הפסקת התיאום הביטחוני בין הרשפ לישראל

התיאום הביטחוני בין ישראל לרש"פ הינו חשוב אך ישראל יכולה לשמור על ביטחונה היטב גם ללא סיוע הרש"פ.
השב"כ הישראלי עושה עבודה מצויינת וסומך על עצמו בלבד, הפסקת התיאום הביטחוני תדרדר את המצב בשטח ותפגע קשות בשלטון הרש"פ.
ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה יפגש עם ראשי מננגוני הביטחון הפלסטינים כדי לדון בהנחיית יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס להתנער מההסכמים עם ישראל, כולל מהתיאום הביטחוני.
הרש"פ מייחצנת את נושא התיאום הביטחוני כאילו מדובר ב"עקב אכילס" של ישראל וכי אם היא תפסיק את התיאום עמה יפגע הביטחון הישראלי קשות, אולם, אין כך הדברים.
נכון שהתיאום הביטחוני עם הרש"פ מסייע לישראל המלחמה נגד הטרור בגדה, אולם, מאז הסכמי אוסלו ועד היום, ישראל סומכת רק על עצמה בתחום הזה, ראינו כבר את מדיניות "הדלת המסתובבת" של יאסר ערפאת שעצר מחבלים ומייד שיחרר אותם, מחמוד עבאס איננו כזה אבל ממשלות ישראל למדו מאז לסמוך רק על המודיעין הישראלי.
השב"כ הישראלי עושה עבודה מצויינת בתחום המלחמה בטרור ללא קשר לתיאום הביטחוני עם הרש"פ, לכן, הרש"פ תפסיד יותר מישראל אם תפסיק את התיאום הביטחוני, הרש"פ מקיימת את התיאום הביטחוני רק כדי להבטיח את המשך שלטונו של מחמוד עבאס.
הרש"פ תלויה בישראל בכל הקשור לתחום הביטחון בכל הקשור לתנועות של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בתוך שטחי הגדה ומחוצה להם,כל בכירי הרש"פ מחזיקים בתעודות VIP המאפשרות להם לעבור את מחסומי צה"ל ולהיכנס לתחומי מדינת ישראל.
המשטרה הפלסטינית איננה יכולה לשנות את מיקום ופריסת כוחותיה בגדה ללא תיאום עם צה"ל, עשרות אלפי פועלים מהגדה העובדים בישראל אינם יכולים להיכנס לתחומיה ללא אישור של השב"כ הישראלי.
הרש"פ גם לא יכולה להכניס מזון וסחורות לתחומיה ללא אישור ביטחוני של ישראל.
הפסקת התיאום הביטחוני לגמרי מצד הרש"פ תביא בהכרח להתדרדרות המצב הביטחוני בגדה ותחזק את הכוח של תנועת חמאס, ספק רב אם מחמוד עבאס מעוניין בכך, הוא יערער את כס שלטונו במו ידיו, תנועת חמאס ממתינה זמן רב למימוש האיום הזה מצד הרש"פ כדי שתוכל לעשות לה מה שעשתה לה ברצועת עזה ב-2007.
גורמים בכירים בפת"ח מעריכים כי מחמוד עבאס יאט את התיאום הביטחוני ויוריד את רמתו כדי ליצור מראית עין כי הוא מבצע את החלטות ההנהגה הפלסטינית אך לא יפסיק אותו לחלוטין.
כבר עכשיו מותחים בכירים בפת"ח ביקורת על מחמוד עבאס כי המהלך הזה היה נמהר וחפוז ויביא לנזק בלתי הפיך לרש"פ.
בכיר בהנהגת פת"ח תוופיק טיראווי, שהיה ראש המודיעין הכללי הפלסטיני ותיאם את הפעילות הביטחונית מול השב"כ הישראלי, הזהיר כבר בחודש פברואר השנה כי הפסקת התיאום  הביטחוני עם ישראל תביא לקריסתה של הרש"פ.
צריך לזכור, כי מאז 2005 ועד היום, השב"כ הישראלי הציל לפחות פעמיים את יו"ר הרש"פ באופן אישי מהתנקשות בחייו שתכנן ארגון חמאס וחשף התארגנויות טרור של חמאס שתכננו להפיל את שלטון הרש"פ בשורה של פיגועים.
יו"ר הרש"פ משחק באש בהחלטתו להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, הדבר עלול להצית תבערה בשטחי הגדה שתצא משליטתו ולהביא אסון חדש על הפלסטינים כפי שהיה באינתיפאדה השנייה בעת שיאסר ערפאת בחר בדרך הטרור לאחר כישלון פסגת קמפ דיוויד, בזמנו התנגד מחמוד עבאס למהלך הזה בתקיפות  והוא מחזיק בדעה הזו עד היום כי האינתיפאדה השנייה הייתה טעות גדולה של ההנהגה הפלסטינית.
ברגע שמחמוד עבאס ישחרר את נמר האלימות בכך שיפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, העניינים עלולים לצאת מכלל שליטתו והוא יתקשה לרכוב על הנמר.
ההערכה במערכת הביטחון היא כי מחמוד עבאס מנסה להרתיע את ישראל, ארה"ב ומצרים כי המצב הביטחוני בגדה שברירי בגלל מדיניות ישראל וכי הן נושאות באחריות למה שיקרה בשטח אם לא יבלמו כוונות הסיפוח של ישראל.
מחמוד עבאס חש כי איחר את הרכבת,"עסקת המאה" האמריקנית כבר יצאה לדרך בנושא מעמד ירושלים וחוקיות ההתנחלויות ועתה ישראל עומדת לספח 30 אחוזים משטחי הגדה.
גורמים בפת"ח אומרים כי אם מחמוד עבאס ילך בדרכו של יאסר ערפאת הוא יסיים כמוהו את הקריירה וירד מהבמה הפוליטית הפלסטינית.
בינתיים, הציבור הפלסטיני איננו קונה את הצהרותיו, מאמר המערכת של עיתון "אלקודס" מה-20 במאי קרא בפירוש להנהגה הפלסטינית : "אנו רוצים לראת מעשים ולא דיבורים".
מחמוד עבאס מנסה כעת ליצור את הרושם כי הוא  ממשיך בדרכו של יאסר ערפאת ורוצה לסיים באש ובתימרות עשן, כמי שלא ויתר לארה”ב וישראל על ה”קווים האדומים” הפלסטינים.
על פי גורמים בכירים בפת"ח, הוא עצמו אמר בישיבה סגורה של הנהגת פת”ח אחרי פרסום "עסקת המאה" כי הוא לא ירשם בהיסטוריה כמי שבגד בבני עמו וכי בפניו שתי אפשרויות: להניף את הדגל הפלסטיני מעל חומות ירושלים, או “למות כשהיד” כפי שמתו יאסר ערפאת, אבו ג’יהאד ואבו איאד.
האם אכן הוא רוצה להפוך לשהיד?

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי