סעודיה והנורמליזציה עם ישראל

 

סעודיה לוקחת בהודעה פומבית צעד אחורה מנורמליזציה עם ישראל כעת ומותחת ביקורת על ישראל.

גורמים מדיניים בירושלים מעריכים כי סעודיה חוששת מתגובת הפלסטינים והתגובות ברחוב בכמה מדינות ערביות.

 

 

כל מי שמכיר היטב את המפרץ ואת מערך הכוחות בו יודע כי יש רמת תיאום גבוהה בין איחוד האמירויות לבין סעודיה, או ליתר דיוק בין יורש העצר של אבו דאבי מוחמד בן זאיד לבין יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בכל הקשור לסכנה האיראנית, לנושאים האזוריים וגם לסכסוך הישראלי פלסטיני.

לכן, הדעה הרווחת בעולם הערבי היא כי הסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לבין ישראל הושג בברכתה של סעודיה, שהיא מנהיגת מדינות המפרץ והמחנה הסוני, וכי היא עצמה משתמשת בהסכם הזה כבלון ניסוי כדי לראות את תגובות הפלסטינים והעולם הערבי לפני שתצעד גם היא בעקבות איחוד האמירויות.

הדברים שאמרו הנשיא טראמפ ויועצו וחתנו ג'ראד קושנר רק מחזקים את ההערכה הזו, הנשיא טראמפ אמר ב-19 באוגוסט כי הוא מצפה שסעודיה תצטרף להסכם הנורמליזציה עם ישראל ואילו ג'ראד קושנר הודיע לפני כמה ימים כי ההסכם בין ישראל לסעודיה "הוא בדרך".

סעודיה שמרה במשך כשבוע ימים על שתיקה ולא הגיבה על הסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לבין ישראל, אולם ב-19 באוגוסט יצא שר החוץ הסעודי פייצל בן פרחאן בהצהרה  מפתיעה שמתפרשת כאילו סעודיה לקחה צעד לאחור בכל הקשור לנורמליזציה עם ישראל.

במהלך מסיבת עיתונאים משותפת בברלין עם שר החוץ הגרמני אמר בן פרחאן כי סעודיה דבקה בשלום על בסיס תוכנית השלום הערבית ובכך התייחס בעקיפין להסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לישראל.

כזכור, יוזמת השלום הערבית משנת 2002 שהיא למעשה יוזמתו של המלך הסעודי עבדאללה בן עבד אלעזיז, קובעת כי נורמליזציה בין מדינות ערב לישראל תתקיים רק לאחר שתוקם מדינה פלסטינית עצמאית בקווי 67 שירושלים היא בירתה ולאחר פיתרון בעיית הפליטים הפלסטינים.

שר החוץ הסעודי מתח ביקורת על הצעדים החד צדדים של ישראל שלדבריו "מכשילים" את סיכויי השלום בין ישראל לפלסטינים.

באופן מעשי, שר החוץ הסעודי אימץ בפומבי את העמדה הרשמית הפלסטינית בנושא הנורמליזציה עם ישראל, בניגוד גם לעמדות שהביע אנוואר קרקאש, שר החוץ של איחוד האמירויות, שאמר שעל הפלסטינים להניח הצידה את הביטויים "נכבה" ו"נכסה"  ולהתקדם לעבר השלום.

דבריו של שר החוץ הסעודי הם ביקורת שמופנית נגד ישראל וצידוד בעמדה הפלסטינית והם סותרים פירסומים בעיתונות הסעודית במהלך השבוע האחרון שבמסגרתם נעשה ניסיון להגן על הסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות וישראל ולנמק אותו בכך שהוא נועד לעצור את תוכנית הסיפוח הישראלית בגדה, ברור שהוא לא היה אומר את הדברים מבלי לקבל אישור לכך מראש מסלמאן מלך סעודיה או מיורש העצר מוחמד בן סלמאן.

ההערכה בירושלים היא כי סעודיה נבהלה מהזעם של הרחוב הערבי בכמה מדינות ולקחה צעד לאחור והיא לא תחתום בקרוב על הסכם נורמליזציה עם ישראל בטווח הזמן הקרוב, אלא אם יורש העצר מוחמד בן סלמאן,"האיש החזק" בממלכה יקבע אחרת.

האם ההצהרות בישראל בשבח הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות וקיבוע הנוסחה "שלום תמורת שלום" במקום "שטחים תמורת שלום" הפחידו והרתיעו את בית המלוכה הסעודי?

יתכן גם שסעודיה חוששת שישראל לוקחת פסק זמן ואחרי שהיא תחתום על הסכם נורמליזציה עמה תשלוף ישראל מחדש את תוכנית הסיפוח בגדה ותביך אותה ולכן היא מתקדמת בזהירות ומחפשת ערבויות מאחורי הקלעים, חשוב לציין שההצהרה באה מפיו של שר החוץ הסעודי ולא מפי מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז או יורש העצר מוחמד בן סלמאן, דבר שמאפשר לסעודיה לשנות את עמדתה במקרה הצורך.

הצעד האמיץ של איחוד האמירויות מול ישראל יחזק את מעמדה הבינלאומי ובקונגרס האמריקני, בעוד שסעודיה תפגר מאחור, בקונגרס עדיין זוכרים ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן את חלקו בפרשת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י.

על פי גורמים פלסטינים, סעודיה העבירה לפני כמה ימים מסר ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שלא להגזים בתגובות של הרש"פ על הסכם הנורמליזציה בין איחוד האמירויות לישראל ולשמור על איפוק.

סעודיה היא גורם חשוב ומתון בעולם הערבי,ג'ראד קושנר טוען כי גם היא בדרך להסכם נורמליזציה עם ישראל, נצטרך להמתין ולשמוע מפי המלך סלמאן בן עבד אלעזיז או מפי יורש העצר מוחמד בן סלמאן מהי עמדתם הסופית בנושא.

 

 

 

 

 

 

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי