לאן נעלם העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י?

סעודיה הסתבכה עם הקהילה הבינלאומית בעקבות פרשת היעלמותו של של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י והיא מתקשה להדוף את ההאשמות כי חיסלה אותו על אדמת טורקיה.

חיסולו של ג'מאל חאשוקג'י נעשה בצורה שלומיאלית ולא מן הנמנע שבסופו של דבר סעודיה תיאלץ להודות במעשה ולהעניש את מבצעיו כדי לסיים את המשבר.

ככל שחולף הזמן גוברת ההערכה בעולם הערבי כי העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, ממתנגדי בית המלוכה הסעודי, חוסל בהוראה של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בגלל הביקורת שלו על המשטר בסעודיה.

גורמים בסעודיה טוענים כי ג'מאל חאשוקג'י היה איש "האחים המוסלמים" מתומכיה של טורקיה וקטאר נגד בית המלוכה הסעודי, הוא היה ממבקריו החריפים של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ומתח במאמריו ביקורת על מדיניותו והתנהלותו ביחס לקטאר, המלחמה בתימן ודיכוי מתנגדי המשטר.

חאשוקג'י שהיה בעבר העורך הראשי של עיתון "אלווטן" הסעודי היה גם יועצו של הנסיך הסעודי תורכי אלפייצל, השגריר הסעודי הקודם בוושינגטון, וכתב טור שבועי בעיתון "וושינגטון פוסט".

הוא עזב את סעודיה לפני יותר משנה לאחר גל המעצרים שעליו הורה יורש העצר מוחמד בן סלמאן והמשפטים הסודיים שנערכו למתנגדי המשטר, בגל המעצרים נעצרו כ-1500 איש ממתנגדי המשטר.

הוא החליט לנוע על הציר איסטנבול-וושינגטון, באחרונה רכש דירה באיסטנבול בסכום של 250 אלף דולר ואף החליט להתגרש כדי להתחתן מחדש עם ארוסתו הטורקית החדשה.

למרות התנגדותו העזה למדיניות בית המלוכה הסעודי, הקפיד חאשוקג'י שלא להצטייר כמתנגד המשטר והמשיך לשמור על קשר עם שגרירות סעודיה בוושינגטון.

קיימת גם אפשרות כי הוא נחטף בתוך מבנה הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, שם נראה לאחרונה בשבוע שעבר לאחר שבא להסדיר את ענייני גירושיו,ומשם הוברח, בניגוד לרצונו, במטוס פרטי למעצר בסעודיה, אולם ההערכה היא שהאפשרות הזו הינה קלושה.

הביקורת העולמית על  היעלמותו המדאיגה של חאשוקג'י עשויה להביא לפתיחה בחקירה בינלאומית בנסיבות היעלמותו, הנשיא טראמפ אמור לשוחח על הנושא עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז וסגן הנשיא מייק פנס הציע לשגר לטורקיה צוות של ה-FBI כדי לסייע בחקירה.

עיתון ה"וושינגטון פוסט" דיווח ב-9 באוקטובר כי המודיעין האמריקני יירט שיחות של בכירים סעודים שבהן דובר על מעצרו של חאשוקג'י אולם לא ברור אם מדובר במבצע פיתוי של העיתונאי כדי שיגיע לסעודיה ושם ייעצר או על מעצרו בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, בכל מקרה ברור מהדיווח הזה כי העיתונאי הסעודי היה על הכוונת של בית המלוכה הסעודי.

העיתונות הטורקית טוענת כי צוות ביטחוני מיוחד סעודי המונה 15 איש הגיע לאיסטנבול ביום ביקורו של העיתונאי חאשוקג'י לבנין הקונסוליה הסעודית וכי מטרתו הייתה לחקור ולהרוג את העיתונאי בתום חקירתו ואח"כ להיפטר מגופתו, אחד הדיווחים הוא כי גופתו נוסרה לחלקים קטנים כדי להקל על הוצאתה מבניין הקונסוליה.

אמצעי התקשורת בטורקיה פרסמו ב-9 באוקטובר את שמותיהם ותמונותיהם של 15 הסעודים המעורבים בהיעלמותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י.

סעודיה מתקשה לספק הסברים או צילומים המעידים על כך שג'מאל חאשוקג'י עזב את בניין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול בעוד שקיימים צילומים המתעדים בבירור את כניסתו ביום ג' שעבר לבנין הקונסוליה הסעודית, אולם הסעודים מכחישים כי הידיעות כי הוא חוסל בנין הקונסוליה באיסטנבול וטוענים כי עזב את בנין הקונסוליה ואין להם שום מידע על מקום הימצאו.

פרשת היעלמותו של חאשוקג'י עלולה להתפתח למשבר דיפלומטי חריף בין ארה"ב לסעודיה, בקונגרס מתגבשת מגמה לדרוש מממשל טראמפ להפעיל לחץ על סעודיה לתת תשובות ברורות בפרשה.

העיתונות האמריקנית שופעת תיאורים והערכות כיצד חוסל חאשוקג'י ע"י סוכנים סעודים בבנין הקונסוליה באיסטנבול.

שר החוץ האמריקני מייק פומפיאו דרש מסעודיה לערוך "חקירה מלאה ושקופה" בנסיבות היעלמותו של העיתונאי הסעודי.

גם יחסי טורקיה עם סעודיה נמצאים במשבר חריף, הנשיא ארדואן זועם על הפרשה ומאיים להעמיד לדין את כל מי שמעורב בהיעלמותו של העיתונאי הסעודי, כולל את הקונסול הסעודי עצמו, ומטיל על סעודיה את החובה לפרסם הוכחה כי חאשוקג'י עזב את בניין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול.

סעודיה הינה החשודה העיקרית בחטיפתו או רציחתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י ויש לה את כל המניעים לכך,לא מן הנמנע שתוקם בסופו של דבר ועדה בינלאומית שתחקור את נסיבות היעלמותו, האופן שבו מתנהלת סעודיה לאחר פרסום דבר היעלמותו של חאשוקג'י הינו מחשיד ביותר.

פרשנים בעולם הערבי לא פוסלים את האפשרות שאם הלחץ הבינלאומי על סעודיה יתגבר היא תודה כי גורמי ביטחון סעודים "סוררים" חיסלו את חאשוקג'י או שהוא נהרג בטעות במהלך חקירתו בגלל שימוש מופרז בכוח.

הצייצן הסעודי המכונה "מוג'תהאד" פרסם ב-9 באוקטובר ציוץ בטוויטר כי לטורקיה יש מספיק מידע על פרשת היעלמותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י שיכול לחסל פוליטית את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ולהביא לכך שהקהילה הבינלאומית תתיחס לסעודיה כ "מדינה סוררת" וליורש העצר מוחמד בן סלמאן כפושע המבוקש ע"י בית הדין הפלילי הבינלאומי.

מי שקיבל בבית המלוכה הסעודי את ההחלטה לחסל את העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י על אדמת טורקיה ובתוך מבנה הקונסוליה הסעודית באיסטנבול קיבל החלטה שלומיאלית שסיבכה את סעודיה, גם ביצוע החיסול נעשה בצורה חובבנית ו"צוות החיסול" הסעודי תועד ע"י הטורקים מרגע הגעתו לאיסטנבול.

סעודיה מתקשה להדוף את הפרסומים בעולם על חלקה בפרשה ונראה כי היא תיאלץ לשלם מחיר מדיני אם לא תספק הוכחות חותכות כי העיתונאי חאשוקג'י עזב את בניין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול בריא ושלם.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי