חמאס מתחזקת ופת”ח נחלשת לקראת הבחירות לפרלמנט

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
גורמי ביטחון בכירים בישראל מעריכים כי הבחירות לפרלמנט הפלסטיני יחזקו את כוחה של חמאס בשטחי הגדה דבר שיפגע קשות באינטרסים הביטחוניים של ישראל. תנועת חמאס מתייצבת לקראת הבחירות ברשימה מאוחדת בעוד הפיצול בתנועת פת"ח גובר ונמשכת קריאת התיגר על מנהיגותו של מחמוד עבאס.

 גורמי הביטחון בישראל מביעים דאגה רבה מאפשרות התחזקותה של תנועת חמאס בשטחי הגדה כתוצאה מהבחירות הצפויות לפרלמנט הפלסטיני ב-22 מאי, תנועת חמאס שהשלימה כמעט לגמרי את הבחירות הפנימיות שלה,מלבד הבחירות לתפקיד יו”ר הלשכה המדינית, נערכת בכל הכוח לבחירות בגדה, גורמים בחמאס אומרים כי הבחירות לראשות הלשכה המדינית של התנועה יושלמו בקרוב ואז תתיצב התנועה כחזית מאוחדת אחת כדי להסתער על הבחירות לפרלמנט.

תנועת חמאס עומדת על סף השלמת רשימתה לבחירות לפרלמנט, בראש הרשימה יעמוד ח’ליל אל-חיה, סגנו של יחיא סינוואר ברצועת עזה.ברשימה של המועמדים לחברות בפרלמנט ניתן יצוג גדול יותר לתושבי הגדה ומזרח ירושלים ומספרם יעמוד על 79 בעוד מספרם של המועמדים מרצועת עזה עומד על 53 בלבד.

הנהגת חמאס רוצה לשחזר את הניצחון הגדול שלה על תנועת פת”ח בבחירות לפרלמנט ב-2006, דבר שסייע לה להשתלט בכוח צבאי שנה לאחר מכן על רצועת עזה ולגרש ממנה כל נוכחות של הרש”פ, בזכות הניצחון שלה בבחירות לפרלמנט היא קיבלה לגיטימציה ברחוב הפלסטיני והקימה אמירות אסלאמית עצמאית לכל דבר.

ההנהגות המקומיות שלה בגדה ברצועה,הנאמנות לאיראן, דוחפות את ההנהגה בחו”ל להשתתפות בבחירות לפרלמנט ובהמשך גם למועצה הלאומית הפלסטינית( מל”פ) כדי להיכנס לאש”פ כשלב ביניים בדרך להשתלטות עליו בעתיד.

זוהי האסטרטגיה של חמאס, לכבוש מאחזים בזירה הפוליטית הפלסטינית בצורה הדרגתית באמצעות “תהליכים דמוקרטיים”, לקבל לגיטימציה ברחוב הפלסטיני שניתן יהיה למנף אותה עד להשגת  היעדים בהמשך הדרך.

בישראל מודאגים מאוד ממה שקורה בשטח, גורמים ביטחוניים בכירים אומרים כי  ההתחזקות הצפויה של חמאס בשטחי הגדה תפגע קשות באינטרסים הביטחוניים של ישראל.

הדרג המדיני שיגר את ראש השב”כ נדב ארגמן לפגישה עם יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס ברמאללה שדרש ממנו לבטל את הבחירות או לדחותן נוכח ההתחזקות הצפויה של חמאס בשטחי הגדה, יו”ר הרש”פ סירב לדרישה הישראלית אך חלק מהמסר הופנם והנהגת פת”ח בראשותו קיבלה החלטה שלא לרוץ ברשימה מאוחדת אחת עם תנועת חמאס בבחירות לפרלמנט.

ישראל איננה מתערבת עד כה בתהליך הבחירות הפלסטיניות אך גורמי הביטחון פועלים בשטח כדי למנוע את התחזוקתה של תנועת חמאס בגדה לקראת הבחירות, גורמי הביטחון  של ישראל עצרו בשבועות האחרונים עשרות פעילי חמאס בשטחי הגדה כדי להתחקות אחרי מקורות המימון של הפעילים לקראת הבחירות ואחר התוכניות של הנהגת חמאס בגדה.

 מסר ישראלי לרש”פ

 בסוף השבוע שעבר העבירה ישראל מסר נוסף ליו”ר הרש”פ מחמוד עבאס על חוסר שביעות רצונה מתהליך הבחירות לפרלמנט.

על פי גורמים בכירים בפת”ח, ישראל דחתה את בקשתו של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס לאפשר לנציגו חוסיין א-שיח’ להיכנס פעם נוספת לכלא “הדרים” כדי  להיפגש עם האסיר מרוואן ברגותי, השפוט ל-5 מאסרי עולם על רצח ישראלים, ולנסות להגיע עמו לעסקה על ההתמודדות של תנועת פת”ח בבחירות לפרלמנט.

חוסיין א-שיח’ נועד בחודש שעבר בכלא, באישור ישראל, עם מרוואן ברגותי והביא עמו הצעה בשם יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס כדי שברגותי לא יתמודד בבחירות לפרלמנט ברשימה עצמאית ויחליש את כוחה של תנועת פת”ח מול חמאס.

על פי גורמים בפת”ח, ההצעה של יו”ר הרש”פ כללה תשלום סכום של 2 מיליון דולר למשפחת ברגותי כפיצוי על תקופת מאסרו בכלא הישראלי ומתן זכות לברגותי לשבץ 10  ממקורביו במקומות ריאליים ברשימת פת”ח לבחירות בתמורה לכך שלא ירוץ ברשימה עצמאית שתתחרה ברשימת פת”ח.

ברגותי עדיין לא השיב על הצעתו של יו”ר הרש”פ אך מחמוד עבאס נחוש לנטרל את כוחו הפוליטי, נביל שעת’, יועצו של יו”ר הרש”פ, רמז בסוף השבוע כי אם ברגותי ידחה את ההצעה הוא יגורש מתנועת פת”ח כמו שגורשו ממנה ד”ר נאצר א-קידווה אחיינו של יאסר ערפאת ומחמד דחלאן.

הפיצול בתנועת פת”ח מדאיג מאוד את יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס, האיומים של 3 בכירים בפת”ח: מרוואן ברגותי, מוחמד דחלאן ונאצר אל-קידווה לרוץ ברשימות עצמאיות מחוץ לתנועת פת”ח מחלישות מאוד את התנועה ומחזקות את חמאס בקרב על המושבים של הפרלמנט הפלסטיני, מוחמד דחלאן כבר הקים ברית פוליטית עם תנועת חמאס כדי להחליש את פת”ח ובתמורה קיבלו אנשיו “אור ירוק” לחזור לרצועת עזה אחרי היעדרות של 14 שנים.

לכן, לא מן הנמנע שיו”ר הרש”פ מתכנן כבר את מהלך הנסיגה מרעיון עריכת הבחירות  מחשש שהדבר יירשם כתבוסה פוליטית נוספת של תנועת פת”ח בהנהגתו.

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק העריך אמש כי הסיכויים שהבחירות לפרלמנט יבוטלו עומדים כרגע על 40 אחוזים, הוא גם העריך כי בבחירות לנשיאות מרוואן ברגותי יביס את יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ”ל רשות השידור לשעבר

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי