הבטיחו להם כי הארגון ידרוש מישראל את שחרורו במסגרת העסקה החדשה וגם את שחרורו של אחמד סעאדאת, מנהיג החזית העממית, שתכנן את רצח השר רחבעם זאבי(גנדי) ז"ל. 
ברגותי היה אדריכל הטרור של פת"ח באינתיפאדה השנייה ויד ימינו של יאסר ערפאת בביצוע הפיגועים נגד ישראל,הוא נדון בבית משפט אזרחי ל-5 מאסרי עולם על רצח אזרחים ישראלים. 
הרחוב הפלסטיני הדביק למרוואן ברגותי את הכינוי "נלסון מנדלה הפלסטיני" והוא זוכה לפופולאריות גדולה בשטחים ומוביל בסקרי דעת הקהל כמועמד המועדף על תושבי השטחים להנהיג את הפלסטינים במקום מחמוד עבאס.
.
ברגותי זוכה לתמיכה גדולה מצדו של בכיר פת"ח מוחמד דחלאן המקורב לנשיא מצרים א-סיסי ובאחרונה זכה ברגותי גם לתמיכתו של מזכ"ל פת"ח בגדה ג'בריל רג'וב. 
על פי גורמים בפת"ח, ג'בריל רג'וב ביקר במצרים כבר 4 פעמים בניסיון לשכנע את המודיעין המצרי לתמוך במגעים שלו עם ישראל בשחרורו של מרוואן ברגותי מן הכלא. 
מנגד, פועלת הרש"פ בחשאי מול מצרים וישראל כדי להכשיל את המאמץ לשחרורו של מרוואן ברגותי מן הכלא מחשש שהוא יביס בבחירות הבאות את מחמוד עבאס..
על פי גורמים בפת"ח, מחמוד עבאס חושש מאוד מהפופולאריות הגדולה ברחוב הפלסטיני שלה זוכה מרוואן ברגותי, ב-2011 הוא הכשיל את שחרורו של ברגותי במסגרת "עסקת שליט" ולפני יותר משנתיים הוא פעל כדי להכשיל את שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים שהוביל מרוואן ברגותי בבתי הכלא בישראל. 
לפני כחודשיים העביר יו"ר הרש"פ הצעה לתוך הכלא הישראלי עבור מרוואן ברגותי כדי להניא אותו מהשתתפות בבחירות הפלסטיניות, ההצעה כללה את מינוי ברגותי לראש סיעת פת"ח בפרלמנט הפלסטיני בתמורה לכך שיפרוש מהמרוץ לנשיאות, ברגותי דחה את ההצעה על הסף..
בעקבות סירובו של ברגותי, פתחו בכירי פת"ח, בהנחיית מחמוד עבאס, בקמפיין נגד שחרורו של מרוואן ברגותי מן הכלא, לקמפיין הצטרפו כמה בכירים בפת"ח הנוטלים חלק בקרב הירושה שחוששים ששיחרורו של ברגותי ידחוק אותם אל הפינה.
על פי בכיר בצמרת פת"ח, הגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי הפלסטיני, הרואה עצמו כיורשו של מחמוד עבאס, שוחח עם בכירים בשב"כ הישראלי ובסי. איי. איי והסביר להם כי מרוואן ברגותי הינו אדם קיצוני ואם ישוחרר הוא יפגע בתיאום הביטחוני בין הרש"פ לישראל ולארה"ב. 
בציר החדש בצמרת פת"ח הפועל נגד מרוואן ברגותי חברים הגנרל מאג'ד פרג' וחוסיין א-שיח' הפועלים בשליחותו של מחמוד עבאס, הם עסוקים בעיקר בדמוניזציה ובהפחדת בכירים אמריקנים וישראלים מפני שחרורו האפשרי של מרוואן ברגותי.
שחרורו של מרווואן ברגותי מהכלא תלוי בראש ובראשונה בהסכמתה של ישראל, על פי גורמים מדיניים בירושלים,אין רצון בקרב חברי ממשלת הימין להסכים לשחרורו של מרוואן ברגותי במסגרת עסקת חילופי שבויים עם חמאס. סביר להניח כי אם מחמוד עבאס יעביר מסר לישראל כי הוא מתנגד לשחרורו של מרוואן ברגותי מכיוון שהדבר עלול להחלישו, היא תקבל את בקשתו והנושא ירד לגמרי מעל הפרק, המגמה הישראלית היא להעניש את מרוואן ברגותי בגלל פעילות הטרור שלו וכדי שעונשו ירתיע אחרים מללכת בדרכיו.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי