מוקד מתיחות חדש בהר הבית

המועצה החדשה של הווקף המוסלמי בהר הבית מתכוונת לשפץ את מבנה שער הרחמים בהר הבית ולהפוך אותו למקום תפילה.

מדובר בהפרה בוטה של הסטטוס קוו ונראה כי מדובר בפרובוקציה כחלק מהתכנית הירדנית-פלסטינית לטרפד את "עסקת המאה"  של טראמפ.

נראה כי המועצה החדשה של הווקף האסלאמי בהר הבית בראשות השיח' עבד אלעזים סלהב, שבאחרונה הורחבה וכוללת אישים מהרש"פ ומתנועת פת"ח, מנסה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, גורמים בתנועת פת"ח אומרים כי הקרב מול ישראל על הר הבית אמור להסלים לקראת פרסום תוכנית "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ.

השיח' סלהב אמר  ב-19 בפברואר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי בכוונת המועצה לשפץ את המבנה של שער הרחמים בתוך רחבת הר הבית ולפתוח אותו מחדש כמקום תפילה למוסלמים ולמשרדים של הווקף.

" אסור שהמקום ישאר מוזנח, אנו לא מכירים בהחלטות הכיבוש בקשר אליו,שער הרחמים הוא חלק ממסגד אל-אקצא, המסגד הוא קו אדום ושום מוסלמי איננו יכול לוותר על שום גרגר אדמה ממנו".

כמה מחברי המועצה החדשה של הווקף בראשות שהיח' סלהב ביקרו הבוקר במבנה שער הרחמים בהר הבית בעקבות העימותים שהיו אתמול בין הפלסטינים לשוטרים בהר הבית, המשטרה הזרימה כוחות גדולים שעצרו 7 מתפרעים וסגרה את שערי הר הבית.

הרקע להתפרעות נבע מניסיון של הווקף המוסלמי לשנות את הסטטוס קוו במבנה של שער הרחמים בהר הבית, מתפללים מוסלמים הפרו את הסטטוס קוו שהיה נהוג במקום והתפללו בתוך המבנה.

בתגובה הציבה המשטרה שערי ברזל חדשים עם מנעולים במקום וסגרה את הכניסה למבנה.

השיח' וואסף אלבכרי השייך למשרד ההקדשים הירדני מסר לאתר "דוניא אלווטן" ב-19 בפברואר כי בעקבות מגעים בין ממשלת ירדן לשלטונות ישראל אמש הוחלט להחזיר את הסטטוס קוו למקום.

הבוקר הסירה משטרת ישראל את השערים והמנעולים שהציבה ושחררה את המתפרעים שנעצרו אתמול.

בשעות הבוקר הגיעו אנשי הווקף והתקינו שערים חדשים בכניסה למבנה שער הרחמים.

שער הרחמים הוא חלק מהחומה המזרחית של הר הבית,הוא מורכב למעשה משני פתחים שחסומים כיום בלבנים,שער הרחמים הוא היחיד משערי החומה המוביל ישירות להר הבית.

במבנה של השער פועל חדר לימוד לדת האסלאם, הכניסה למבנה הזה היא דרך הר הבית בלבד.

שער הרחמים והמבנה הצמוד לו סגורים מאז שנת 2003 עפ"י צו , בעקבות משבר המגנומטרים בהר הבית ב-2017 הוארכה סגירת המקום עד להודעה חדשה.

מערכת התעמולה הפלסטינית טוענת כי ישראל רוצה להקים בית כנסת במבנה שער הרחמים.

עיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי טען במאמר המערכת שלו היום כי הצבת השערים ע"י המשטרה בכניסה לשער הרחמים היא צעד בתוכנית של ישראל לחלק את מסגד אלאקצא בין המוסלמים ליהודים מבחינת המקום וזמני התפילה.

" מאז הכרזת טראמפ על ירושלים כבירת ישראל, פועלת ישראל במרוץ נגד הזמן כדי לייהד את ירושלים ולחלק את מסגד אל-אקצא בדרך להסירתו והקמת בית המקדש במקום.." נטען במאמר.

ההכרזה של ראש המועצה החדשה של הווקף  אסלאמי על הכוונה לשפץ את מבנה שער הרחמים ולהפוך אותו למקום תפילה היא פרובוקציה שמטרתה לחמם את האווירה, להפר את הסטטוס קוו ולחדש את המאבק של השליטה בהר הבית  לקראת פרסום "עסקת המאה" של טראמפ.

ממשלת ירדן אישרה באחרונה את הרחבת מועצת הווקף האסלאמי מ-11 ל-18 חברים ולראשונה איפשרה לרש"פ דריסת רגל במועצה.

בתוך המועצה שולבו חברים שהינם בכירים ברש"פ ובתנועת פת"ח ובראשם עדנאן אלחוסייני השר לענייני ירושלים ברש"פ.

ירדן והרש"פ משתפות פעולה עפ"י הסיכום בין המלך עבדאללה ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בנושא הר הבית כדי לסכל את תוכנית "עסקת המאה" של טראמפ.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי