סיפוח מהיר

ארה"ב מקיימת מגעים מואצים עם ישראל כדי לקדם את ישום הסעיפים בתוכנית "עסקת המאה" בדרך לסיפוח ההתנחלויות ובקעת הירדן.
ישראל חייבת לנצל במהירות את שעת הכושר המדינית שנוצרה להשלמת תהליך הסיפוח לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב.
שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו יגיע בעוד כמה ימים לישראל לביקור קצר לקראת השלמת הקמת הממשלה החדשה ודיון בישום סעיפי תוכנית השלום האמריקנית "עסקת המאה" ובראשם סיפוח ההתנחלויות, צפון ים המלח ובקעת הירדן לישראל.
דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל הסביר בראיון שהעניק ב-6 במאי לעיתון "ישראל היום" כי ישנם כמה צעדים שצריכים עדיין להשלים בעיקר ע"י ישראל אך הבהיר שלא יהיו תנאים חדשים מצדה של ארה"ב.
"כאשר תהליך המיפוי יסתיים, כאשר ממשלת ישראל תסכים להקפיא את הבנייה באותו אזור בשטחי C שלא מיועד להחלת ריבונות, וכאשר ראש הממשלה יסכים לשאת ולתת עם הפלסטינים על בסיס טראמפ, והוא הסכים לכך כבר ביום הראשון,אנחנו נכיר בריבונות של ישראל באזורים שעל פי התוכנית יהפכו להיות חלק ממנה" אמר השגריר פרידמן.
התנאים האמריקנים להכרה בריבונות ישראל על שטחים בגדה הם ברורים, הם ממתינים להכרזת ראש הממשלה הישראלי על הקפאת הבניה בשטחי  Cועל ההכרה במדינה פלסטינית, ורוצים שהאופציה למשא ומתן על תוכנית טראמפ תהייה על השולחן לתקופה של 4 שנים כשהם לוקחים בחשבון את נושא הרוטציה בממשלת נתניהו-גנץ ואת קרב הירושה ברש"פ וירידתו של מחמוד עבאס בן ה-85 מהזירה הפוליטית.
יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כינס ב-7 ביוני את הועד הפועל של אש"פ לדון בסיפוח הצפוי, הוא שב והזהיר כי הסיפוח יביא לביטול כל ההסכמים וההבנות מצדה של הרש"פ עם ישראל וארה"ב אך לא התקבלו החלטות מעשיות, גורמים ברש"פ אמרו כי מחמוד עבאס הינחה להשאיר את הועדה המרכזית של פת"ח בכוננות בימים הקרובים כדי שתוכל לקבל החלטות בהתאם.
הפלסטינים לא הצליחו למנוע את הכרת הממשל בירושלים כבירת ישראל, את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואת ההכרה האמריקנית בחוקיות ההתנחלויות, מבחינתם, כל עיכוב בנושא סיפוח שטחים מהגדה לישראל יתן להם חמצן מדיני להמשיך במאמציהם לקבור את תוכנית השלום האמריקנית.
לכן, חשוב מאוד שישראל תעמוד בתנאים שהציב ממשל טראמפ במהירות האפשרית, על ראש הממשלה להודיע על הקפאת הבניה בשטחי C שבהם לא תוחל הריבונות הישראלית, ולקרוא פומבית לרש"פ למשא ומתן ללא תנאים על תוכנית השלום האמריקנית והקמת מדינה פלסטינית.
כך ניתן יהיה להתחיל במתווה הסיפוח ומייד אחר כך תזכה ישראל בהכרה האמריקנית בריבונותה המלאה על השטחים שמצויינים במפות שנעשו ביחד על ידי צוותים משותפים של ישראל וארה"ב.
יש לוודא את כל הסרת המכשולים מצדה של ישראל כדי הספיק ולהשלים את תהליך הסיפוח לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב, זהו גם אינטרס אמריקני ונראה שהנשיא טראמפ ירצה להשתמש בנושא הסיפוח בקמפיין הבחירות שלו מול בוחריו האוונגליסטים.
המתמודד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן כבר הודיע כי הוא מתנגד לסיפוח הצפוי מכיוון שמדובר בצעד חד צדדי.
גם ממשל טראמפ מבין כי דחיית הסיפוח מסכנת את תוכנית "עסקת המאה", האמריקנים מבינים גם את מהות ההסכם הקואלציוני בין נתניהו לגנץ בנושא הסיפוח וסביר להניח שהביקור של שר החוץ פומפיאו בישראל נועד לבדוק שאין בעיות פוליטיות בישראל בקואליציה החדשה שעלולות לעכב או למנוע את ביצוע הסיפוח.
גורמים מדיניים בירושלים מעריכים כי פרק הזמן שנותר מעתה ועד הבחירות בארה"ב הוא מספיק בהחלט כדי להסיר כל מכשול פוליטי ישראלי בנושא הסיפוח.
הפלסטינים יעשו הכל להכשיל את הסיפוח ולהציב  בפניו בעיות, כולל פעילות פוליטית בתוך הכנסת, באמצעות הרשימה המשותפת, גורמים בכירים בפת"ח אומרים שהפלסטינים מייחלים לבחירות רביעיות בישראל או משבר כלכלי עמוק וגל שני של מגיפת הקורונה, מבחינתם, כל התפתחות שתעכב את הסיפוח היא מבורכת ומאפשרת להם לקנות זמן. 
לישראל יש כעת שעת כושר מדינית, הקהיליה הבינלאומית ומדינות ערב והפלסטינים עסוקים במשבר הקורונה, לרש"פ אין תוכנית פעולה אסטרטגית להתמודד עם שאלת הסיפוח, יו"ר הרש"פ מסרב להתפייס עם חמאס ולאחד כוחות נגד תוכנית השלום האמריקנית והפיצול הפוליטי בין הגדה לרצועה נמשך כמו גם קרב הירושה בין בכירי תנועת פת"ח.
השגריר האמריקני דיוויד פרידמן, ידידה הגדול של ישראל ושנוא נפשם של הפלסטינים, הבהיר היטב כי הכדור הוא במגרשה של ישראל, הדרג המדיני חייב להבקיע את שער הסיפוח במהירות האפשרית ו"להכות בברזל כל עוד הוא חם", מדובר בצעד היסטורי חשוב ביותר לביטחונה של ישראל.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי