הזעם האמריקני על יורש העצר הסעודי

ממשל ביידן החל בשורה של צעדים שמטרתם לאותת למלך סעודיה כי הוא איננו מרוצה מההתנהלות של יורש העצר מחמד בן סלמאן, הממשל הודיע לסנאט כי בכוונתו לפרסם את הדו"ח הסודי על רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. סעודיה בלחץ,יש חשש כבד שפירסום הדו"ח יפגע קשות בסיכויים של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שחשוד במתן ההוראה לרצח, להפוך למלך הבא של סעודיה.

על פי גורמים אמריקנים, ממשל ביידן החל "לטפל" ביורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שנמצא על הכוונת של המפלגה הדמוקרטית מזה תקופה ארוכה.

הנשיא גו' ביידן נתן  ביטוי לחוסר שביעות הרצון שלו מההתנהלות של סעודיה במהלך קמפיין הבחירות שלו והבטיח כי ישנה את המדיניות כלפיה אם יבחר לתפקיד הנשיא, הזעם של המפלגה הדמוקרטית מופנה בעיקר לעבר יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, גורמים אמריקנים אומרים כי ממשל ביידן רוצה לשמור על הקשר האסטרטגי של ארה"ב עם סעודיה אך הוא מודאג מאוד מהתנהלותו של בן סלמאן בפרשת רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, המלחמה של סעודיה נגד המורדים החות'ים בתימן והשמירה על זכויות האדם.

ממשל ביידן הודיע כבר על הקפאת הסנקציות עליהן הכריז ממשל טראמפ נגד המורדים החות'ים לאחר שהכריז עליהם כארגון טרור, ההקפאה היא לחודש ימים ובמהלך התקופה הזו יבחן ממשל ביידן מחדש את ההחלטה של ממשל טראמפ ויודיע על החלטתו.

 פרשת סעד אלג'ברי

 אולם, ממשל ביידן מתכוון להתחיל ולטפל בקרוב גם בבעייה נוספת הקשורה להפרת זכויות האדם מצדו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן.

גורמים אמריקנים אומרים כי הממשל החדש זועם על פרשת מעצרם של ילדיו של הבכיר הסעודי סעד אלג'ברי, יד ימינו של יורש העצר לשעבר הנסיך מוחמד בן נאיפ ובכיר במודיעין הסעודי לשעבר.

גורמים אמריקנים אומרים כי אלג'ברי סייע ל-CIA במלחמה נגד הטרור של ארגון אל-קאעדה, ב-2017 הוא נמלט לקנדה לאחר שהמלך סלמאן מינה את בנו מוחמד לתפקיד יורש העצר החדש.

בממשל ביידן אומרים כי כדי להפעיל לחצים על סעד אלג'ברי לחזור לסעודיה הורה יורש העצר מוחמד בן סלמאן לעצור את בנו עומר ואת בתו סארה, הם הועמדו בחשאי למשפט בסעודיה בחודש נובמבר שעבר באשמת הלבנת כספים, קשירת קשר וניסיון להימלט מן הממלכה ונגזרו עליהם עונשי מאסר בפועל של תשע שנים ושש וחצי שנים.

אלג'ברי עצמו הגיש תביעה משפטית בבית דין בארה"ב נגד יורש העצר מוחמד בן סלמאן כי הוא שלח לקנדה צוות של מחסלים מקצועיים ממנגנוני הביטחון הסעודים, המכונה "צוות אלנימר", כדי להתנקש בחייו אך הצוות נחשף ונעצר על ידי שלטונות קנדה.

יורש העצר מחמד בן סלמאן מכחיש את ההאשמות נגדו וטוען כי יש לו חסינות דיפלומטית.

אולם בית המלוכה הסעודי לא נרתע, העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח ב-27 בינואר כי קרן ההשקעות "תחכום" השייכת לממשלת סעודיה הגישה לבית משפט בקנדה תביעה אזרחית נגד סעד אלג'ברי כי הוא מעל ,ביחד עם בכירים נוספים, בסכום של 11 מיליארד דולר מכספי משרד הפנים הסעודי, אלג'ברי מכחיש את הדברים וטוען כי מדובר ברדיפה פוליטית.

ממשל ביידן העביר מסר לשלטונות סעודיה כי הוא מצפה למחווה של רצון טוב שבמסגרתו ישוחררו לאלתר שני ילדיו של סעד אלג'ברי מהכלא הסעודי, אולם לא ברור כיצד ינהג יורש העצר מוחמד בן סלמאן בבקשה האמריקנית.

 חשיפת הדו"ח הסודי על רצח חאשוקג'י

 על פי גורמים אמריקנים, ממשל ביידן מתכוון להסיר את החיסיון מעל הדו"ח הסודי של ה- CIA על נסיבות הירצחו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בשנת 2018.

חאשוקג'י מתח ביקורת חריפה על המשטר הסעודי ועל יורש העצר מוחמד בן סלמאן,בית המלוכה הסעודי טען באופן בלתי רשמי כי הוא איש תנועת "האחים המוסלמים", הנחשבת לתנועת טרור בסעודיה.

ב-2 באוקטובר 2018 נכנס חאשוקג'י לקונסוליה הסעודית באסיטנבול לצורך סידורים להינשא בשנית ומאז נעלמו עקבותיו.

גורמי הביטחון של טורקיה הציגו ראיות כי 15 סעודים, מהם חמישה מאנשיו של יורש העצר בן סלמאן ובהם מנתח, הגיעו לסעודיה לצורך הרצח, הם עינו את חאשוקג'י בבניין הקונוסליה אח"כ רצחו אותו וביתרו את גופתו.

בדצמבר 2019 נשפטו בסעודיה חמישה גברים לעונש מוות ועוד שלושה לתקופות מאסר ארוכות לאחר שהורשעו ברצח חאשוקג'י, על פי דובר ממשלת סעודיה, הרצח היה החלטה מקומית וספונטנית של סוכנים בשטח ולא הוראה שהגיעה מבית המלוכה.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן התנצל אישית על מותו של חאשוקג'י והכחיש כי נתן הוראה לרצוח אותו.

בינתיים, הפעיל בית המלוכה הסעודי לחצים כבדים על בני משפחתו של חאשוקג'י המתגוררים בסעודיה והם הודיעו כי הם סולחים לרוצחים.

אבריל היינס, מנהלת המודיעין הלאומי החדשה של ממשל ביידן הודיעה בשבוע שעבר, בעת שימוע בסנאט לרגל מינויה, כי היא תסיר את החיסיון מעל הדו"ח המודיעיני על נסיבות מותו של ג'מאל חאשוקג'י וכי היא תמסור אותו לקונגרס.

"אני מחוייבת לחוק" הבהירה היינס.

הנשיא טראמ הוא שמנע את הגשת הדו"ח לסנאט מתוך רצון להגן על סעודיה ועל יורש העצר מוחמד בן סלמאן.

ארה"ב הטילה סנקציות על 17 סעודים על רקע פרשת רצח חאשוקג'י אולם חברי הקונגרס האשימו את ממשל טראמפ כי הוא מגן על הסעודים מפני העמדה לדין.

ב-2019 ביקש הקונגרס ממנהל המודיעין הלאומי לגלות מי הורה לרצוח את ג'מאל חאשוקג'י, אך הוא נמנע מלעשות זאת בטענה כי הנושא חייב להישאר חסוי מכיוון שהוא נוגע למקורות מודיעין ודרכי איסוף מידע.

מאוחר יותר הקונגרס אישר שינוי של החוק ודרש ממשל טראמפ להגיש דו"ח מלא על האחראים לרצח חאשוקג'י אך הנשיא טראמפ התעלם מדרישת הקונגרס.

בכירים במפלגה הדמוקרטית בארה"ב אומרים כי חייבים להציג את נושא הבאת רוצחי ג'מאל חאשוקג'י לדין בפני דעת הקהל ומוטב לעשות זאת כבר בימים הראשונים של ממשל ביידן.

הדו"ח הסופי והחסוי כולל כנראה גם מידע על מקום קבורת חלקי גופתו של ג'מאל חאשוקג'י שלא נמצאו עד היום.

 לחץ בבית המלוכה הסעודי

אפשרות חשיפת הדו"ח הסודי של ה-CIA על רצח ג'מאל חאשוקג'י על ידי ממשל ביידן הכניסה את בית המלוכה הסעודי ללחץ.

הנשיא גו' ביידן הבטיח בקמפיין הבחירות שלו לאמץ גישה אחרת כלפי סעודיה, הוא הבטיח להגן על זכויות האדם וקרא להערכה מחדש של היחסים של ארה"ב עם סעודיה.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן חושש מאוד מפירסום הדו"ח הסודי של המודיעין האמריקני שיתכן שיש בו ראיות מפלילות לכך שהוא נתן את ההוראה לרצח חאשוקג'י.

פירסום הדו"ח עלול להפוך לכדור שלג ולהגיע עד לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, שדבר שעלול לפגוע קשות בסיכויו של מוחמד בן סלמאן, שנחשב היום ל"איש החזק" בסעודיה, להפוך למלך הבא במקום אביו הקשיש סלמאן בן עבד אלעזיז.

כעת פועל יורש העצר הסעודי כדי לנסות ולרצות את ממשל ביידן בתחום השמירה על זכויות האדם.

סעודיה הפחיתה את מספר ההוצאות להורג בממלכה, המטה הסעודי לזכויות האדם הודיע בשבוע שעבר כי מספר ההוצאות להורג בשנת 2020 היה 20 לעומת 184 בשנה הקודמת.

סעודיה היא המדינה ה-3 בעולם בהוצאות להורג אחרי סין ואיראן.

רוב ההוצאות להורג בסעודיה קשורות לנאשמים שהורשעו בעבירות סמים,אולם בעקות רפורמה של יורש העצר מוחמד בן סלמאן הופחת באופן ניכר שיעור ההוצאות להורג.

בן סלמאן עשה גם רפורמות בכל  הקשור לספרי  הלימוד בממלכה והורה להסיר טקסטים התומכים באנשטישמיות, בגי'האד והסתה נגד יהודים ונוצרים ונגד הומוסקסואלים.

 בשבוע שעבר בית משפט סעודי הפחית בעונשו של הרופא הסעודי-אמריקני ווליד פתיחי שהואשם כי קיבל אזרחות סעודית ללא אישור ומתח ביקורת באמצעות חשבון הטויטר שלו על מדינות ערב.

העונש שלו הופחת מ-6 שנות מאסר ל-3 שנים וחודשיים, הוא ריצה כבר מחצית מעונשו ונראה כי לא יחזור לכלא אך לא יוכל לעזוב את סעדיה לתקופה של 38 חודשים.

אולם סעודיה עדיין רחוקה מאוד מלמלא אחר הרצונות של הנשיא החדש ג'ו ביידן, הוא למשל תומך בהפסקה מיידית של המלחמה בתימן אך יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ממשיך במלחמה בטענה כי המורדים החות'ים, בני בריתה של איראן, חותרים תחת המשטר הסעודי כדי להפילו.

לאחר ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות הרשיע בית דין סעודי את לג'ין אלהד'לול, פעילת זכויות אדם סעודית שהגנה על זכויות הנשים לנהוג בעצמן כלי רכב, בעבירות טרור ומסירת מידע  לגורמים זרים והיא נדונה לעונש מאסר של חמש שנים ו-8 חודשים, למרות שמועות שהיו בחודשיים האחרונים כי היא תשוחרר בקרוב היא עדיין מרצה את עונשה בכלא.

פירסום הדו"ח האמריקני המודיעיני הסודי על פרשת חאשוקג'י הינו התפתחות רעה מאוד בכל הקשור ליחסי ממשל ביידן עם בית המלוכה הסעודי ועלולות להיות לו השלכות לא טובות על עתידו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן.

זהו רק צעד ראשון מצדו של ממשל ביידן נגד סעודיה ועדיין לא ידוע מה יעלה בגורל המלחמה בתימן וסכנת הגרעין האיראני המאיימת על סעודיה מנהיגת העולם הסוני ומדינות המפרץ.

 הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי