חמאס נגד ערוץ אלערביה הסעודי

המתיחות בין תנועת חמאס לסעודיה מגיעה לשיא חדש והיא מאשימה את ערוץ אלערביה הסעודי בהפצת שקרים שמשרתים את ישראל.
תדמיתה של חמאס נפגעה בעקבות הידיעות על מעצר משתפי פעולה בזרוע הצבאית של התנועה.
תנועת חמאס מנהלת בימים האחרונים קמפיין תקשורתי אגרסיבי באתרי האינטרנט שלה וברשתות החברתיות נגד ערוץ הטלוויזיה אל-ערביה הסעודי המשדר מדובאי.
חמאס מאשימה את הערוץ הסעודי בהתקפה עליה ועל הזרוע הצבאית שלה ושידור שקרים בשירות השב"כ הישראלי.
בתחילת השבוע שידר ערוץ אלערביה, שיש לו צפייה גדולה בעולם הערבי,  דיווח כי הזרוע הצבאית של חמאס עצרה מספר מפעיליה בחשד כי הם משתפי פעולה עם ישראל, אולם משרד הפנים של חמאס ברצועת עזה הכחיש את הדיווח וטען כי מדובר בשקרים.
בחמאס טוענים כי ערוץ אל-ערביה פתח בקמפיין נגד חמאס שמטרתו להשחיר את תדמית תנועת חמאס בעולם הערבי, ובמיוחד בקרב מדינות המפרץ, וכי המגמה הזו היא חלק מהמתיחות הקיימת בין תנועת חמאס לבית המלוכה הסעודי.
בחמאס הדגישו כי גם אם היו חדירות מודיעיניות של ישראל לשורות התנועה, הרי שהיא יכולה לסגור את הפרצות האלה במהירות מבלי שיפגעו יכולותיה ולמנוע כל הישגים מישראל בעימות הבא.
בשנה האחרונה קיימת מתיחות גדולה בין תנועת חמאס לבין בית המלוכה הסעודי על רקע העמדתם לדין של עשרות פעילי חמאס המתגוררים בסעודיה באשמת העברת כספים והלבנתם לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה.
בין הנאשמים גם מוחמד אלחודארי, הנציג הבכיר של חמאס בסעודיה למעלה מ-20 שנה.
בית המלוכה הסעודי שינה את המדיניות כלפי תנועת חמאס לאחר מינויו של מוחמד בן סלמאן, האיש החזק בסעודיה, לתפקיד יורש העצר.
מוחמד בן סלמאן נענה לבקשות ארה"ב וישראל להפסיק את המימון מסעודיה לזרוע הצבאית של חמאס ועל הרקע הזה נעצרו עשרות פעילי חמאס בממלכה והועמדו לדין.
תנועת חמאס פעלה רבות לשחרר את פעיליה שנעצרו בסעודיה, היא הפעילה מנהיגים בעולם הערבי והאסלאמי ואנשי דת בכירים אשר פנו לסעודיה בבקשה לחון את הנאשמים, אך בית המלוכה הסעודי סירב, הוא  "מיישר קו" עם ארה"ב וישראל והוא נחוש לעצור כל פעילות של תמיכה כספית משטח סעודיה לזרוע הצבאית של חמאס.
בחמאס טוענים כי במקביל לקמפיין של ערוץ אלערביה הסעודי נגדה הייתה התקפה אלקטרונית של האקרים על כמה מאתרי האינטרנט שלה וכי מדובר בהתקפה מתואמת ומתוכננת.
האם מפקד הקומנדו הימי של חמאס ערק לישראל?
את הפצת הידיעות על גילוי משתפי פעולה בקרב הזרוע הצבאית של חמאס החלה סוכנות הידיעות הפלסטינית "אמד" אשר דיווחה ב-10 ביולי כי תנועת חמאס עצרה בשכונת שג'עיה בעזה מפקד בזרוע הצבאית של חמאס בשם מוחמד אבו עג'ווה האחראי על חקירת חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל ועל מערך התקשורת האלקטרונית בצפון הרצועה.
בדיווח נמסר גם כי עיז א-דין אלחאג' עלי בדר, מפקד הקומנדו הימי של חמאס, נמלט דרך הים לישראל באמצעות סירה של חיל הים הישראלי שאספה אותו מרצועת עזה כשהוא נושא עמו מחשב נייד ובו חומר רגיש ביותר.
תנועת חמאס הכחישה את הדיווח אך הוא הפך לכדור שלג ופורסם בכל אמצעי התקשורת בישראל ובעולם הערבי, הדיווחים הנוספים בערוץ אל-ערביה הסעודי על מעצר חשודים נוספים בזרוע הצבאית ששיתפו פעולה עם ישראל ועל מבוכה והלם בחמאס וצעדי התגוננות שונים שנקט הארגון הם עדיין שיחת היום בעולם הערבי.
גורמים ביטחוניים בישראל הכחישו כי מפקד הקומנדו הימי של חמאס ערק לישראל, לדבריהם, חיל הים הישראלי עצר צוללן של הזרוע הצבאית של חמאס ששחה מרחק של יותר מ-2 ק"מ מרצועת עזה לכיוון ישראל והוא הועבר לחקירה.
אין עשן בלי אש,מכלל הדיווחים הפלסטינים ניתן להסיק כי אכן המודיעין הישראלי הצליח להחדיר סוכנים לזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, גם אם לא מדובר בעריקה של מפקד הקומנדו הימי של חמאס הרי שעצם העובדה שישראל לכדה צוללן של חמאס בלב ים יסייע לה לפצח כמה מהסודות של הקומנדו הימי של חמאס אשר נחשב היום ליחידת העילית של הזרוע הצבאית  שאנשיה עברו הכשרה באיראן ובלבנון.
יחידת הקומנדו הימי של חמאס קיבלה שדרוג משמעותי בזרוע הצבאית בעקבות כישלון פרוייקט המנהרות החודרות לשטח ישראל.
צה"ל הקים מכשול קרקעי ענק נגד המנהרות מסביב לרצועת עזה ופיתח שיטות טכנולוגיות חדישות שמאפשרות גילוי מהיר של המנהרות החודרות.
תנועת חמאס מטילה משימות מיוחדות על יחידת הקומנדו הימי שלה בתוך העורף הישראלי בשעת חירום שאמורות להוות הפתעה אסטרטגית לישראל, אחת ההערכות שהקומנדו הימי של חמאס ינסה בטווח הזמן הקרוב לחטוף חיילים או אזרחים ישראלים מתוך שטח ישראל כדי לזרז את המשא ומתן התקוע על עסקת חילופי שבויים חדשה.
תנועת חמאס חטפה השבוע מכה קשה לתדמיתה ברצועת עזה בעקבות גל הפירסומים על משתפי פעולה עם ישראל בשורותיה ועל הלם בהנהגת התנועה, היא מנסה כעת לתקן את התדמית שנפגעה באמצעות קמפיין אגרסיבי נגד ערוץ אלערביה הסעודי, למרות טענותיה כי מדובר בשקרים ולוחמה פסיכולוגית מצד ישראל רוב הציבור העזתי איננו קונה את הכחשותיה.

הערה: הכותב הוא מזרחן ומנכ"ל רשות השידור לשעבר

אודות יוני בן מנחם

יוני בן מנחם הוא מזרחן, עיתונאי ומנכ"ל רשות השידור לשעבר. הוא בעל עשרות שנות ניסיון בעיתונות הכתובה והמצולמת. דרכו של בן מנחם בעולם המדיה החלה כמפיק של הטלוויזיה היפנית במזרח התיכון. לאחר מכן, הוא מילא תפקידי מפתח רבים בתקשורת הישראלית: מנכ"ל רשות השידור, מנהל רדיו קול ישראל, כתב לענייניי שטחים, כתב ופרשן מדיני, פרשן לענייני המזרח התיכון ועורך ראשי ומגיש התוכנית 'מגזין המזה"ת'. 

פוסטים אחרונים

הטוויטר שלי