חמאס מתכנן הסלמה

גוברת סכנת ההתלקחות ברצועה עזה בטווח הזמן הקרוב וצה"ל נערך בהתאם על גבול הרצועה.

עפ"י ההערכות, הנהגת ארגון חמאס מעוניינת בסבב לחימה נוסף עם ישראל שיביא להתערבות בינלאומית שתשנה את המצב ההומניטארי ברצועה.

יום שישי הקרוב אמור להיות שוב יום מבחן להבנות הרגיעה שהושגו בתיווך מצרי בין ישראל לחמאס נוכח האיומים היוצאים מרצועת עזה.

החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות של הפלגים הפלסטינים ברצועה פירסם ב-13 בפברואר איום כי "הפיצוץ קרוב לאור המשך המצור" וכי הפלגים הפלסטינים לא יאפשרו לישראל לפגוע במשתתפים בצעדות השיבה.

גורמים בחמאס אומרים כי תהייה תגובה פלסטינית על כל פציעה או הרג של המפגינים על גדר הגבול.

האיום המשותף לכל הפלגים מצטרף לחידוש הפעילות של יחידות "ההטרדה הליילית" שהתחילו לפעול מחדש על גבול הרצועה לפני כמה ימים ולהתעמת עם חיילי צה"ל.

חמאס גם החזיר מחדש את ההפגנות הקבועות מדי יום שלישי בחוף זיקים בגבול רצועת עזה, כל הסימנים האלה מעידים על כף שהארגון מעלה בהדרגתיות את רף האלימות נגד ישראל.

צה"ל החל להיערך לאפשרות של הסלמה בשבועות הקרובים או בחודשי הקיץ עפ"י הנחיית הרמטכ"ל אביב כוכבי בעקבות הערכת אמ"ן החדשה, בניגוד להערכות הקודמות, כי השקט היחסי של החודשיים האחרונים ברצועת עזה הוא רק זמני.

מדוע חמאס מעוניין בהסלמה?

למרות המאמצים המצריים לשמור על הרגיעה היחסית בגבול הרצועה והביקורים של מנהיג חמאס אסמעיל הניה ומנהיג ארגון הג'יהאד האסלאמי זיאד נח'אלה בקהיר בשבוע שעבר ופגישתם עם שר המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל,נראה כי הנהגת חמאס לחוצה מאוד להציג הישגים לציבור הפלסטיני ברצועה בחלוף 10 חודשים מאז החל קמפיין צעדת השיבה.

הרצון של ההנהגה המדינית בישראל להימנע מהסלמה בגבול הדרום בתקופת הבחירות וההתמקדות בחזית הצפונית מתפרשים בחמאס כחולשה שיש לנצלה ולסחוט מישראל הקלות נוספות,דהיינו להיכנס לשלב השני של הבנות הרגיעה בכל הקשור להקמת פרוייקטים גדולים ברצועה בתחום החשמל והמים.

העיתון הלבנוני "אלאח'באר" המקורב לחזבאללה פירסם ב-26 בינואר דיווח מפי גורמים בכירים בחמאס שעל פיו ארגון חמאס הגיע למסקנה כי לא יקבל מישראל שום דבר לפני הבחירות ב-9 באפריל ולכן החליט לדחות את המענק הכספי הקטארי וללכת לכיוון הסלמה.

גורמים בחמאס טוענים כי יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, הוא שמוביל את הקו הזה ומתכנן ליזום סבב אלימות של כמה "ימי קרב" שיביא להסלמה שתחייב התערבות בינלאומית שתשנה את המצב ברצועה.

התרחישים האפשרייים מבחינתו הם ירי רקטות לעבר ישראל, ירי טילי נ"ט לעבר כוחות צה"ל על הגבול או חדירה לשטח ישראל לצרך ביצוע פיגוע.

מצרים מנסה לשכנע את ארגון חמאס לשמור על השקט אך הארגון טוען כי ישראל התחמקה מלממש את התחיבויות השלב הראשון והשלב השני של הבנות הרגיעה.

מנהיג חמאס אסמעיל הניה שוחח שלשום בטלפון עם ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזה"ת והבהיר לו את הזעם הפלסטיני בעקבות הסחבת שנוקטת ישראל בביצוע הבנות הרגיעה,גורמים בחמאס מסרו כי מלדאנוב הבטיח לדאוג לביצוע השלב השני של הבנות הרגיעה.

המתיחות בין חמאס לג'יהאד האסלאמי

מאז ניצחונו של זיאד נח'אלה לפני כמה חודשים בבחירות הפנימיות בארגון והיבחרו לתפקיד המזכ"ל, גברה המתיחות בין ארגון הגי'האד האסלאמי לבין ארגון חמאס על רקע הצעדים שבהם יש  לנקוט על "הפרות הרגיעה" מצד ישראל.

זיאד נח'אלה רוצה יותר שותפות בתהליך קבלת ההחלטות ברצועה למרות שחמאס הוא הריבון, זיאד נח'אלה סבור שלארגונו יש נשק מתקדם ויכולות לפגוע בעומק הישראלי והוא מעודד מתוצאות הסבב האחרון שבו ירו הג'יהאד האסלאמי וחמאס יותר מ-400 רקטות לעבר ישראל, בראיונות לתקשורת בשבועות האחרונים הוא התפאר כי ראש הממשלה נתניהו רץ למודיעין המצרי והתחנן שיפעל להפסקת אש מיידית.

עפ"י גורמים ברצועה,"יחידות הריסון" של חמאס לאורך גבול הרצועה פעלו בשבועות האחרונים כמה פעמים כדי להרחיק פעילים של הגי'האד האסלאמי שניסו לשגר רקטות לעבר ישראל או לפתוח בירי לעבר חיילי צה"ל.

מנהיג חמאס אסמעיל הניה נפגש לראשונה בשבוע שעבר בקהיר עם זיאד נח'אלה מנהיג הגי'האד האסלאמי והשניים ניסו להגיע להבנות בקשר לנושא הרגיעה, אולם עפ"י גורמים בחמאס זיאד נח'אלה סירב להתחייב בפני המודיעין המצרי כי ישמור על הבנות הרגיעה, הוא אמר שארגונו משוחרר מכל התחיבויות הרגיעה ושהכל תלוי בהתנהגות ישראל כלפי המפגינים על הגבול, אח"כ הפקיד מסמך הסתיגויות בידי המודיעין המצרי ועזב בכעס את קהיר וחזר לביירות.

בנוסף לכך בתוך ארגון הג'יהאד האסלאמי יש יריבות פנימית וראש הארגון זיאד נח'אלה מתקשה להשתלט על הזרוע הצבאית ברצועת עזה אשר מגלה סימנים של עצמאות ואי ציות להוראות המגיעות ממפקדת הארגון בביירות.

לסיכום: נראה כי חמאס מעוניין בהסלמה כדי להפעיל לחץ על ישראל במטרה להשיג הישגים בתחום הקלת המצור שיחזקו את מעמדו בקרב הציבור העזתי, המגמה הזו משתלבת בקו הניצי של זיאד נח'אלה מנהיג הג'יהאד האסלאמי ונתמכת ע"י איראן שרוצה לנקום בישראל על התקיפות של היעדים האיראניים בסוריה וגם להביא להסלמה שתסייע בטירפוד "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

ההתרחשויות המקומיות והאזוריות האחרונות אינן מבשרות טובות להמשך הרגיעה בגבול הרצועה.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי