טרור הבלונים מהרצועה

ארגון חמאס חידש את טרור בלוני התבערה והנפץ לעבר ישובי עוטף עזה כדי להפעיל לחץ על ישראל לישום הבנות הרגיעה.

בארגון הג'יהאד האסלאמי מדברים על מלחמה בקיץ בגבול הדרום גם נוכח המשך המתיחות בין ארה"ב לאיראן.

למרות הדיווחים בישראל על השגת הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס לתקופה של 6 חודשים, בשבועות האחרונים התחדשה תופעת טרור בלוני התבערה והנפץ והוא מאיים שוב להפוך את השדות של ישובי עוטף עזה למדורה אחת גדולה בדיוק כפי שהיה בקיץ בשנה שעברה.

יום ה-22 במאי מהווה שיא חדש גם בהשוואה לשנה שעברה, 11 שריפות פרצו בשדות ישובי עוטף עזה כתוצאה משיגור בלוני תבערה מהרצועה.

על פי נתונים רשמיים, ב-15 במאי ("יום הנכבה") פרצו 9 שריפות בישובי עוטף עזה כתוצאה משיגור בלונים, ב-19 במאי נחת צרור בלוני  תבערה בבסיס צבאי בדרום הארץ כשאליו מחובר גם מטען חבלה וב-20 במאי נחתו 5 בלוני תבערה בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב.

את בלוני התבערה והנפץ משגרת יחידת "בני א-זווארי" שמשתייכת לארגון חמאס, היא קרואה על שמו של מהנדס החמאס מוחמד א-זווארי שחוסל על ידי המוסד הישראלי בתוניסיה ב-17 בדצמבר 2016.

יחידת "בני א-זווארי" הודיעה השבוע כי היא שוקדת על פיתוח רחפנים נושאי נפץ לשימוש נגד ישראל.

הרקע לחידוש הפרחת בלוני התבערה והנפץ לעבר ישראל הוא המשך למדיניות הקבועה של חמאס לייצר לחץ מתמיד על ישראל כדי שתסיר לגמרי את המצור מעל הרצועה, למרות הבנות הרגיעה.

עיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי דיווח ב-23  במאי כי חידוש הפרחת בלוני התבערה בא על רקע התחמקותה של ישראל מביצוע הבנות הרגיעה.

חידוש תופעת שיגור בלוני התבערה והנפץ הוא חמור, ישראל הגיבה בצמצום מרחב הדיג ברצועה ל-10 מיל עד להודעה חדשה אך ברור שזה לא יעצור את התופעה.

גורמים בחמאס אומרים כי השבוע הבא הוא קריטי לגבי המשך הרגיעה וכי הוא מבחנה של ישראל.

לטענתם, ישראל צריכה לנקוט בשבוע הבא בכמה צעדים.

א.הפחת המגבלות והכנסת 30 אחוזים מהסחורות שהיה אסור להכניסן לרצועה מחשש שישמשו ליצור רקטות.(סחורות לשימוש רב תכליתי בעגה הביטחונית).

ב.הגדלת כמות הסחורות ליצוא מהרצועה לגדה, מדינות ערב ולחו"ל.

גורמים בחמאס חושפים עוד פרטים על הבנות הרגיעה:

הסיוע הכספי הקטארי ימשך בכל חודש,כולל התמיכה הכספית לרכישת סולר עבור התחנה ליצור חשמל בעזה,ימשכו הדיונים על חיבור קו חשמל (קו 161) מישראל לרצועת עזה במקביל לחיבור קו גז לתחנת החשמל בעזה,פרוייקט ההעסקה של המובטלים ברצועה יורחב ל-20 אלף איש, יוקם אזור תעשיה בארז ויבנו בצפון הרצועה בית חולים לטיפול בחולי סרטן ומתקן להתפלת מים.

ארגון חמאס החל לעקוף את ישראל בכל הקשור לחלוקת הכסף הקטארי לפעילי חמאס, אחרי שישראל מחקה מאות שמות של פעילי חמאס מרשימת מקבלי הסיוע הכספי מקטאר, החל הארגון בחלוקת תלושי מזון לפעיליו, שנמחקו מהרשימה, בשווי 50 דולר,לדברי גורמים בחמאס, החלק הראשון של הפרוייקט הזה כבר בוצע.

ככל שחולף הזמן נראה כי שוב אנו מתקרבים להסלמה מחודשת בגבול הרצועה, יום העצמאות ותחרות האירוויזיון חלפו, הפלסטינים קיבלו את הכסף הקטארי, מרחב הדיג נפתח מחדש וגם מעברי הגבול, וחודש רמאדאן יסתיים בעוד שבועיים,לדברי גורמים בחמאס לאחר "עיד אלפיטר" כל האפשרויות פתוחות מבחינת הארגון.

זיאד נח'אלה מנהיג הג'יהאד האסלאמי מעריך כי מלחמה בין ישראל לארגונים ברצועה תפרוץ עוד הקיץ,גורמי ביטחון בישראל אינם פוסלים את האפשרות הזו, המשך המתיחות בין ארה"ב לאיראן עלול לעודד את איראן להפעיל לחץ על ארגון הג'יהאד האסלאמי לשוב ולחמם את גבול הדרום באמצעות פיגועים, שיגור רקטות או ירי צלפים או שיגור טילי נ"ט מסוג "קורנט".

בישובי עוטף עזה האווירה קשה נוכת התחדשות טרור בלוני התבערה והנפץ, ברקע האפשרות הסבירה כי אביגדור ליברמן יצטרף לממשלה החדשה כשר הביטחון לאחר שפרש ממנה לפני כמה חודשים על רקע מדיניות הביטחון ברצועת עזה.

האם מדיניות הביטחון תשתנה? האם ישראל תפגין יד חזקה יותר כלפי משגרי בלוני הטרור ותתחיל בחיסולים ממוקדים? המצב לא ברור עדיין, מה שברור הוא שארגון חמאס מעודד מחוסר התגובה הישראלית כלפי שיגור הבלונים והוא מתכוון להמשיך בלחץ על ישראל ואף להגבירו.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי