ישראל חוששת מהתחזקות חמאס ודורשת מיו"ר הרש"פ לבטל את הבחירות

ישראל הזהירה את יו"ר הרש"פ מפני התחזקות חמאס בשטחי הגדה ודרשה את ביטול הבחירות הפלסטיניות. יו"ר הרש"פ דחה את בקשת ישראל אך הנהגת פת"ח החליטה שלא לרוץ בבחירות לפרלמנט ברשימה משותפת עם חמאס.

על פי גורמים בכירים ברש"פ, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס דחה על הסף בקשה ישראלית רשמית לבטל את הבחירות הפלסטיניות שאמורות להתחיל בחודש מאי הקרוב בשלושה שלבים.

את הבקשה הישראלית העביר ראש השב"כ נדב ארגמן ליו"ר הרש"פ במהלך פגישה ביניהם באחרונה במוקאטעה ברמאללה,בפגישה השתתף גם גורם אמריקני בכיר. הבקשה הישראלית באה על רקע כוונת יו"ר הרש"פ לשתף את תנועת חמאס בבחירות, חמאס היא ארגון טרור והשתתפותה בבחירות אסורה על פי הסכמי אוסלו.

ראש השב"כ נדב ארגמן נפגש באופן קבוע, מדי חודש, עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לדון בנושאי ביטחון ומלחמה בטרור.על פי גורמים בפת"ח, הוא הזהיר גם את יו"ר הרש"פ כי מעמדו עלול להיפגע אם יקים עם תנועת חמאס ממשלת אחדות משותפת או אם תרוץ תנועת פת"ח ברשימה משותפת עם חמאס בבחירות לפרלמנט.

ראש השב"כ נדב ארגמן הזהיר גם את יו"ר הרש"פ מפני שיתוף פעולה של הרש"פ עם בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ואמר לו כי לדבר יהיו "השלכות מסוכנות" על הרש"פ. על פי גורמים בכירים ברש"פ, הפגישה בין ראש השב"כ ליו"ר הרש"פ היתה קשה, ג'בריל רג'וב אמר אמש בראיון לטלוויזיה הפלסטינית הרשמית:

"ראש השב"כ נדב ארגמן בא אלינו ואיים עלינו, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס אמר לו: "אינני מקבל איומים, שתה את הקפה שלך ואללה עמך".

בשב"כ הישראלי מעריכים כי הנהגת חמאס זיהתה את הפיצול הפנימי בתנועת פת"ח והיא מעריכה כי יש לה סיכוי להשיג "דריסת רגל" חוקית, באמצעות הבחירות לפרלמנט, בתוך שטחי הגדה ולחדור לשורות אש"פ באמצעות הבחירות למל"פ( המועצה הלאומית הפלסטינית).

על פי גורמים בפת"ח, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מעריך כי הוא שולט במצב הביטחוני בשטחי הגדה ויוכל לסכל את התוכניות של חמאס,לכן הוא התעקש על כך שהבחירות יתקיימו בשלבים כדי שיוכל לעצור את התהליך, במידת הצורך, אם יווכח שתנועת פת"ח נחלשת והוא לא יאפשר לתנועת חמאס להשתלב באש"פ באמצעות הבחירות למל"פ.

ישראל איננה מחכה ופועלת בשטח, בשבועות האחרונים עצרו גורמי הביטחון של ישראל עשרות פעילי חמאס בגדה, אחרים הוזהרו על ידי השב"כ שלא להתמודד בבחירות, חלק מהעצורים יועבר למעצר מנהלי של כמה חודשים עד לאחר הבחירות, ישראל מנסה להחליש את כוחה בשטח של תנועת חמאס מכיוון שתנועת פת"ח ומנגנוני הרש"פ עסוקים בהכנות לבחירות  ונמנעים, על פי הסיכום בין הנהגת פת"ח להנהגת חמאס, להפסיק את המעצרים ההדדיים בשטחי הגדה והרצועה כדי ליצור אווירה טובה לקראת הבחירות.

יו"ר הרש"פ עסוק בניסיונות לאחד את תנועת פת"ח לקראת ההתמודדות ברשימה מאוחדת בבחירות כדי שלא יהיה פיצול בקולות, דבר שישרת את האינטרסים של חמאס ויגביר את סיכוייה לנצח בבחירות כפי שקרה בבחירות לפרלמנט ב-2006.

החשדנות בין פת"ח לחמאס

 בסוף השבוע שעבר הסתיים בקהיר סבב נוסף של הדיאלוג בין הפלגים הפלסטינים על הבחירות בשטחים בחסות המודיעין המצרי. לאחר אזהרות השב"כ הישראלי שהועברו ליו"ר הרש"פ, נציגי פת"ח וחמאס לא הגיעו לשום הסכמות בנושא ריצה משותפת בבחירות לפרלמנט.

גורמים בפת"ח מסרו כי הייתה התנגדות עזה בתוך תנועת פת"ח ובתוך תנועת חמאס לרעיון ששתי התנועות ירוצו ברשימה מאוחדת בבחירות הקרובות בחודש מאי. החשדנות ההדדית בין פת"ח לחמאס היא גדולה ויתכן שבשתי התנועות חוששים גם מצעדים ישראלים-אמריקנים שיטרפדו את הבחירות.

הרעיון לריצה ברשימה משותפת היה של תנועת חמאס, משמעותו היא חלוקה מראש של המושבים בפרלמנט בין פת"ח לחמאס ושאר פלגי אש"פ, הוועדה המרכזית של פת"ח דנה בנושא ודחתה את ההצעה.בפת"ח חוששים מקואליציה אפשרית בין נציגי חמאס בפרלמנט ביחד עם נציגי "הזרם הרפורמיסטי" של מוחמד דחלאן ושאר הפלגים להשגת רוב קבוע שיאיים על מעמד תנועת פת"ח.

גורמים בכירים בפת"ח אמרו כי תנועת חמאס מתכננת במקביל להריץ רשימות "עצמאיות" כביכול בבחירות לפרלמנט ובכך להגדיל למעשה את כוחה בתוך הפרלמנט, "הכוונות של חמאס ידועות לנו ואנו איננו מטומטמים" אומר גורם בכיר בפת"ח.

 ברש"פ מעריכים כי ממשל ביידן ימתין לראות מה תהיה ההחלטה הסופית של יו"ר הרש"פ בנושא הבחירות והוא לא יחדש את הסיוע לרש"פ, או יבטל את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ עליה, לפני שתתברר התמונה המלאה ומידת שיתוף הפעולה של הרש"פ עם תנועת חמאס.

ישראל עדיין לא אישרה את בקשת הרש"פ לאפשר לתושבי מזרח ירושלים להשתתף בבחירות לפרלמנט. בכיר הרש"פ חוסיין א-שיח' מסר כי התקבלה ברש"פ תשובה מישראל כי היא תשיב על הדרישה הזו רק לאחר הבחירות לכנסת בישראל.

כרגע, אין סימנים כי בכוונת יו"ר הרש"פ לעצור את הבחירות, הוא ממשיך לנסות ולאחד את תנועת פת"ח, נגדו פועלים מרוואן ברגותי, מוחמד דחלאן ונאצר אל-קידווה אך הוא מעריך לפי שעה שיוכל לגבור עליהם, המשחק עדיין לא נגמר.

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר
 

 

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי