המאבק נגד יורש העצר הסעודי

בארה"ב הוגשו תביעות משפטיות חמורות נגד יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן וסעודיה הגישה בקשה לארה"ב להעניק לו חסינות. ממשל טראמפ בודק את בקשת החסינות אך יתכן שהיא תעבור לטיפול ממשל ביידן שיש לו ביקורת קשה על סעודיה, אי קבלת החסינות עלולה לפגוע במאמציו של בן סלמאן להיבחר למלך הבא של סעודיה.

העולם הערבי עוקב בעניין רב אחרי ההסתבכות החדשה של יורש העצר מוחמד בן סלמאן שהסתבך בעבר בפרשת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול שבטורקיה.

גורמי המודיעין האמריקנים מעריכים כי בן סלמאן הוא שהורה לחסל באיסטנבול את העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י ועכשיו צצה הפרשה החדשה המייחסת לו ניסיון לחסל בכיר לשעבר בשירותי המודיעין הסעודי.

ממשל טראמפ בודק כעת את האפשרות להעניק ליורש העצר הסעודי בן סלמאן חסינות משפטית מפני חקירה פדרלית בעקבות תביעה משפטית שהגיש נגדו סעד אלג'ברי,בכיר לשעבר במודיעין הסעודי, שטוען כי מוחמד בן סלמאן שלח באוקטובר 2018 יחידת חיסול כדי להתנקש בחייו בקנדה, שם הוא מתגורר, לאחר שנמלט מסעודיה לפני שלוש שנים לאחד שנחשד בשחיתות ובגניבת כספי ציבור, לדבריו, קנדה סיכלה את ניסיון ההתנקשות בחייו.

סעודיה הגישה בחודש אוקטובר האחרון את בקשת החסינות עבור בן סלמאן למשרד החוץ האמריקני.

עורך הדין של יורש העצר הסעודי פנה גם בתגובה לבית משפט בארה"ב בדרישה לבטל את התביעה.

אלג'ברי היה עוזרו של יורש העצר הקודם מוחמד בן נאיף, על פי גורמים אמריקנים, לאלג'ברי יש גישה למסמכים רגישים שיורש העצר הנוכחי מוחמד בן סלמאן חושש שהוא עלול להשתמש בהם נגד בית המלוכה הסעודי.

אלג'ברי מבקש בתביעתו פיצויים כספיים והוא טוען שמוחמד בן סלמאן מעוניין במותו בגלל שהוא מקורב לנסיך מוחמד בן נאיף וראש שירותי הביטחון הסעודיים לשעבר ובגלל שיש לו מידע רגיש על פעילותו של מוחמד בן סלמאן שעלול לגרום למשבר ביחסים ההדוקים בין בית המלוכה הסעודי לממשל טראמפ.

לדברי אלג'ברי, מוחמד בן סלמאן רוצה לחסל אותו מכיוון ש"הוא יודע יותר מדי".

בכתב התביעה שהגיש אלג'ברי נכתב כי צוות החיסול משתייך לקבוצה שנקראת "חוליית הטיגריס" המקורבת לבן סלמאן,הצוות הגיע לקנדה כדי להרוג אותו וברשותו היו שני שקים עם כלים המשמשים לזיהוי פלילי ובצוות היה אדם שיודע להעלים ראיות מזירות פשע.

מייקל קלוג, עורך הדין של יורש עצר הסעודי  הכחיש את טענותיו של אלג'ברי ואמר כי הוא הגיש את התביעה כדי להסתיר פשעים שהוא ביצע בעצמו.

הוא טען גם שמכיוון שיורש העצר בן סלמאן עומד בראש מדינה זרה, הוא חסין מפני העמדה לדין בתביעות  אזרחיות שיוגשו נגדו בארה"ב.

רשת הטלוויזיה BBC דיווחה כי התביעה של אלג'ברי הוגשה בכפוף לחקיקה משפטית מיוחדת שמאפשרת לאזרחים זרים להגיש תלונות בארה"ב בעקבות טענות לפגיעה בזכויות אדם.

מחלקת המדינה האמריקנית שלחה סדרה של שאלות לצוות המשפטי של אלג'ברי, היא צריכה להחליט אם לייעץ למשרד המשפטים האמריקני להעניק חסינות ליורש עצר הסעודי.

על פי המקובל, ארה"ב מעניקה חסינות משפטית לראשי מדינה ובכירים במדינות זרות כצעד שנעשה לעיתים קרובות בהתאם לחוק הבינלאומי, אולם במקרים מסויימים החסינות מוסרת מהם אם ארה"ב מעוניינת להפעיל לחץ מדיני.

פרשת מגישת הטלוויזיה ע'אדה עוויס

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מסובך בתביעה משפטית נוספת בארה"ב שאותה הגישה שדרנית ערוץ "אל-ג'זירה" ע'אדה עוויס, בבית משפט בפלורידה, נגדו ונגד השיח' מוחמד בן זאיד, יורש העצר של אבו דאבי.

בתביעתה היא מייחסת להם אשמה כי ניסו לפגוע בה באמצעות חדירה למכשיר הטלפון הנייד שלה, שימוש בתמונות שהיו בו כדי להכפישה ואיומים על חייה בגלל הביקורת שמתחה על סעודיה ואיחוד האמירויות.

בפרשה הזו יש כ-20 נאשמים שנטלו חלק בהתנכלות לשדרנית ע'אדה עוויס שמקבלת גם סיוע משפטי מארגוני זכויות אדם.

 עדיין לא ברור אם משרד החוץ האמריקני יסיים את הטיפול בבקשת החסינות של מוחמד בן סלמאן לפני שהממשל יסיים את תפקידו ב-20 בינואר, אם זה לא יקרה יעבור הנושא לטיפול הממשל החדש של ג'ו ביידן שיש לו ביקורת קשה על סעודיה.

סעודיה מחזיקה במעצר, מאז חודש מרץ, כמה מבני משפחתו של סעד אלג'ברי בניסיון להפעיל עליו לחץ לחזור לסעודיה ולעמוד שם לדין באשמת שחיתות.

להערכת גורמים משפטיים בכירים בארה"ב,הענקת חסינות למוחמד בן סלמאן בפרשת סעד אלג'ברי תעניק לו גם חסינות אוטומטית בפרשת רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י.

 הנשיא טראמפ הוא המגן הגדול של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שמיודד מאוד עם ג'ראד קושנר, יועצו וחתנו של הנשיא האמריקני.

טראמפ הגן עליו בפני הקונגרס בכל מה שקשור לפרשת רצח חאשוקג'י ומנע מה-CIA לפרסם דו"ח סודי על הפרשה שבו מפורטת מעורבותו של מוחמד בן סלמאן.

התביעות המשפטיות נגד מוחמד בן סלמאן עלולות לפגוע בו קשות מבחינה פוליטית וגם במאמציו להיבחר למלך הבא של סעודיה, במיוחד אם לא יזכה בחסינות משפטית או אם הנושא יעבור לטיפולו של ממשלו של ג'ו ביידן.

הנשיא הנבחר ביידן ידוע בביקורת הקשה שלו על סעודיה, הוא הבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו לסיים את תמיכתה של ארה"ב במלחמה שמובילה סעודיה בתימן ואמר כי ארה"ב לא תמכור את הערכים שלה בתמורה לנפט ולמכירת נשק לסעודיה, הוא גם מתח ביקורת נוקבת על הטיפול בזכויות האדם בסעודיה.

ד"ר ח'אלד אלג'ברי, בנו של סעד אלג'ברי, הביע דאגה עמוקה ממה שכינה "הפוליטיזציה של משרד החוץ האמריקני של טראמפ בכל הקשור לאפשרת הענקת החסינות ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן".

לדבריו, אם יורש העצר יקבל את החסינות הוא ימשיך להתנקם במתנגדיו וכי הדבר משול למי ש"קיבל נשק להרוג".

מומחים למשפט בינלאומי אומרים כי מנהיגים ודיפלומטים רבים מקבלים חסינות בהסתמך על עמדותיהם או על סמך התנהלותם בתפקיד.

להערכתם, משרד החוץ האמריקני לא יוכל להתעלם ממעמדו של יורש העצר מחמד בן סלמאן כשליט בפועל של סעודיה ויצטרך להעניק לו את החסינות הדרושה, השאלה האם הוא יספיק לסיים את ההליך המשפטי במהלך כהונתו של הנשיא טראמפ ולהעביר את המלצתו למשרד המשפטים האמריקני שהוא הקובע את עניין הענקת החסינות, זהו כעת מרוץ נגד הזמן.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי