שיטות ההונאה של חמאס

ארגון חמאס שיגר רקטות לעבר מרכז ישראל מתוך שיקולים פוליטיים פנימיים ומתוך רצון לשפר את עמדת המיקוח שלו מול ישראל במלאת שנה לצעדות השיבה.

הנהגת חמאס נוקטת בשיטות הונאה כדי שלא "לשבור את הכלים" ולסחוט את המקסימום מישראל.

ארגון חמאס הינו ארגון טרור שנתמך וממומן על ידי איראן ומשכלל כל העת את שיטותיו ואת לוחמת המודיעין שלו מול ישראל.

מערכת המודיעין של ישראל העריכה באופן רשמי כבר לפני כמה שבועות, והדבר פורסם גם באמצעי התקשורת בישראל, כי ארגון חמאס פועל להסלמה לקראת הבחירות לכנסת ב-9 באפריל, ואכן ההסלמה הגיעה בדמות ירי רקטות לעבר מרכז הארץ.

ארגון חמאס המתין בסבלנות עד להגעת הפעימה ה-4 של הכסף הקטארי, אחרי שהכסף הגיע השבוע לרצועה וחולק ל-55 אלף משפחות נזקקות, הוא החליט לצאת לפעולה ולנסות מהלך סחיטה חדש מול ישראל מבלי "לשבור את הכלים".

ב-14 במרץ ירו פעילי הארגון 2 רקטות מסוג "פאג'ר" לעבר ישראל, על פי גורמים ברצועה, הפעולה תוכננה בחשאי ויצאה לפועל ע"י "קבלני ביצוע" של הארגון כדי לחמוק מתחת לראדאר של מערכת המודיעין הישראלי, ללא "טביעות אצבע" כדי שיתאפשר לארגון מרחב ההכחשה.

דובר צה"ל רון מנליס אישר בהודעה שפירסם כי לצה"ל לא היה מידע מקדים על הירי.

כדי לסדר "אליבי" להנהגת חמאס, שוגרו הרקטות בעת שהנהגת חמאס נועדה בעזה עם משלחת המודיעין המצרי שחזרה לרצועה עם תשובות ישראל על מסמך הדרישות של ארגוני הטרור ברצועה בכל הקשור ליישום הבנות הרגיעה.

אחר כך הפיצו פעילי חמאס דרך אמצעי התקשורת ידיעות שקריות כי  ארגון הג'יהאד האסלאמי או ארגון "אל-צאברין" הפרו איראני הוא האחראי לירי הרקטות , למרות שרק לפני כמה ימים עצרו מנגנוני הביטחון של חמאס את מנהיג הארגון השאם סאלם ואת בכירי הארגון והחרימו את כל הנשק והרקטות שהיו ברשותם.

מייד לאחר ירי הרקטות, ירדו ההנהגות הצבאיות של ארגוני הטרור בעזה למקלטים ומקומות המסתור ופירסמו הודעת הכחשה נמרצת כי אינן אחראיות לירי הרקטות לעבר תל אביב וכי הוא סותר את הבנות הרגיעה שהן מחוייבות להן.

צה"ל הודיע רשמית כי ארגון חמאס הוא שביצע את הירי, אחר כך שונתה ההודעה שכנראה הירי "נעשה בטעות" (הסבר מגוחך ולא הגיוני לכשעצמו)

גם גורמים מצרים אישרו כי פעילי חמאס הם שביצעו את הירי, העיתונאית גי'האן אלחוסייני המקורבת לגורמים בכירים במודיעין המצרי פרסמה בחשבון הטוויטר שלה מפי גורם מצרי כי חמאס אחראי לירי הרקטות לעבר ישראל, המקור אמר לה כי חמאס הודיע למצרים כי מדובר בפעולה של בודדים "שלא בכוונה".

סוד גלוי הוא ברצועת עזה שארגון חמאס, שהינו הריבון והשולט בשטח ללא מיצרים וכי הוא אחראי לכל ירי, הוא אחראי על כל הפרחת בלון נפץ לעבר ישראל והשלכת מטעני חבלה לעבר חיילי צהל על הגבול,כל שכן על שיגור רקטות לעבר ישראל.

ארגון חמאס הוא שמווסת את גובה הלהבות של הטרור מהרצועה, ברצותו הוא מוריד אותן וברצותו הוא מעלה אותן.

כדי להרגיע את ישראל כדי שלא תחריף את תגובתה על הירי למרכז ישראל,לאחר תקיפה אווירית של כ-100 יעדי טרור ברצועה, הסכים ארגון חמאס מיידית להפסקת אש בתיווך מצרי, אחר כך הוא גם ביטל,בצעד חריג, את ההפגנות השבועיות על גדר הגבול המכונות "צעדות השיבה" כדי לייצר רגיעה במצב הביטחוני והפחתת המתיחות על הגבול.

מדוע בחר ארגון חמאס לשגר את הרקטות לעבר מרכז ישראל בעיתוי הנוכחי?

ניתן למצוא לכך כמה הסברים.

א.שינוי סדר היום התקשורתי-ביום הירי של הרקטות היו הפגנות גדולות ברחבי הרצועה נגד המצב הכלכלי הקשה ויוקר המחייה, את ההפגנות ארגנה תנועת צעירים"אנו רוצים לחיות" (בידנא נעיש-בערבית) המזוהה עם ארגוני השמאל באש"פ.

מנגנוני הביטחון של חמאס פיזרו בירי ובאלות את המפגינים, במיוחד במחנה הפליטים ג'באלה ובעיירה דיר אלבלח, וברצועה התגבר הלך הרוח כי תופעת "האביב הערבי" עומדת לפקוד גם את רצועת עזה.

לכן, בהחלט ייתכן שהנהגת חמאס החליטה לחזור לטריק הישן ולתעל את זעם הרחוב העזתי לעבר ישראל.

הטריק עבד, ישראל הגיבה בהפצצות נרחבות של יעדים ברצועת עזה ונושא יוקר המחיה ירד בינתיים מסדר היום, למרות שהוא עלול להופיע מחדש בימים הקרובים.

ב.תסכול מחוסר ההישגים של צעדת השיבה-הירי לעבר ישראל בוצע לאחר שהנהגת חמאס שמעה מנציגי המודיעין המצרי את תשובת ישראל על הדרישות שהגישו ארגוני הטרור במסמך מסודר,עפ"י גורמים בחמאס, התשובות לא סיפקו את הנהגת חמאס ואז ניתנה ההנחייה לשגר את הרקטות לעבר ישראל כדי לאותת לממשלת ישראל כי חמאס איננו מרוצה מהתשובות שקיבלה וכי הוא ינקוט בהסלמה אם ישראל לא תשנה את דרכיה.

ארגון חמאס מעריך שבדך הזו הוא יוכל לשפר את עמדת המיקוח שלו מול ישראל ולסחוט אותה להקלות משמעותיות במצור, בהנהגת חמאס יודעים שהדרג המדיני הישראלי איננו מעוניין בעימות צבאי לפני הבחירות וכי הוא מוכן "להכיל" הרבה רק כדי למנוע הסלמה.

בהנהגת חמאס יודעים גם שהדרג המדיני בישראל איננו מעוניין בהפלת שלטון חמאס ברצועה, כדי לשמור על הפיצול בינה לבין הנהגת הרש"פ, ולכן ידיו כבולות באופן התגובה על ירי הרקטות, הנהגת חמאס מרגישה בטוחה וכי יש לה "חסינות", ישראל גם לא מחדשת את מדיניות הסיכולים הממוקדים.

בסוף החודש תמלא שנה לצעדות השיבה וארגון חמאס מתקשה להציג הישגים משמעותיים לציבור העזתי בתחום הקלת המצור.

ג. ניסיון של ארגון חמאס להשפיע על דעת הקהל בישראל ולהציג את ממשלת הימין כממשלה שמנהלת מדיניות ביטחון רופסת.

אסור להאמין לשקרים שמפיץ חמאס בכל פעם שהוא יורה רקטות לעבר ישראל, רק לו ולארגון הג'יהאד האסלאמי יש רקטת ארוכות טווח מסוג "פאג'ר", כבר היינו בסרט שבו הוא טען שברקים הפעילו את הרקטות או שארגונים "סוררים" ברצועה הם שאחראים לירי.

לארגון חמאס אין שום בעיה להביך גם את מצרים ולשקר לבכירי המודיעין המצרי, הנהגת חמאס יודעת שהמודיעין המצרי צריך אותה כדי להילחם בשלוחת דאע"ש בצפון סיני וכדי שלא תערער את מצב היציבות במצרים באמצעות יצירת כאוס ברצועת עזה וחבירה לתנועת "האחים המוסלמים" במצרים.

חמאס שאב עידוד גדול מאירועי חודש נובמבר האחרון שבהם ירה כ-500 רקטות לעבר ישראל, הוא טוען שישראל "התחננה" בפני מצרים שתשיג עבורה הפסקת אש וכי היא איננה רוצה בעימות צבאי גדול בגבול הרצועה, יש לו תחושה של כוח וכי הוא מחזיק את ישראל במקומות הרגישים ומכאן הוא גם מרשה לעצמו להפיץ שקרים ולנקוט במהלכי הונאה מתוך הנחה שישראל "תבלע" את הכל.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי