תסיסה בסוריה

בכמה מקומות בסוריה החלה מחאה עממית על המצב הכלכלי הקשה שצפויה להתגבר עם כניסתו לתוקף של חוק הסנקציות האמריקני החדש המכונה "חוק קיסר".
ארה"ב העבירה הצעה לנשיא בשאר אסד שמאפשרת לו לצאת מהמשבר הכלכלי והכוללת שורה של דרישות ובראשן הוצאת הכוחות האיראניים מסוריה.
בעיר סווידאא' בסוריה, הנשלטת על ידי הצבא הסורי, נמשכות כבר ביום ה-3 ברציפות הפגנות על רקע המצב הכלכלי המתדרדר, הפגנה דומה הייתה גם באזור אידליב, באזור הנתון לשליטת המורדים, דהיינו, בשליטת ארגון  ג'בהת אל-נוצרה.
המפגינים קראו קריאות לנשיא בשאר אסד ולאבו מוחמד אלג'ולאני, מנהיג ג'בהת אלנוצרה,"ללכת הבייתה" על רקע המצב הכלכלי הקשה, באזור סוודאא' כבר קוראים להפגנות האלה בכינוי "אינתיפאדת הרעבים".
משטרו של בשאר אסד הזעיק כוחות צבא שהגיעו לבניין המחוז בסווידאא', שם התרכזו המפגינים, ופקידי ממשל סורי פתחו במגעים עם נכבדים באזור בניסיון להרגיע את הרוחות.
במקביל החל המודיעין הסורי לתקוף ברשתות החברתיות את המפגינים, בעיקר ממוצא דרוזי,ולכנות אותם בשם "הביריונים של ווליד ג'ונבלאט", המודיעין הסורי גם הפיץ סרטונים ישנים של הפגנות תמיכה בבשאר אסד באזור החוף הסורי.
יתכן שהסימנים הראשונים האלה לתסיסה עממית הם הסנונית הראשונה למה שצפוי אחרי ש"חוק קיסר" האמריקני יכנס לתוקף ב-17 בחודש ויאפשר את הרחבת הסנקציות האמריקניות על משטרו של בשאר אסד וכל מי שתומך בו, אולם, ההפגנות האלה כבר משקפות את הזעם והיאוש בסוריה , על מרבית חלקיה, מההתדרדרות חסרת התקדים של הכלכלה הסורית, שער הלירה הסורית צנח לשפל חסר תקדים מול הדולר בגלל הכלכלה המקרטעת, הסכסוך בין הנשיא בשאר אסד לבין בן דודו המיליארדר ראמי מח'לוף ולקראת כניסתו לתוקף של חוק הסנקציות האמריקני המכונה "חוק קיסר".
על פי גורמים סורים, האזורים שנפגעו הכי הרבה מבחינה כלכלית הם האזורים שבהם שולט משטרו של הנשיא בשאר אסד:הבירה דמשק וסביבותיה,אזור החוף שבו מרוכזת מרבית העדה העלווית, חמאת, חומס וסווידאא'.
באזורים האלה מתגוררים פקידים רבים של המשטר הסורי שמקבלים משכורות זעירות בלירה סורית, הם מתקיימים בעיקר מסיוע כספי ששולחים להם בני משפחותיהם המתגוררים מחוץ לסוריה.
האבטלה פשתה אף היא בסוריה ועליית יוקר המחיה ניכרת בכל מקום,ישנם כבר דיווחים מהבירה דמשק על תורים ארוכים של תושבים לקניית לחם, גז בישול ותרופות, כמובן למי שיש כסף לקנות תרופות, שמחירן הרקיע שחקים, במיוחד תרופות למחלות כרוניות כמו סוכרת.
איראן, רוסיה וחזבאללה הצילו את שלטונו של הנשיא בשאר אסד שנלחם באכזריות באופוזיציה הסורית במשך 9 שנים, העם הסורי שילם מחיר כבד שכן הנשיא המכונה "הקצב מדמשק" הינו חסר רחמים ולא היסס לטבוח בבני עמו כולל באמצעות נשק כימי.
בסופו של דבר הוא ניצח במלחמה אך בהחלט יתכן שמה שיכריע אותו ויגרש אותו מכס השלטון הינו המצב הכלכלי הקשה, גורמים באופוזיציה הסורית מדווחים כי הנשיא בשאר אסד כבר נערך במקומות המועדים לפורענות כדי לדכא את המפגינים באמצעות "השביחה" של המשטר.
הקריסה של הכלכלה הסורית נובעת מכמה סיבות:
א.נזקי מלחמת האזרחים הארוכה.
ב. השחיתות של הנשיא בשאר אסד ובכירי השלטון, פרשת המיליארדר ראמי מח'לוף הינה רק קצה הקרחון.
ג.המשטר הסורי ממשיך להוציא סכומי עתק לקניית נשק מרוסיה כדי לשמור על כוחו והישרדותו.
"חוק קיסר" שיכנס בעוד כמה ימים לתוקף, יגביר בודאי את מצוקתו של המשטר הסורי, ברור שגם האזרחים הסורים יפגעו ממנו, משטרו של בשאר אסד מתכונן כבר תקופה ארוכה לקראת הסנקציות האמריקניות הצפויות ומחפש דרכים לעקוף אותן כמו הגברת השימוש במזומנים והברחות בהיקפים גדולים מאיראן לסוריה באמצעות הגשר היבשתי העובר דרך עיראק.
ממשל טראמפ מגלה הבנה למה שצפוי בעקבות כניסתו לתוקף של "חוק קיסר", ג'יימס ג'פרי, השליח האמריקני המיוחד לסוריה, הופיע בתחילת השבוע בפני נציגי הפזורה הסורית בארה"ב וגילה כי ארה"ב הציעה לנשיא בשאר אסד דרך לצאת מן המשבר הכלכלי, "אם אכפת לו מבני עמו הוא יקבל את ההצעה" אמר ג'יימס ג'פרי וסירב לחשוף פרטים נוספים, "אנו בקשר עם הרוסים ועם השחקנים הבולטים האחרים בסוריה ועם האופוזיציה הסורית שחייבת להישאר מאוחדת" הוא הדגיש.
מדבריו של ג'יימס ג'פרי ניתן היה להבין כי ארה"ב דורשת את יציאת הכוחות האיראנים מסוריה, הפסקה מוחלטת של הפגיעה באזרחים הסורים והסכמה של הנשיא בשאר אסד למו"מ עם האופוזיציה הסורית בהובלת האו"ם כדי למצוא פיתרון למשבר הפוליטי בסוריה.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי