ישראל צריכה ליזום מהלך שיעצור את הבחירות הפלסטיניות

Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email
ישראל צריכה ליזום את עצירת הבחירות בשטחים שמסכנות את ביטחונה, גם ארה"ב, מצרים וירדן חוששות מבחירות שיחזקו את חמאס בשטחי הגדה. הודעה ישראלית על איסור על השתתפות תושבי מזרח ירושלים בבחירות תספק ליו"ר הרש"פ את הסולם לרדת מהעץ.

ההכנות לבחירות לפרלמנט הפלסטיני ב-22 במאי מתקדמות בקצב מהיר, חלק מהפלגים הפלסטינים ובראשם תנועת חמאס כבר הגישו את הרשימות שלהם לועדת הבחירות המרכזית ויו”ר הרש”פ מחמוד עבאס ממשיך להוביל את המהלך ואיננו מוכן בשלב הזה לרדת מהעץ שעליו טיפס למרות אזהרות ישראל.

הדרג המדיני בישראל שיגר את ראש השב”כ נדב ארגמן לפני כ-3 שבועות לפגישה ברמאללה עם יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס כדי להזהירו משיתוף תנועת חמאס בבחירות, הוא דרש ממחמוד עבאס לבטל את הבחירות או לדחותן על רקע הסכנה שהבחירות יחזקו את תנועת חמאס בשטחי הגדה ויסכנו את ישראל ואת שלטון הרש”פ, אך מחמוד עבאס דחה את דרישת ישראל על הסף.

ההערכה של גורמי הביטחון בישראל היא שלתנועת חמאס יש סיכוי טוב לנצח בבחירות הפלסטיניות, נוכח הפיצול בתנועת פת”ח והעובדה ששלושה בכירים בצמרת פת”ח: מרוואן ברגותי, מוחמד דחלאן ונאצר אל-קידווה מערערים על מנהיגותו של יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס ופועלים להחלפתו.

 ארה”ב, ירדן ומצרים מתנגדות להשתתפות חמאס בבחירות

 גורמי ביטחון בכירים בישראל אומרים כי התחזקות  תנועת חמאס בשטחי הגדה מסכנת את האינטרסים הביטחוניים של ישראל, כבר היינו בסרט הזה ב-2006, חמאס ניצחה בבחירות לפרלמנט משתי סיבות שהינן רלוונטיות גם כיום: הפיצול בתנועת פת”ח וזעם הרחוב על השחיתות במנגנוני הרש”פ,שנה לאחר מכן ניצלה חמאס את ניצחונה בבחירות להשתלטות בכוח על הרצועה וגירוש שלטון הרש”פ ממנה.

האמירות האיסלאמית בהנהגת חמאס, שקמה ברצועת עזה כתוצאה מהניצחון בבחירות, נחשבת להישג היסטורי של “האחים המוסלמים”, תנועת האם של חמאס, שהיא איננה מתכוונת לוותר עליו גם אם תנועת פת”ח תנצח בבחירות.
מאז ועד היום, חמאס הקימה ברצועת עזה בסיס טרור ענק עם תעשיית נשק רקטי ופיתוח אמצעי לחימה הקשור בעבותות לאיראן שאותו היא מבססת באופן יומי ושמסכן את ביטחונה של מדינת ישראל. עכשיו שואפת חמאס לחזור על התקדים של שנת 2006 ולהשתתף בבחירות לפרלמנט הפלשתיני כתחנת ביניים בדרכה להשתלט גם על שטחי הגדה. ניצחון של חמאס בבחירות לפרלמנט יחזק את כוחן של איראן וטורקיה באזור והשפעתן על הנעשה בגדה.
ירדן ומצרים הזהירו את יו”ר הרש”פ עבאס מפני הרומן החדש שלו עם תנועת חמאס בנושא הבחירות, הן מתנגדות לכך שתנועת חמאס תקבל לגיטימציה באמצעות הבחירות, תחזק את שלטונה ברצועת עזה ותתחזק בגדה, זה עלול לערער את היציבות של שלטון הרש”פ  ולחזק את הגורמים האסלאמים במצרים ובירדן.

ממשל ביידן לא הביע עד כה שום עמדה רשמית בנושא הבחירות, אולם על פי גורמי ביטחון בישראל, ארה”ב שותפה לחששות ישראל מצרים וירדן כי הבחירות עלולות לחזק את תנועת חמאס ולפגוע ביציבות האזורית.

האינטרס הישראלי של כל הגורמים האלה הוא שיו”ר הרש”פ ימשיך בתפקידו ללא פרלמנט שבו שיש רוב לתנועת חמאס ולמתנגדי מחמוד עבאס שימרר את חייו ויוביל קו אנטי ישראלי מובהק.

מחמוד עבאס הוא הרע במיעוטו, הצדדים הבינלאומיים והאזוריים מכירים אותו היטב, על חולשותיו ומגרעותיו, הצד החשוב שבו הינו מלחמתו בטרור בשטחי הגדה ודיכוי חמאס והג’יהאד האסלאמי, זה הדבר החשוב ביותר מבחינת ישראל.

מרוואן ברגותי המרצה עונש של 5 מאסרי עולם על רצח ישראלים נחשב בקרב הדרג המדיני בישראל ובממשל האמריקני כטרוריסט שאיננו יכול להוות פרטנר עתידי ותחליף למחמוד עבאס, אם יש מישהו שישראל וארה”ב מעוניינות בו כיורש למחמוד עבאס הרי שהוא הגנרל מאג’ד פרג’, ראש המודיעין הכללי שמקובל על השב”כ הישראלי ועל ה-CIA, גם פרג’ מתנגד לבחירות בהשתתפות חמאס אך מחמוד עבאס השתיק אותו,מועמדותו של פרג’ כיורש איננה רלוונטית כרגע מכיוון שמחמוד עבאס מתכנן להישאר על כסאו עוד שנים רבות למרות שהגיע לגיל-86.

 המפתח לעצירת הבחירות

 יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס איננו שועה לאזהרות ישראל בעניין חמאס ומתעלם גם מעמדתן של מצרים וירדן, ישראל צריכה לעשות מעשה ולעצור את תהליך הבחירות מכיוון שיו”ר הרש”פ חושש להכניס את ידיו אל תוך האש שהוא הבעיר ומאיימת לכלותו.

המפתח לכך הינו השתתפות תושבי מזרח ירושלים בבחירות, יו”ר הרש”פ מחמוד עבאס הגדיר זאת כ”קו אדום” פלסטיני, אמש הבהירו שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמאלכי ובכיר פת”ח עזאם אלאחמד כי לא יתקיימו בחירות אם תושבי מזרח ירושלים לא ישתתפו בהן, לכן, ישראל צריכה להודיע לאלתר כי לא תאפשר את השתתפות תושבי מזרח ירושלים בבחירות בשום צורה.

הרש”פ פנתה לפני כחודשיים במכתב רשמי לישראל בדרישה שתאפשר לתושבי מזרח ירושלים להשתתף בבחירות, ישראל השיבה כי תיתן תשובה לאחר הבחירות לכנסת, הגיע הזמן להודיע לרש”פ רשמית כי בקשתה נדחית על הסף מכיוון שישראל היא הריבון בירושלים על כל חלקיה כפי שהדבר קיבל אישור גם בהכרזת טראמפ והעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.

הודעה ישראלית כזו תספק למחמוד עבאס את הסולם לרדת מהעץ ולדחות את הבחירות, הרש”פ תשמיע מחאה חריפה ותעשה הצגה גדולה בזירה הבינלאומית אך  מחמוד עבאס ישמח בסתר ליבו שישראל הוציאה עבורו את הערמונים מן האש, בשורה התחתונה מה שמעניין אותו וחשוב לו באמת הוא להמשיך ולהישאר על כסאו.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ”ל רשות השידור לשעבר

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ”ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ”ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית ‘מגזין המזה”ת’. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי