חזבאללה והפיצוץ בנמל ביירות

גורמים בלבנון טוענים כי ארגון חזבאללה משתמש בנמל ביירות כמחסן נשק של הארגון, גוברת הדרישה העממית בלבנון כי חזבאללה יתפרק מנשקו.
ההערכה בלבנון היא כי חסן נצראללה ידחה בעקבות האסון בביירות את פיגוע הנקם נגד ישראל למועד אחר.
גורמים בלבנון מאשימים את ארגון חזבאללה כי הוא משתמש בנמל ביירות כמחסן נשק של הארגון ומנצל את העובדה כי מדובר במתקן אזרחי שמנוצל לפעילות צבאית חשאית של הארגון.
נמל ביירות הוא עורק כלכלי חשוב של לבנון הנתונה במצב כלכלי קשה, העורק הזה נפגע עתה קשה וכתוצאה מכך תיגבר המצוקה הכלכלית של לבנון.
גורמים בכירים בישראל הכחישו נמרצות כי ישראל קשורה לפיצוץ, נסיבות הפיצוץ אינן ברורות אולם כמה דקות לאחר שאירע הפיצוץ הגיעו למקום אנשי חזבאללה שהשתלטו על המקום.
בעקבות האסון, נדחה נאומו של מנהיג חזבאללה חסן נצראללה שהיה אמור להתקיים הערב ולעסוק במתיחות בין ישראל לחזבאללה, המצב הכלכלי הקשה ופסק הדין הצפוי ביום שישי הקרוב בבית הדין הבינלאומי בהאג נגד 4 פעילי חזבאללה הנאשמים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אלחרירי ב-2005.
ההערכה בלבנון היא כי האסון הגדול שנגרם יבא לדחיית פעולת הנקם של חזבאללה נגד ישראל למועד אחר,וכי אין זה הזמן המתאים מבחינת חזבאללה, המגדיר את עצמו כארגון לבנוני השומר על האינטרסים של המדינה, להכניס את לבנון למצב של מתיחות מול ישראל וחששות כי התשתיות האזרחיות שלה יפגעו בעימות עם ישראל.
ישראל פעלה נכון כאשר הציעה ללבנון דרך גורמים בינלאומיים סיוע הומניטארי רפואי, הדבר נכון מבחינה מדינית, הומניטארית והסברתית.
הדבר יסייע לחזבאללה לרדת זמנית מהעץ שעליו טיפס.
עם זאת אי אפשר להתעלם מהפעילות של חזבאללה בנמל ביירות, באוקטובר 2018 חשפה ישראל כי ארגון חזבאללה מתכווון להקים מפעל טילים מדוייקים בנמל ביירות, באיצטדיון כדורגל ובאתר סמוך לשדה התעופה בבירה הלבנונית, ארגון חזבאללה הכחיש זאת בתוקף.
חקירת הפיצוץ- טיוח או חשיפת האמת?
גורמים לבנונים בכירים טוענים כי המחסן שבו אירע הפיצוץ שייך לחזבאללה או הוא מכחיש זאת בתוקף.
יש כמה שאלות חשובות הנשאלות הבוקר בלבנון:
האם חקירת הפיצוץ  של ממשלת לבנון, הנתמכת על ידי חזבאללה, תהייה רצינית ויסודית במגמה להגיע לחקר האמת או שהיא תמוסמס ותטוייח כפי שהאיראנים ממסמסים את חקירת הפיצוץ במתקן הגרעיני בנתנז.
שאלה נוספת: מדוע הוחזקו חומרים מסוכנים בכמות גדולה במחסן הזה זמן רב בהזנחה פושעת ומדוע הם לא פונו מהמקום?
גורמים לבנונים טוענים כי בהאנגר מספר 12 בנמל ביירות הוחזקו 2700 טון של אמוניום חנקתי מאז 2014 או 2017 שהוחרמו מאחת האוניות, אולם, ארגון חזבאללה השתלט עליהם והוא משתמש בחומר הזה ליצור מטעני חבלה.
ביולי 2012 נעצר בקפריסין פעיל חזבאללה בשם חוסיין עבדאללה וברשותו התגלתה כמות של 2.2 טון של אמוניום חנקתי.
באוגוסט 2015 נעצרו בכווית 3 פעילי חזבאללה וברשותם כמויות גדולות של אמוניום חנקתי, חומר נפץ מסוג 4-C ונשק.
ב-2017 פשטו שלטונות בוליביה על מחסן גדול של חזבאללה שבו הייתה כמות גדולה של חומרי נפץ ואמוניום חנקתי.
ההערכה בלבנון היא כי קצר חשמלי או התיישנותו של האמוניום החנקתי הם שגרמו לפיצוץ או שריפה במחסן סמוך שהתפשטה להאנגר 12.
גורמים לבנונים מעריכים כי מדובר במחסן של חזבאללה אך לא במפעל לטילים מדוייקים או מחסן רקטות.
אם הפיצוץ היה נגרם מטילים, רקטות או חומרי נפץ מסוג TNT או 4-C היה נגרם נזק גדול בהרבה.
בכל מקרה, האסון הגדול מכניס את חזבאללה לבעיה גדולה, ברשתות החברתיות בלבנון יש עליו ביקורת קשה וגוברת הדרישה העממית כי הוא יתפרק מנשקו.
הפיצוץ הגדול עשוי גם לחזק את הדרישה הבינלאומית מממשלת לבנון לדאוג לכך שחזבאללה יתפרק מנשקו כתנאי להגשת סיוע כלכלי ללבנון כדי לחלץ אותה ממצוקתה הכלכלית הקשה.
אבל המפתח כמובן בידי איראן שאיננה מתרגשת מאסונות כאלה וממשיכה לפעול על פי האידיאולוגיה הקיצונית שלה במזרח התיכון באמצעות השלוחות שלה, לכן צריך להיות ריאליים, חזבאללה לא ישתנה, הוא יעשה הצגה של אחדות לאומית עד יעבור זעם ואז ישוב לסורו,
נצראללה ידחה כנראה את פיגוע הנקם בישראל לעיתוי שנוח לו.
יש גם חשש שהאסון בביירות יגביר בשבועות הקרובים את חוסר היציבות הפוליטית בלבנון וכי חזבאללה עלול להשתמש בכך בעתיד כדי להטיל את האשם על ארה"ב וישראל ולשוב ולחמם את גבול הדרום בתיאום עם איראן.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי