הסמל הלאומי של הפלסטינים

ישראל והרש"פ מנהלות ביניהן משבר מבוקר למרות הודעת מחמוד עבאס על התנערותו מהסכמי אוסלו ונמנעות מהסלמה בשטחי הגדה.
החשש המשותף הוא שהחרפת המשבר תחזק את  תנועת חמאס בגדה, הרש"פ ממשיכה במעצר פעילי חמאס כדי למנוע את התחזקות התנועה.
למרות המשבר ביחסים בין ישראל לרש"פ בשאלת סיפוח 30 אחוזים משטח הגדה לישראל,יו"ר הרש"פ מסרב לדרישות פלגי האופוזיציה הפלסטינית לפרק את הרש"פ ולצאת לאינתיפאדה מזויינת נגד ישראל כפי שעשה יאסר ערפאת לאחר כישלון פסגת קמפ דיוויד.
מאז ההודעה של מחמוד עבאס על התנערות מההסכמים עם ישראל וארה"ב הוא נזהר מאוד שלא להודיע על פירוקה של הרש"פ שעצם הלגיטימציה שלה נובעת מהסכמי אוסלו, מחמוד עבאס מסביר לבכירים בפת"ח כי אין כל קשר להמשך קיומה של הרש"פ ולהסכמים שהרש"פ התנערה מהם.
לדברי גורמים בפת"ח, יו"ר הרש"פ מסביר כי הקמת הרש"פ היא "הישג לאומי חשוב" בדרך להקמת מדינה פלסטינית והיא מסמלת את העצמאות הפלסטינית, לדבריו, הרש"פ שולטת בלעדית  על שטחי A בגדה, יש לה ממשלה משלה, צבא פלסטיני (הכוונה למשטרה הפלסטינית), דגל, מעמד של מדינה משקיפה באו"ם ושגרירויות בכל מדינות העולם, כל אלה, מסביר מחמוד עבאס, "הם ציוני דרך לקראת הקמתה של המדינה הפלסטינית ולא נוותר עליהם".
מחמוד עבאס לא רומז ולא מאיים בפירוקה של הרש"פ והוא רואה בה את אחת הזרועות של אש"פ, גורמים בפת"ח אומרים כי קיומה של הרש"פ הוא החומה שמונעת מישראל לספח את כל שטחי הגדה.
להערכת  גורמים בכירים בפת"ח, תחילת ביצוע תוכנית הסיפוח של ישראל בגדה לא יפגע במעמדה המדיני של הרש"פ, להערכתם, אין לישראל אינטרס למוטט את הרש"פ ולהטיל עליה סנקציות בעקבות ההודעה האחרונה של מחמוד עבאס.
יש לשים לב לכך שלמרות הודעתו של מחמוד עבאס, ישראל לא ביטלה את ההלוואה שהיא העניקה לפני כחודש לרש"פ בסך 800 מיליון ש"ח בגלל מצוקתה הכספית עקב משבר הקורונה, הכדור הוא במגרשה של הרש"פ והיא צריכה להחליט אם לקחת את הכסף אם לאו.
גורמים ברש"פ מעריכים כי ישראל מעוניינת בהמשך שמירת הסטטוס קוו בשטחי הגדה ואין לה שום אינטרס לחזור לימי הממשל הצבאי ולנהל את חיי היום יום של התושבים הפלסטינים או לשלוח את חייליה לקסבה של שכם או רמאללה.
יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ימשוך זמן וימשיך לקיים את הרש"פ ולעמוד בראשה בתקווה שהתנאים הבינלאומיים ישתנו לרעתה של ישראל, כמו למשל ניצחון בבחירות לנשיאות בארה"ב למועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן המתנגד לתוכנית הסיפוח ולצעדים חד צדדיים, או הטלת סנקציות על ישראל מצד האיחוד האירופי.
בהיעדר אחדות פלסטינית, המשך הפיצול בין הגדה לרצועה והיעדר תוכנית אסטרטגית משותפת לכל הפלגים הפלסטינים כיצד להילחם נגד תוכנית השלום האמריקנית, מחמוד עבאס לא יוותר על ההישג היחידי שיש לו מהסכמי אוסלו והא הקמתה של הרש"פ.
הוא רואה בהמשך קיום הרש"פ את המקפצה להכרזה על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית.
האם אכן הופסק התיאום הביטחוני?
למרות הודעת הרש"פ כי התיאום הביטחוני עם ישראל הופסק, אומר גורם בכיר בפת"ח כי התיאום הביטחוני צומצם משמעותית אך לא הופסק, ברש"פ מכחישים.
מייד לאחר "עיד אלפיטר" חידש צה"ל את פעילות המעצרים הליליים בשטחי A ומתקיים תיאום ביטחוני בדרגי השטח בין צה"ל למשטרה הפלסטינית.
המשטרה הפלסטינית לא מתעמתת עם כוחות צה"ל ומאפשרת להם לבצע את המעצרים בשטחי A.
הרש"פ ממשיכה במעצר פעילי חמאס בגדה מחשש שתנועת חמאס תנצל את המשבר בין ישראל לרש"פ כדי להתחזק, לנסות ולהוציא פיגועים נגד מטרות ישראליות ולזעזע את יציבות הרש"פ.
ישראל הרשמית שומרת על שתיקה ולא מאשרת או מכחישה את הודעת הרש"פ על הספקת התיאום הביטחוני, ישראל נמנעת מלהביך את הרש"פ ונותן למחמוד עבאס לשחק את משחק ה"ברוגז" כדי שלא להחריף את המתיחות.
ישראל גם נמנעת עד כה מלבטל את תעודות ה-VIP של בכירי הרש"פ ואת אישורי המעבר של אנשי העסקים הפלסטינים((BMC.
למעשה יש פה אינטרסים משותפים של ישראל ויו"ר הרש"פ שלא לפרק את הרש"פ וגם לא להפסיק לחלוטין את התיאום הביטחוני בינהן,ישראל ומחמוד עבאס אינם רוצים שתנועת חמאס תשתלט על הגדה ותפיל את שלטון הרש"פ, שני הצדדים מנהלים כעת משבר מבוקר.
מי שאחראי על התיאום הביטחוני עם ישראל הינו הגנרל מאג'ד פרג', המקורב מאוד למחמוד עבאס, ומעטים יודעים את הסיכומים ביניהם בחדרי חדרים בנושא הביטחוני, מאג'ד פרג' הוא מועמד מוביל בקרב הירושה על תפקיד יו"ר הרש"פ והוא מעוניין לשמור על יחסים טובים עם השב"כ הישראלי וה-CIA, כל ילד בגדה יודע ששום אישיות בכירה בפת"ח לא יכולה להתמנות לתפקיד אם יו"ר הרש"פ אם ארה"ב וישראל יתנגדו לכך.
ישראל מקפידה שלא להתנגח עם מחמוד עבאס בנושא הודעתו על ההתנערות מההסכמים עמה והפסקת התיאום הביטחוני כדי שלא להביך אותו בפני בני עמו, בינתיים נשמר הביטחון בשטחי הגדה, הרש"פ ממשיכה לתפקד כרגיל וזה מה שחשוב לישראל.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי