הידוק הקשר בין חמאס לאיראן

הנהגת חמאס ניצלה את השתתפותה בהלווית סולימאני בטהרן להידוק הקשרים עם יורשו אסמעיל קאני ולתיאום הסבב הבא של ההסלמה.
זעם בשטחים על השתתפות הנהגת חמאס בהלוויה, מצרים תעניש את אסמעיל הניה על נסיעתו לטהרן.
ביקור משלחת חמאס בטהרן כדי להשתתף בהלוויתו של קאסם סולימאני עורר ביקורת קשה בקרב תומכי התנועה בשטחים נוכח המעורבות של סולימאני בפשעים כלפי האוכלוסיה המוסלמית הסונית והרג אלפי אזרחים בסוריה עיראק ותימן.
מנהיג חמאס אסמעיל הניה הפר גם התחייבות שנתן למצרים, שדרכה הוא יצא לחו"ל, שלא לבקר באיראן.
תמונתו של מנהיג חמאס אסמעיל הניה הסוני, כשהוא מנשק את ידו של המנהיג העליון השיעי עלי ח'מינאי נתפסת בעיני תושבים רבים בשטחים כהשפלה של הסונים שמהווים את רוב המאמינים בדת האיסלאם.
בהנהגת חמאס מצטדקים ומסבירים כי משלחת חמאס נאלצה לצאת לטהרן לנחם את ההנהגה האיראנית  בגלל התעלמותם של המשטרים הערביים מהתנועה ודהירתם לנורמליזציה עם ישראל.
בכיר חמאס מחמוד א-זהאר אמר ב-  8 בינואר כי איראן תומכת בחמאס בכסף ובאמצעי לחימה ללא תנאים ומבלי לקבל מחיר פוליטי, "איננו נמצאים בשום ציר, אנחנו רוצים לשחרר את אדמתנו מבלי להיות חלק מציר אחד נגד ציר אחר".
א-זהאר הסביר כי ביקור משלחת חמאס בטהרן בא מתוך נאמנות למי שתמך בתנועה במשך שנים רבות ודחה את הביקורת על כך שמשלחת חמאס הסונית מתקרבת להנהגה האיראנית השיעית.
לטענתו, חמאס איננה רוצה להיות חלק מהמחנאות במזה"ת ואיננה מתערבת בעניינים הפנימיים של מדינות או תופסת צד בסכסוכים בינהן.
גורם מצרי אמר ב-6 בינואר לעיתון "דאר אלחיאת" כי ביקורו של מנהיג חמאס אסמעיל הניה  בטהרן והשתתפותו בהלוויתו של קאסם סולימאני הם הפרה של ההתחייבות שלו למצרים אשר איננה מרוצה מכך שלא עמד בהבטחתו.
גורם בחמאס אמר בתגובה כי להערכתו ביקורו של אמסעיל הניה בטהרן לצורך השתתפות בהלוויתו של  קאסם סולימאני לא יפגע ביחסי חמאס עם מצרים מכיוון שמדובר בהתפתחות שלא הייתה צפויה, יתכן שמצרים תכעס בהתחלה אך היא תתגבר מכיוון שמדובר בביקור ענייני ולא בפרובוקציה שמטרתה להרגיז את מצרים.
מצרים אסרה על אסמעיל הניה ודרשה ממנו שלא לבקר באיראן, בלבנון ובועידה האסלאמית בקואלה למפור, בירת מאלזיה, בגלל השתתפותו של נשיא איראן רוחאני בועידה שנחשבת כניסיון לפגוע במעמדה של סעודיה כמנהיגת העולם הסוני.
מצרים לא אמרה עדיין את המילה האחרונה בנושא ולהערכת גורמים מצרים היא תבוא חשבון עם אסמעיל הניה לאחר שיחזור לרצועת עזה ותעניש אותו.
ברצועת עזה מציינים את העובדה שמנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, נעלם באחרונה מאור זרקורי התקשורת,סינוואר היה מתומכי הקשר בין תנועת חמאס לאיראן ונהג לשבח את איראן ואת קאסם סולימאני בהופעותיו הפומביות, לפני כחודשיים אמר יחיא סינוואר בהופעה בפני תנועת הנוער של חמאס ברצועת כי ללא התמיכה של איראן לא הייתה תנועת חמאס מגיעה למעמדה כיום.
מנהיג חמאס אסמעיל הניה יצא מגדרו במהלך שהותו בטהרן לשבח ולפאר את קאסם סולימאני, הוא ביקר בבית האבלים של המשפחה ביחד עם זיאד נח'אלה, מנהיג הג'יהאד האסלאמי, והספיד אותו במילים "השהיד של ירושלים".
ההתחנפות של הנהגת חמאס בראשות אסמעיל הניה לאיראן והנסיון לנצל את מותו של קאסם סולימאני כדי להתקרב אליה, תשפיע לרעה על יחסיה עם מדינות המפרץ ובמיוחד עם סעודיה שרואה באיראן אויב ובחמאס ארגון טרור.
עאדל ג'ביר, השר הסעודי לענייני חוץ אמר בהופעה בפרלמנט האירופי בפברואר 2018 כי תנועת חמאס היא "תנועה קיצונית".
שלטונות סעודיה עצרו בחודשים האחרונים, מתוך היענות לדרישות ישראל וארה"ב, עשרות פעילים של חמאס בסעודיה שעסקו ובגיוס והלבנות כספים כדי להעבירם לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה.
משלחת חמאס בראשות אסמעיל הניה נפגשה במהלך ביקורה בטהרן עם הגנרל אסמעיל קאני, יורשו של קאסם סולימאני בתפקיד מפקד גיס "קודס" ב"משמרות המהפכה".
הפגישה נועדה להדק עמו את הקשר כדי להמשיך ולקבל מאיראן את הסיוע הכספי בסך עשרות מיליוני דולרים בשנה והתמיכה באמצעי לחימה מתקדמים.
במשלחת לטהרן היה גם צאלח אלעארורי, סגנו של אסמעיל הניה שהינו איש הקשר לאיראן ולחזבאללה.
הביקור של משלחת חמאס בטהרן איננו רק ביקור תנחומים בגלל מותו של קאסם סולימאני, הוא נועד להדק את הקשר עם ההנהגה האיראנית לאחר מותו של קאסם סולימאני.
המנהיג העליון עלי ח'מינאי הינחה את הגנרל אסמעיל קאני להמשיך בכל המשימות שאותן הטיל על קאסם סולימאני ובמיוחד חיזוק חמאס והגי'האד האסלאמי ברצועת עזה והמשך ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה.
סימן נוסף להידוק הקשר בין חמאס לאיראן ניתן היה לראות במסיבת העיתונאים שכינס ב-9 בינואר הגנרל חאג'י זאדה, מפקד חיל האוויר של "משמרות המהפכה", אודות התקיפה האיראנית על הבסיסים האמריקנים בעיראק, הוא הופיע כשמאחורי דגלים של כל השלוחות של איראן באזור ובהם דגל חמאס.
ההתקרבות של הנהגת חמאס ליורשו של קאסם סולימאני תרחיב את הפער בינה לבין מדינות המפרץ, במיוחד עם סעודיה, ותפגע ביחסיה עם מצרים.
מאידך גיסא, היא תאפשר לחמאס לתאם עם הגנרל אסמעיל קאני, יורשו של קאסם סולימאני את הפעילות הצבאית של חמאס נגד ישראל במקרה של התלקחות העימות הצבאי מחדש בין איראן לארה"ב.
הנהגת חמאס מוכנה רק להסדרה קצרת טווח ל-3 חודשים ברצועת עזה  ולהערכתה סבב לחימה נוסף מול ישראל הוא בלתי נמנע.
בכירים באיראן הבהירו באופן פומבי כי במקרה של התחדשות המתיחות וסבב לחימה חדש בין איראן לבין ארה"ב היא תתקוף את ישראל, בת בריתה של ארה"ב.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי